Přeskočit na obsah

Prištinská univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Prištinská univerzita
Logo univerzity
Logo
Datum založení1999
Vedení
RektorMarjan Dema (od 2016)
Počty akademiků
Studentů celkem38 974 (2017)
Další informace
AdresaPriština, 100 00, Kosovo
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíAsociace evropských univerzit, Univerzitní agentura frankofonie a Koalice pro pokrok v hodnocení výzkumu
www.uni-pr.edu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prištinská univerzita (albánsky Universiteti i Prishtinës, srbsky Prištinski univerzitet/Приштински универзитет) je nejstarší vysoká škola, působící na území Kosova.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Založena byla v roce 1970; vznikla rozšířením Albanologického ústavu Bělehradské univerzity, který již nějakou dobu v Prištině působil. Požadavek vlastní univerzity zazněl i během demonstrací v listopadu 1968, které se rozhostily po celém Kosovu, a především v metropoli Prištině. Univerzita měla nejprve tři fakulty; filozofickou, právnickou a lékařskou. Studijní programy byly realizovány jak v albánštině, tak srbochorvatštině.

V dobách existence socialistické Jugoslávie patřila Prištinská univerzita k největším školám svého typu v celé zemi; počet posluchačů dosahoval několik desítek tisíc. Škola tak produkovala každoročně tisíce studentů, kteří vystudovali často neperspektivní obory a ve většině případů nemohli najít díky špatné ekonomické situaci v oblasti uplatnění. Zbytek Jugoslávie prištinským titulům kvůli velkému počtu studentů nepřikládal velkou váhu, a tak mnozí studenti nemohli najít odpovídající zaměstnání mimo SAP Kosovo.

V březnu 1981 se mnozí studenti proti neutěšitelné sociální situaci vzbouřili; při protestech, které potom jugoslávský režim tvrdě potlačil, ovšem zaznívala – podobně jako v listopadu 1968 – i nacionalistická hesla. Tehdejší komunistický režim následně organizátory protestů pozatýkal, či je vyloučil z univerzity.

Po roce 1990 a krizi, která se okolo Kosova rozhořela v souvislosti s politickými změnami iniciovanými Slobodanem Miloševićem, se počet studentů rapidně snížil. Od roku 1999 je Prištinská univerzita rozdělena na dva celky; samotnou univerzitu, která funguje i nadále v hlavním městě Prištině (s 16 fakultami) a pobočku v Kosovské Mitrovici (celkem 10 fakult), která je výhradně srbská.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]