Einsatzgruppen: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 13 bajtů ,  před 1 rokem
m
mezery
(-duplicita, ještě malé úpravy)
m (mezery)
[[Soubor:Einsatzgruppen murder Jews in Ivanhorod, Ukraine, 1942.jpg|náhled|„Hon na Židy“ poblíž ukrajinského Ivangorodu]]
[[Soubor:Einsatzgruppen murder Jews in Ivanhorod, Ukraine, 1942.jpg|náhled|„Hon na Židy“ poblíž ukrajinského Ivangorodu]]'''Einsatzgruppen''' (něm. ''Einsatz'', nasazení a ''Gruppe'', skupina) byly ozbrojené oddíly [[Schutzstaffel|SS]] a [[Sicherheitsdienst|SD]] pod velením důstojníků SS nasazované převážně za frontou proti civilnímu obyvatelstvu (především proti Židům), partyzánům a vzdělaným vrstvám porobených národů. Působily hlavně ve střední a východní Evropě a v těsné spolupráci s ostatními oddíly politické policie vyvražďovaly bez jakékoli dokumentace Židy, příslušníky inteligence, komunistické funkcionáře a politické komisaře a další skutečné i domnělé odpůrce [[Nacistické Německo|Třetí říše]]. Ač v nich působilo jen několik tisíc mužů, převážně, ale ne výlučně Němců, mají patrně na svědomí miliony mrtvých a podstatnou část obětí [[holokaust]]u.
 
== Vývoj ==
 
Existovaly:
 
* '''Einsatzgruppen (Einsatzkommando der Sicherheitspolizei und des SD)'''. Je to časté obecné označení pohotovostní jednotky označované takto v německých zdrojích. Měly rozmanité složení a v německé odborné literatuře užívané pro nebojové oddíly jednotek Waffen SS, a příslušníků SD [[Heinrich Himmler|Heinricha Himmlera]], které tvořili také příslušníci policejní složky SD, SIPO, OrPo a dalších.
* '''Sonderkampfgruppe'''. V překladu ''Speciální bojová jednotka.'' Jejich úkolem byl vojenský a záškodnický boj proti partyzánům, nebo speciální vojenské útvary Wehrmachtu nebo Waffen SS určené ke klasické bojové činnosti.
* '''Einsatzgruppe D''' (velitel SS - Brigadeführer prof. [[Otto Ohlendorf]]) – Besarábie, Krym, Kavkaz
 
Způsob likvidace lidí těmito komandy byl nanejvýš brutální. Lidé byli vyhnáni z domovů, přičemž se stávalo, že nemohoucí lidé byli zastřeleni i v posteli. Ostatní odcházeli buď do transportů, které je odvážely do [[Koncentrační tábor|koncentračních táborů]], nebo na určitá místa, kde muži museli vykopat masový hrob, načež lidé byli postupně stříleni a padali postupně do hrobu. Před exekucí se mnohdy museli dívat na oběti, které tam už ležely. Stávalo se, že se ženy před smrtí musely vysvléct do naha, některé z nich byly znásilněny nebo se samy podvolily, aby si zachránily život, ovšem většinou stejně byly druhý den zastřeleny, aby se [[Němci]] zbavili svědků masakru. Další „kratochvílí“ komand byly tzv. „hony“, při nichž byli lidé, kteří se schovávali v lese, stříleni jako lovná zvěř. Podobnou záležitostí bylo využívání odsouzených jako terčů při cvičných střelbách. Brutálním způsobem likvidace bylo i nahánění lidí na dopravní lodě, které byly v moři potopeny. Einsatzgruppy se účastnily i tzv. „vyčišťovacích protipartyzánských akcí“, při nichž bylo masakrováno civilní obyvatelstvo vesnic v příslušné oblasti. Při těchto akcích, které vykonávaly samostatně i jednotky [[Waffen-SS|Waffen SS]], byli lidé přinuceni odejít do některé větší budovy (např. do kostela), přičemž tam byli buď upáleni zaživa, nebo zmasakrováni ručními granáty. Tyto vesnice, (mezi nimiž byl např. i [[Český Malín]], v němž žila česká menšina), pak byly do základů vypáleny.
 
Počet obětí řádění těchto jednotek není přesně znám. Předpokládá se, že jen v [[Sovětský svaz|Sovětském svazu]] bylo těmito komandy smrti zlikvidováno zhruba 2 miliony osob, z toho asi 900 tisíc Židů (odhady se různí a pohybují se od 1 do 2,4 milionu). Některé zdroje uvádějí, že jednotky Einsatzgruppen mají na svědomí smrt až tří miliónů sovětských válečných zajatců. Odhady komplikuje i ta skutečnost, že není přesně známo, kolik zločinů spadalo pod přímou kompetenci jednotlivých skupin Einsatzgruppen, a kolik jí mají na svědomí další německé oddíly ([[Waffen-SS|Waffen SS]], [[SS-Totenkopfverbände]], [[Wehrmacht]], nebo jiné speciální skupiny).
 
Po vypuknutí [[Slovenské národní povstání|Slovenského národního povstání]] v roce 1944 působily tyto jednotky i na [[Slovensko|Slovensku]]. Kromě potlačování povstání se účastnily masakrů, při nichž bylo povražděno přes 5 tisíc [[Slováci|Slováků]] včetně starců, žen a dětí, bylo vypáleno 90 slovenských vesnic, a po válce bylo odkryto 211 hromadných hrobů.
 
== Zločiny Einsatzgruppen ==
 
Následující zdokumentované zločiny na obsazených územích jsou připisovány jednotkám Einsatzgruppen spíše než [[Wehrmacht]]u operujícímu na [[Válečná fronta|frontě]]. Některých protižidovských akcí na Ukrajině, v Litvě a v Lotyšsku se účastnily i místní [[Antisemitismus|antisemitské]] jednotky.
 
* [[Rokle Petrušino]] – 1941–1943, zastřeleno asi 7000 obyvatel města Taganrog
* [[Zmijovskaja balka]] – 1942, zavražděno 27 000 Židů a sovětských civilistů
<references />
 
== Literatura ==

Navigační menu