Český rozhlas Radio Praha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Radio Praha)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Český rozhlas Radio Praha
Spuštěno 1936
Vlastník Český rozhlas
Šéfredaktor Mgr. Klára Stejskalová
Stát Česká republika
Jazyk čeština, angličtina, němčina, francouzština, španělština, ruština
Financování veřejnoprávní
Vysílací čas 24 hodin denně
Vysílá pro celý svět
Web radio.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Český rozhlas Radio Praha je rozhlasová stanice Českého rozhlasu, provozující vysílání do zahraničí. Vysílá převážně zpravodajství a zajímavosti z Česka. Vysílá anglicky, německy, francouzsky, španělsky a rusky. Přijímat jej lze téměř na celém světě prostřednictvím internetu (na některých místech pak i na VKV), dále je šířeno prostřednictvím satelitu či kabelových rozvodů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pravidelné české vysílání do zahraničí bylo zahájeno 31. srpna 1936, tehdy se vysílalo šest hodin denně, česky a slovensky, německy, francouzsky, anglicky a příležitostně rusínsky. Před okupací Československa a druhou světovou válku bylo vysílání postupně prodlužováno až na 22 hodin denně v už devíti jazycích navíc k češtině a slovenštině. 15. března 1939, okamžikem vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava, bylo vysílání zastaveno, později bylo ve výrazně menší podobě obnoveno, ale pouze v češtině a většinu vysílání tvořila hudba.

Vysílání se znovu rozjelo ihned po skončení války. Po nástupu komunismu se stalo prostředkem ideologického boje a bylo rozděleno na vysílání pro země socialistického tábora a vysílání do „nepřátelských“ států. Přitom se postupně rozšiřovalo, v roce 1966 se vysílalo ve 14 cizích jazycích, průměrně 33 hodin objemu vysílání denně. Po sovětské invazi ukončující pražské jaro po jistou dobu i Radio Praha připravovalo z utajovaných improvizovaných studií, do budovy rozhlasu se rádio vrátilo 9. září. I v době normalizace Radio Praha pokračovalo v propagandistickém vysílání a dále se rozšiřoval objem. V roce 1981 vznikla polská redakce, jejímž cílem bylo působit proti hnutí Solidarita; vysílala až do roku 1986.

Po Sametové revoluci bylo zahraniční vysílání zásadním způsobem omezeno. V současnosti se vysílá 24 hodin denně, z čeho jsou 3 hodiny premiérové, které se v nezměněném pořadí opakují celý den.

V roce 2013 bylo vysílání na krátkých vlnách zrušeno. 1.1.2019 bylo zrušeno půlhodinové vysílání v češtině a v češtině lze poslouchat pouze týdenní souhrn zpráv na webu www.radio.cz

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • http://www.radio.cz – stránky Radia Praha, články, zprávy a zvukové záznamy vysílání Českého rozhlasu do zahraničí (česky, anglicky, německy, francouzsky, španělsky, rusky)