Ladislav III. Uherský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ladislav III. Uherský
Král uherský a chorvatský
Portrét
Doba vlády12041205
Korunovace26. srpen 1204
Narození1199
Úmrtí7. května 1205
PředchůdceEmerich Uherský
NástupceOndřej II. Uherský
DynastieArpádovci
OtecEmerich Uherský
MatkaKonstancie Aragonská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ladislav III. (maďarsky III. László, chorvatsky Ladislav III, slovensky Ladislav III., 11997. května 1205) byl uherský král z dynastie Arpádovců, který formálně vládl coby dítě v letech 1204–1205. Byl jediným synem uherského krále Emericha a jeho manželky Konstancie Aragonské.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec Emerich jej dal korunovat ještě za svého života 26. srpna 1204, aby tím zajistil jeho následnictví. Emerichův bratr Ondřej, který se již dříve několikrát pokoušel získat trůn či alespoň nějaké vlastní území, sice přislíbil, že se o dítě dobře postará a tedy byl Emerichem určen za Ladislavova poručníka, ale ve skutečnosti se po smrti Emericha plně chopil moci a k dítěti ani jeho matce se nechoval nijak přívětivě. Kruté zacházení s nimi napomínal i papež Inocenc III.. Konstancie proto uprchla i s dítětem do Vídně ke dvoru Leopolda VI. Malý Ladislav však 7. května 1205 zemřel. Dřívější regent, nynější král Ondřej II., převzal Ladislavovo tělo a pohřbil je v královské hrobce v Székesfehérváru.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kristó Gyula – Makk Ferenc: Az Árpád-ház uralkodói (IPC Könyvek, 1996)
  • Korai Magyar Történeti Lexikon (9–14. század), főszerkesztő: Kristó Gyula, szerkesztők: Engel Pál és Makk Ferenc (Akadémiai Kiadó, Budapest, 1994)
  • Magyarország Történeti Kronológiája I. – A kezdetektől 1526-ig, főszerkesztő: Benda Kálmán (Akadémiai Kiadó, Budapest, 1981)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Emerich
Znak z doby nástupu Uherský král
Ladislav III. Uherský
12041205
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ondřej II.