Seznam lichtenštejnských knížat
Rod Lichtenštejnů (dnešní vládnoucí knížecí rod v Lichtenštejnsku), po kterém je knížectví mezi Švýcarskem a Rakouskem od roku 1719 pojmenováno, pochází z panství Liechtenstein v Dolním Rakousku, kde se nachází stejnojmenný rodový hrad. Rodina ho obývala nejméně od roku 1140 do třináctého století, pak znovu od roku 1807.
Historie
[editovat | editovat zdroj]Časem rodina nabyla poměrně rozsáhlých území, především na jižní Moravě, v Dolním Rakousku, ve Slezsku a Štýrsku, a to zejména díky vlastní obratné politice. Tato panství jim byla udílena za věrné služby zejména panovníky z habsburské dynastie, kterým mnoho osobností z řad Lichtenštejnů bylo rádci.
V roce 1699 koupila rodina nevelké panství Schellenberg a v roce 1712 panství Vaduz. Panství byla 23. ledna 1719 římským císařem Karlem VI. spojena a byl jim udělen status knížectví s názvem „Lichtenštejnsko“ na počest svého věrného služebníka Antonína Floriána z Lichtenštejna. Od tohoto data je kníže z Lichtenštejna panovníkem svobodného státu v rámci Svaté říše římské. Knížata po více než 200 let v alpském knížectví trvale nežila, přestěhovali se sem až po anšlusu Rakouska v roce 1938.
Seznam lichtenštejnských knížat
[editovat | editovat zdroj]Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku List of princes of Liechtenstein na anglické Wikipedii.
Literatura
[editovat | editovat zdroj]- HORČIČKA, Václav; SUCHÁNEK, Drahomír; ŽUPANIČ, Jan. Dějiny Lichtenštejnska. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2011. 234 s. ISBN 978-80-7422-111-8.
- VAŘEKA, Marek. Lichtenštejnsko. Praha: Libri, 2010. 192 s. ISBN 978-80-7277-461-6.
Související články
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Seznam lichtenštejnských knížat na Wikimedia Commons