Předseda vlády Ukrajiny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Předseda vlády Ukrajiny

Úřadující
Denys Šmyhal

od 4. března 2020

SídloBudova Vlády Ukrajiny
Jmenujeprezident Ukrajiny
První ve funkciVitold Fokin
Vytvoření1991
Plat6 681 Hřiven (2015)[1]
Webová stránkawww.kmu.gov.ua
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Předseda vlády Ukrajiny je hlavou vlády Ukrajiny. Předseda vlády předsedá kabinetu ministrů Ukrajiny, který je nejvyšším orgánem výkonné moci ukrajinské vlády. Sídlem předsedy je Budova Vlády Ukrajiny v Kyjevě. Od března je předsedou vlády Denys Šmyhal, tím se stal osmnáctým člověkem v jeho pozici. Předseda je jmenován prezidentem Ukrajiny a následně Verchovnou radou. Předseda vlády podává demisi do rukou prezidenta. Jeho demise znamená zároveň demisi celé vlády.

Od nezávislosti Ukrajiny v roce 1991 zde působilo osmnáct předsedů. První předsedkyní vlády se stala Julije Tymošenková a prvním předsedou vlády ze západní Ukrajiny se stal Arsenij Jaceňuk.

Kompetence[editovat | editovat zdroj]

Barack Obama a Arsenij Jaceňuk na závěr jejich bilaterálního setkání v Oválné pracovně v roce 2014

Premiér stojí v čele ukrajinské výkonné moci, kabinetu ministrů, a podepisuje dekrety přijaté kabinetem.

Předseda vlády je oprávněn navrhovat Verchovné radě kandidáty na ministerské funkce, kromě ministrů zahraničních věcí a obrany, které jmenuje prezident.[2] Předseda vlády může rovněž navrhnout prezidentovi ke zvážení kandidáty na předsedy regionálních správ.[2]

Předseda vlády může rovněž spolupodepisovat dekrety a zákony přijaté prezidentem. Ústava o přesné úpravě kontrasignace nepíše. Předseda vlády (a příslušný ministr) je odpovědný za výkon zákonů přijatých vládou.

Seznam ministrů Ukrajiny[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam předsedů vlády Ukrajiny.

Od nezávislosti Ukrajiny v roce 1991 zde působilo osmnáct předsedů. Nejdéle vládnoucí předseda byl Mykola Azarov a poté Julije Tymošenková.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Премєр-міністр України na ukrajinské Wikipedii a Prime Minister of Ukraine na anglické Wikipedii.

  1. https://www.radiosvoboda.org/a/27193888.html
  2. a b Government approves draft law on cabinet according to which president appoints premier. Interfax-Ukraine [online]. [cit. 2023-02-16]. Dostupné online. (anglicky)