Přeskočit na obsah

Předseda vlády Finska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Předseda vlády Finska
Suomen pääministeri
Finlands statsminister
Znak předsedy vlády

Úřadující
Petteri Orpo

od 20. června 2023

SídloKesäranta, Helsinky
Nominujeprezident republiky
Jmenujeparlament
Funkční období4 roky
První ve funkciPehr Evind Svinhufvud
Vytvoření27. listopadu 1917
Plat202 350 € ročně (2021)[1]
Webová stránkaOficiální webové stránky

Seznam premiérů Finska
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Předseda vlády Finska (finsky Suomen pääministeri, švédsky Finlands statsminister) je hlavou vlády Finské republiky, z hlediska protokolu třetí nejvyšší ústavní činitel státu.[2] Předsedovi vlády a jím vybrané vládě náleží výkonná moc. Sídlí v Kesärantě v Helsinkách. Od června 2023 je předsedou vlády Petteri Orpo z Národní koalice.

Předseda vlády je nominován prezidentem republiky. V případě dočasné neschopnosti předsedy vlády vykonávat úřad přebírá jeho funkci místopředseda.

Jmenování

[editovat | editovat zdroj]

Podle finské ústavy nominuje předsedu vlády prezident poté, co se strany v parlamentu dohodnou na rozdělení postů ve vládě a na vládním programu. Parlament musí nominovaného předsedu vlády schválit absolutní většinou v hlasování o důvěře. Pokud tento kandidát nezíská dostatečnou podporu, následuje nové kolo jednání a prezident nominuje druhého kandidáta. Pokud ani druhý kandidát nezíská absolutní většinu, koná se třetí kolo hlasování, v němž může kandidáta nominovat kterýkoli poslanec; v tomto kole stačí ke zvolení nadpoloviční většina.

Předseda vlády navrhuje zbývající členy vlády, které pak se souhlasem parlamentu jmenuje prezident.

Seznam premiérů

[editovat | editovat zdroj]
Podrobnější informace naleznete v článku Seznam premiérů Finska.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prime Minister of Finland na anglické Wikipedii.

  1. HARJU, Elli; LEHTONEN, Marko-Oskari. Sanna Marin tienasi ennätykselliset pääministeritulot – tässä syy. Iltalheti [online]. 2021-10-11 [cit. 2023-11-26]. Dostupné online. (finsky) 
  2. Maassa maan tavalla - tunne säännöt ja onnistu. Ulkoasiainministeriön protokollapalvelut. [s.l.]: Ministerstvo zahraničních věcí Finska, 2008. ISBN 978-952-281-173-8. S. 32. (finsky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]