Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
1
Listovnice červenooká (Agalychnis callidryas ) v Kostarice
2
Javor klen (Acer pseudoplatanus )
3
Labuť velká (Cygnus olor )
4
Konvalinka vonná (Convallaria majalis )
5
Veverka obecná (Sciurus vulgaris ) v zimě v Hofgartenu v Düsseldorfu
6
Broskve
7
Jaguár americký (Panthera onca )
8
Páv korunkatý (Pavo cristatus ) ukazující svůj chvost v ZOO v Duisburgu
9
Lilek vejcoplodý (Solanum melongena )
10
Rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia )
11
Vlašský ořech je druh ořechu , plod ořešáku královského , skládající se z poživatelného jádra obklopeného pevnou dřevnatou skořápkou . Plody jsou na stromě obaleny do ochranné vrstvy, v níž dozrávají – patří tedy mezi peckovice . Vlašské ořechy jsou energeticky bohatým zdrojem, neboť obsahují v průměru 70 % tuků , obsahujících zejména velice zdravé nenasycené mastné kyseliny , 18 % proteinů a přibližně 3 % sacharidů . Obsahují také vitamíny E , B1 či B6 , dále pak sůl , kyselinu listovou , minerály jako hořčík , měď a zinek .
12
Karakal (Caracal caracal ) je kočkovitá šelma velikosti zhruba 65 cm s 30 cm dlouhým ocasem . Je podobný severněji žijícímu rysovi , s nímž je příbuzný. Má krátkou jednobarevnou srst , pouze mláďata mají červenavé skvrny na spodní straně. Uši jsou na konci opatřené dlouhými černými chomáčky chlupů – odtud i název : karakal je turecky „černé ucho“. Jeho habitatem jsou stepi , buše a polopouště . Jeho potravu tvoří převážně zajíci , damani a menší druhy antilop , které doplňuje hlodavci a ptáky . Po 11 týdnech březosti rodí samice obvykle 2 koťata. Karakal se může dožít až 18 let .
13
Čekanka obecná (Cichorium intybus ) je rostlina patřící do čeledi hvězdnicovitých . Je to vytrvalá až jeden metr vysoká bylina s tuhým stonkem kvetoucí od července do října . Květy jsou 3–4 cm široké, obvykle jasně modré , mohou se ale objevit odchylky ve zbarvení, a to od bílé až po bledě růžovou . Kořen může dorůstat až do délky 30 cm s průměrem až 15 mm . Čekanka je velice cennou léčivou bylinou – látky obsažené v její šťávě mají příznivý vliv na trávení , činnost jater , sleziny , žlučníku , slinivky břišní a krevního řečiště včetně srdce . Pražená čekanka je také využívána pivovarníky pro vylepšení chuti piva .
14
Mládě želvy (Amniota ) se klube z vajíčka
15
Ruměnice pospolná (Pyrrhocoris apterus )
16
Nandej černohlavý (Nandayus nenday ) po vykoupání
17
Mládě ježka západního (Erinaceus europaeus )
18
Prase divoké (Sus scrofa )
19
Suchohřib žlutomasý (Boletus chrysenteron )
20
Kapradina
21
Jehnědy (nebo také amentum)
22
Mák setý (Papaver somniferum )
23
Magot bezocasý (Macaca sylvanus )
24
Schéma anatomie plicnatého (Pulmonata) stopkookého (Stylommatophora) plže z čeledi hlemýžďovití - hlemýžď kropenatý (Cornu aspersum ). Základní části jeho těla jsou hlava, útrobní vak , ulita a noha.
25
Podzimní mladý dub v Praze v Řepích
26
Tulipán (Prinses Irene )
27
Stavba květu
28
mnohoštětinatka Nephtys hombergii
29
Mák vlčí (Papaver rhoeas )
30
Papoušek šedý – žako (Psittacus erithacus )
31
Schéma anatomie mnohoštětinatců (Polychaeta ). Jejich tělo je článkované a články jsou odděleny přepážkou. Tělo je kryto kutikulou , pod ní jsou dvě vrstvy svaloviny. Na každém článku je pár panožek (parapodií ), které jsou opatřeny štětinami . Vylučovací soustavu představuje nefridium , které začíná nálevkou (nefrostom ) vždy v předchozím článku.