Haris Silajdžić

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Haris Silajdžić
Haris Silajdzic.jpg
Stranická příslušnost
Členství Stranka za Bosnu i Hercegovinu

Narození 1. října 1945 (73 let)
Sarajevo
Choť Selma Muhedinović
Alma mater Bělehradská univerzita
Profese politik, historik a vysokoškolský učitel
Ocenění Order of Duke Trpimir
Commons Kategorie Haris Silajdžić
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Haris Silajdžić je bosenský politik. Narodil se 1. října 1945 v Sarajevu. Vystudoval historii na univerzitě v Prištině a arabštinu a islamistiku na univerzitě v Benghází (Libye). Po promoci v roce 1980 učil arabštinu na prištinské univerzitě a později působil jako profesor historie na Filozofické fakultě Univerzity v Sarajevu.

Poprvé se do politiky dostal v období rané existence Bosny a Hercegoviny coby nezávislého státu v 1. polovině 90. let. Roku 1990 se stal členem volebního týmu Aliji Izetbegoviće. V letech 1990-1993 zastával pozici ministra zahraničí, v letech 19931995 pak byl premiérem země ve velmi složité situaci, rovněž byl i zástupcem strany SDA ve vládě. Po Daytonské dohodě ho ve funkci premiéra v roce 1996 vystřídal Hasan Muratović. Roku 1997 kvůli vnitrostranickým sporům vystoupil z SDA a založil si vlastní Stranu za Bosnu a Hercegovinu.

Ve volbách v říjnu 2006 byl Haris Silajdžić s 62,8% hlasů zvolen zástupcem Bosňáků v tříčlenném Předsednictvu země (spolu se Srbem Nebojšou Radmanovićem a Chorvatem Željko Komšićem). Funkci vykonával do roku 2010.

Haris Silajdžić je ženatý a má jednoho syna, který žije a studuje v Istanbulu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Haris Silajdžić na bosenské Wikipedii a Haris Silajdžić na německé Wikipedii.