Ploiești

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ploiești
Ploiești na mapě

Ploiești (také česky Ploješť) je město v Rumunsku, hlavní město župy Prahova. Leží ve valašské části země a má 232 452 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město bylo založeno na konci 16. století, v roce 1596 za vlády Michaela Statečného. V 19. století se zde rozvíjel petrochemický průmysl, byla tu jedna z nejdůležitějších rafinerií v celé Evropě. V roce 1870 tu vznikla i Ploješťská republika, krátkodobě existující státní útvar, vzniklý při protimonarchistických bouřích. Za 2. světové války, v roce 1940, ho sice poničilo zemětřesení, obsadili jej ale i Němci, kteří zde měli důležitý zdroj ropy. Zůstali až do roku 1944; od roku 1943 bylo ale město bombardováno Američany, nakonec ho dobyla Rudá armáda. Za komunistické vlády v Rumunsku tu byly rafinerie a chemické závody rozšířeny a znárodněny. Po roce 1989 nastal příliv západních investic a produkce ropy poklesla.

Charakter města[editovat | editovat zdroj]

Ploješť je velmi významným průmyslovým městem v Rumunsku, ekonomickým a kulturním centrem župy Prahova. Ropovody ho napojují jak na Bukurešť, tak i na přístavy u Černého moře.

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 44°56′19″ s. š., 26°1′21″ v. d.