Prezident Gruzie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Prezident Gruzie
Státní znak

Úřadující
Salome Zurabišviliová

Funkční období6 let
Webová stránkaOficiální stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prezident Gruzie (gruzínsky: საქართველოს პრეზიდენტი) je hlavou Gruzie a nejvyšší vojenský velitel v zemi. Gruzínský prezident je volen přímo a jeho funkční období je pětileté. Mezi jeho nejdůležitější pravomoci a povinnosti patří udělování státních vyznamenání a prezidentských milostí. Před změnou gruzínské Ústavy v roce 2004 navíc stál v čele vlády.

Prezidentský slib[editovat | editovat zdroj]

Prezident musí složit slib do tří týdnu od svého zvolení, kdy je provedena inaugurace, při níž přísahá před národem a před Bohem:

მე საქართველოს პრეზიდენტი, ღვთისა და ერის წინაშე ვაცხადებ, რომ დავიცავ საქართველოს კონსტიტუციას, ქვეყნის დამოუკიდებლობას, ერთიანობასა და განუყოფლობას, კეთილსინდისიერად აღვასრულებთ პრეზიდენტის მოვალეობას, ვიზრუნებ ჩემი ქვეყნის მოქალაქეთა უსაფრთხოებისა და კეთილდღეობისათვის, ჩემი ხალხის და მამულის აღორძინებისა და ძლევამოსილებისათვის!
„Já, Prezident Gruzie, se před Bohem a mým národem slavnostně zavazuji bránit Ústavu Gruzie a nezávislost, jednotu a nedělitelnost mé země. Povinnosti prezidenta budu vykonávat čestně. Budu bránit blaho a bezpečnost mého lidu, a budu se starat o obnovení a sílu mého Národa a Vlasti.“

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]