Ondřej III.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Ondřej III. Uherský)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ondřej III.
Král uherský
Ondřej III.
Ondřej III.
Doba vlády 12901301
Narození asi 1265
Benátky
Úmrtí 14. leden 1301
Budín
Předchůdce Ladislav IV.
Nástupce Ladislav V.
Manželky I. Fenena Kujavská
II. Anežka Habsburská
Potomci Alžběta Arpádovna
Dynastie Arpádovci
Otec Štěpán Pohrobek
Matka Kateřina Morosini
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ondřej III. (maďarsky III. András či III. Endre, slovensky Ondrej III., chorvatsky Andrija III. Mlečanin; asi 126514. leden 1301) byl uherský a chorvatský král v letech 12901301. Jeho smrtí vymřela dynastie Arpádovců po meči.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Rodiče: Štěpán, syn uherského krále Ondřeje II., a Kateřina Morosini, bohatá patricijka z Benátek.

Manželky: první manželkou byla od r. 1290 Fenena Kujavská, dcera kujavského knížete Ziemomysla z dynastie Piastovců; podruhé se Ondřej oženil 13. února 1296 s Anežkou Rakouskou, dcerou římského krále Albrechta I.

Děti: Alžběta (1293–1338), zasnoubena s Václavem III., jeptiška.

Nástup na trůn[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec Štěpán se narodil až po smrti svého otce, uherského krále Ondřeje II., takže jeho legitimita byla často zpochybňována. Situace, která v Uhrách nastala po zavraždění Ladislava IV. Kumánskeho v červenci 1290 si vyžadovala rychlého řešení. Uchazeči o trůn byli totiž tři — kromě Ondřeje se k trůnu hlásil neapolský princ Karel I. Martel z Anjou (z matčiny strany vnuk uherského krále Štěpána V.) a též římský král Rudolf I. Uherská šlechta se téměř jednomyslně postavila za Ondřeje. S pomocí své matky se díky machinacím a zákulisním tahům zpočátku dokázal zbavit svých královských protivníků. Z uherské šlechty mu nejvíc problémů činila rodina Kyseckých, kterým vyhlásil válku.

Karel Robert z Anjou[editovat | editovat zdroj]

Zahraniční politika krále Ondřeje III., který se zapojil do bojů v Říši na straně Habsburků, však vyvolala spory s významnou částí domácí šlechty, která začala uvažovat o změně na trůně. Rody Šubić, Frankapan, Babonić začaly otevřeně podporovat snahy Karla Roberta (syna výše zmíněného Karla Martela, který mezitím zemřel v srpnu 1295) o uherský trůn. Toho později podpořil i papež Bonifác VIII.

Konflikt se vyostřil poté, co do Uher dorazil v roce 1300 sám Karel Robert. Ondřej zřejmě doufal, že spor urovná diplomatickou cestou, tento plán mu však nevyšel.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Dne 14. ledna 1301 zemřel Ondřej dosud nevysvětlenou smrtí, která přišla vhod všem jeho odpůrcům, takže se často spekuluje o možné otravě. Po meči tak vymírá dynastie Arpádovců. Za jeho nástupce zvolila šlechta syna českého krále, snoubence Ondřejovy dcery Alžběty, Václava III. z rodu Přemyslovců, který v Uhersku vládl pod jménem Ladislav V.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KRISTÓ, Gyula. Die Arpaden-Dynastie : die Geschichte Ungarns von 895 bis 1301. Budapest: Corvina, 1993. 310 s. ISBN 9631338576. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Ladislav IV.
Znak z doby nástupu Uherský král
Ondřej III.
12901301
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ladislav V.

: