Stranka za Bosnu i Hercegovinu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Stranka za Bosnu i Hercegovinu, česky přeložitelné jako Strana pro Bosnu a Hercegovinu je politická strana v Bosně a Hercegovině. Předsedou je Haris Silajdžić.

Profiluje se jako multietnická a liberální; přesto většinu jejích členů tvoří Bosňáci. Tomu také odpovídá paradoxně i její úspěch; ve volbách v roce 2006 získala v Poslanecké sněmovně (Predstavnički dom) 8 z celkových 42 křesel a též i post jednoho ze tří členů Předsednictva. Celkem skončila ve volbách třetí a zamíchala tak s několik let zaběhlým systémem, kdy vítězícími stranami byly SDS (srbská), SDA (bosňácká) a HDZ (chorvatská). Přestože SDA i SDS obsadily dvě čelní pozice, v porovnání s některými minulými volbami začaly tyto strany na etnickém základu ztrácet. SBiH s nimi však již dlouhodobě spolupracuje a také to mohlo ovlivnit její relativní vzestup v posledních volbách.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]