Přeskočit na obsah

Prezident Severní Makedonie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Prezident Severní Makedonie
Претседател на Македонија
Standarta prezidenta

Gordana Siljanovská-Davkovová
Úřadující
Gordana Siljanovská-Davkovová

od 12. května 2024

SídloSkopje
Funkční obdobípětileté
První ve funkciKiro Gligorov
Vytvoření16. dubna 1991
Webová stránkahttps://pretsedatel.mk/en/homepage

Seznam prezidentů republiky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prezident Severní Makedonie je vrchní představitel Severní Makedonie. Severomakedonskou prezidentkou je od roku 2024 Gordana Siljanovská-Davkovová.

Je volen na pětileté funkční období v prezidentských volbách, ve kterých mohou volit všichni občané Severní Makedonie starší 18 let. Prezidentský úřad smí zastávat nejvíce dvě po sobě jdoucí volební období. Prezident má v Severní Makedonii omezené pravomoci, neboť země je parlamentní republikou. Prezidentské sídlo se nachází v hlavním městě Skopje.

Úřad severomakedonského prezidenta byl vytvořen v dubnu 1991, tedy krátce před tím než země vůbec vyhlásila nezávislost. Prvním prezidentem země byl v letech 1991 až 1999 Kiro Gligorov.[1] V květnu 2024 byla do prezidentského úřadu zvolena vůbec první žena – Gordana Siljanovská-Davkovová.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kiro Gligorov, první demokraticky zvolený prezident nezávislé Makedonie, zemřel v neděli v hlavním městě Skopje. www.patria.cz [online]. [cit. 2024-05-09]. Dostupné online. 
  2. ČTK, iDNES cz. Severní Makedonie zvolila novou prezidentku. Předchůdce uznal porážku. iDNES.cz [online]. 2024-05-08 [cit. 2024-05-09]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]