Předsednictvo Bosny a Hercegoviny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sídlo Předsednictva Bosny a Hercegoviny v Sarajevu.

Předsednictvo Bosny a Hercegoviny či Prezidium Bosny a Hercegoviny (bosensky/srbsky/chorvatsky Predsjedništvo Bosne i Hercegovine) je kolektivní hlavou Bosny a Hercegoviny a nejvyšší státní institucí. Je tvořeno zástupci tří konstitutivních národností, Bosňáků, Chorvatů a Srbů.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Možná hledáte: Předsednictvo SFRJ.

Historická tradice Předsednictva Bosny a Hercegoviny sahá do období socialistické Jugoslávie, kdy takto – formou kolektivní hlavy státu – byly od sedmdesátých let řízeny všechny svazové republiky, autonomní oblasti a po smrti Tita i samotná federace.

Předsednictvo Socialistické republiky Bosny a Hercegoviny mělo devět členů, po prvních svobodných volbách v prosinci 1990 sedm: dva Bosňáky, dva Chorvaty, dva Srby a jednoho delegáta, který zastupoval zbývající národy (konstitutivní v jedné z republik federace) a národnosti (dobovým jazykem etnické menšiny) Bosny a Hercegoviny.[2]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Daytonskou ústavou z roku 1995 bylo v Bosně a Hercegovině zřízeno Předsednictvo Bosny a Hercegoviny (Predsjedništvo Bosne i Hercegovine/Предсједништво Босне и Херцеговине) sestávající ze tří členů – po jednom z řad Bosňáků, Srbů a Chorvatů. Členové Předsednictva jsou voleni v přímých volbách odděleně ve dvou entitách, z nichž se Bosna a Hercegovina skládá – ve Federaci BaH (FBiH) se volí bosňácký a chorvatský člen a v Republice srbské (RS) zástupce Srbů.[3] Způsob volby Předsednictva BaH je terčem časté kritiky z pozic obrany lidských práv, protože není umožněno stát se členem Předsednictva BaH komukoli, kdo se hlásí k jiné národnosti než k uvedeným třem největším. Kromě toho, při posledních dvou volbách vzniklo v zemi napětí kvůli opakovanému zvolení Željka Komšiće na místo chorvatského člena Předsednictva BaH. Komšić byl totiž členem Sociálně demokratické strany (SDP), opírající se zejména o podporu Bosňáků, a také z počtu hlasů je zřejmé, že byl zvolen převážně hlasy levicově orientovaných Bosňáků.[4]

Rozhodnutí Předsednictva BaH jsou přijímána většinou hlasů, tedy konsensem všech tří členů nebo poměrem dva ku jednomu. Ve druhém případě se však přehlasovaný člen Předsednictva BaH může obrátit na parlament své entity (tedy FBiH nebo RS), aby bylo posouzeno, zda nebyl poškozen „životní zájem entity“. Pokud příslušný parlament konstatuje, že se tak stalo, rozhodnutí nevstupuje v platnost. Ve volebním období 20062010 tuto možnost několikrát využili srbský zástupce Nebojša Radmanović[5] i Haris Silajdžić zvolený z řad bosňáckého národa, který však v jednom případě podporu pro své veto nedostal.[6][7]

Předsedové Předsednictva Bosny a Hercegoviny[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1998 se jednotliví členové Předsednictva po osmi měsících střídají ve funkci předsedy.[8]

Členové Předsednictva Bosny a Hercegoviny[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Predsjedništvo Republike Bosne i Hercegovine na bosenské Wikipedii.

  1. Ústava Bosny a Hercegoviny (anglicky). www.ccbh.ba [online]. [cit. 2009-07-31]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-10-28. 
  2. a b Výsledky voleb 1990 (anglicky). www.barnsdle.demon.co.uk [online]. [cit. 2009-07-31]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2006-02-06. 
  3. Presidency of Bosnia and Herzegovina. Constitutional and Legal Jurisdictions [online]. 4/23/2004 [cit. 2009-08-24]. Anglicky. Dostupný z WWW Archivováno 23. 12. 2008 na Wayback Machine..
  4. Nije točno da Hrvati nisu glasali za Željka Komšića, u Grudama je dobio 124 glasa (chorvatsky). www.jutarnji.hr [online]. [cit. 2010-11-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-03. 
  5. Poslanici podržali Radmanovićev veto (srbsky)[nedostupný zdroj]
  6. Silajdžić proglasio dvojno državljanstvo destruktivnim po vitalni interes Federacije (bosňácky). www.sarajevo-x.com [online]. [cit. 2009-08-21]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-07-17. 
  7. Silajdžić bez podrške Bošnjaka (srbsky)[nedostupný zdroj]
  8. Background Note: Bosnia and Herzegovina (U. S. Department of state, anglicky)
  9. a b c d Chronologie Předsednictva BiH (anglicky). www.predsjednistvobih.ba [online]. [cit. 2009-07-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-08-22. 
  10. Inaugurisani Radmanović, Izetbegović i Komšić (bosensky)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]