Bělehradská univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bělehradská univerzita
Универзитет у Београду
Univerzitet u Beogradu
latinsky Universitas Singiduniensis

Rektorát Bělehradské univerzity
Zkratka BU
Rok založení 1808
Typ školy veřejná
Vedení
Rektor Vladimir Bumbaširević
Další informace
Počet fakult 31
Sídlo Bělehrad
Zeměpisné souřadnice
http://www.bg.ac.rs
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bělehradská univerzita (srbsky: Универзитет у Београду, Univerzitet u Beogradu) je nejstarší a největší instituce vyššího vzdělání v Srbsku. Univerzita sídlí v hlavním městě Bělehradě. Má přibližně 90 tisíc studentů a je tvořena 31 fakultami a 8 výzkumnými ústavy. Byla založena roku 1808.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Univerzitní budova v roce 1890

Bělehradská univerzita byla založena roku 1808 jako Velká škola. Prvními osmi profesory BU byli: Jan Žujović, Sima Lozanić, Jan Cvijić, Mihailo Petrović Alas, Andhra Stevanović, Dragan Pavlović, Miliče Radovanović a Ljubomir Jovanovič.

Roku 1863 byl dokončen palác kapitána Miši (Капетан Мишино здање), pojmenovaný po mecenáši Mišovi Anastasijevićovi a vybudovaný podle projektu českého architekta Jana Nevole.[2] Ve své době to byl největší a nejkrásnější palác v Srbsku,[3] dnes v něm sídlí rektorát Bělehradské univerzity.[2]

V roce 1905 měla BU 34 profesorů a 778 studentů. Vznikly čtyři nové fakulty: filozofická, právní, teologické fakulta a fakulta inženýrství.

Během druhé světové války byla činnost univerzity zastavena. Po osvobození začala univerzita 5. prosince 1944 opět fungovat. V roce 1968 se studenti Bělehradské univerzity zapojili do protistátního protestu, který byl nakonec díky intervenci Josipa Broze Tita ukončen pokojně (byť došlo i k ostřejším střetům).

Vybudování BU přispělo k rozvoji nových univerzit[4] - Univerzity v Novim Sadu (1960), Nišské univerzity (1965), Prištinské univerzity (1970), Univerzity Černé Hory (1974) a Kragujevacké univerzity (1976).

Od 2012 je rektorem univerzity Vladimir Bumbaširević.

Fakulty[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.bg.ac.rs/eng/uni/en_recrektora.php
  2. a b Captain Miša Building na mit.edu.
  3. Famous Buildings 1 na beograd.rs
  4. POPOV, Nebojša. Srpska strana rata - I. deo. Bělehrad : Samizdat B92, 2002. Kapitola Univerzitet u ideološkom omotaču, s. 383. (čeština)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]