Arthur Nebe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Arthur Nebe
Bundesarchiv Bild 101III-Alber-096-34, Arthur Nebe.jpg
Stranická příslušnost
Členství Národně socialistická německá dělnická strana

Narození 13. listopadu 1894
Berlín
Úmrtí 21. března 1945 (ve věku 50 let)
Věznice Plötzensee
Profese mučitel a politik
Commons Kategorie Arthur Nebe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arthur Nebe (13. listopadu 1894, Berlín, Německé císařství21. března 1945, Berlín, Třetí Říše) byl gruppenführer SS, berlínský policejní komisař a v letech 19421943 generál policie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Před válkou[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině učitele na základní škole. V první světové válce byl dvakrát zraněn.

V roce 1920 se připojil k berlínské kriminální policii. Do NSDAP vstoupil roku 1931 a stal se přispívajícím členem SS a sblížil se s Kurtem Daluegem. V roce 1934 instruoval smrt Hitlerova soupeře Gregora Strassera. V té době se začal nacistům odcizovat. Brzy se stal SS Gruppenführerem. Mnohokrát se nepohodl s Reinhardem Heydrichem a s Himmlerem.

V roce 1936 se stal hlavou říšské kriminální policie (Kriminalpolizei). Roku 1939 byla jeho Kriminalpolizei sloučena s RSHA(Reichssicherheitshauptamt).

Kdyby Adolf Hitler v roce 1938 rozpoutal válku s Československem o Sudety, měl údajně v úmyslu zosnovat spiknutí, které mělo za cíl Adolfa Hitlera zabít.

Druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

V roce 1941 se na Himmlerův rozkaz stal jedním z velitelů Einsatzgruppen skupiny B v Bělorusku. Po návratu z Ruska byl přesvědčen, že nacistické Německo nemůže válku vyhrát.

Roku 1942 se účastnil vyšetřování atentátu na Heydricha. Napadlo ho, aby úřady změnily politiku vůči Čechům a aby každý Čech, který se jakkoli provinil, byl zproštěn viny. Začal udržovat kontakty s odbojem ze všech zemí okupovaných Říší.

Atentát na Hitlera a smrt[editovat | editovat zdroj]

Byl zapojen do různých spiknutí včetně atentátu na Hitlera z 20. července 1944. Po jeho selhání se ukrýval na ostrově ve Wannsee, později však byl odhalen a zatčen. Lidovým soudem byl odsouzen k trestu smrti a 21. března 1945 pověšen na řeznický hák, na kterém umíral několik[zdroj?] hodin.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Arthur Nebe na anglické Wikipedii.