Štěpán IV. Uherský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Štěpán IV. Uherský
Narození 1133
Budín
Úmrtí 11. dubna 1165 (ve věku 31–32 let)
Ostřihom
Místo odpočinku Székesfehérvár Basilica
Manžel(ka) Marie Komnéna
Rodiče Béla II. Uherský a Helena Srbská
Příbuzní Sophia of Hungary, Elizabeth of Hungary, Duchess of Greater Poland, Ladislav II. Uherský a Gejza II. Uherský
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Štěpán IV. Uherský (maďarsky: IV. István; 1133 ?11. dubna 1165, Zimony) byl uherský vzdorokrál[1] v letech 1163–1165. Byl to třetí syn Bély II. a Heleny Srbské.

Život[editovat | editovat zdroj]

V mládí se Štěpán vzbouřil proti svému staršímu bratrovi, králi Gejzovi II. a poté utekl ke dvoru byzantského císaře Manuela I., který jej oženil se svou neteří Marií. Po smrti Gejzy II. v roce 1162 uherští baroni - přičiněním císaře Manuela - zvolili králem jeho mladšího bratra Ladislava II. proti jeho mladému synovci Štěpánovi III. Ladislav již v lednu 1163 zemřel a protikrálem se stal nejmladší z bratrů Štěpán (IV.) Fridrich I. Barbarossa, který se snažil Arpádovce získat pro podporu papeže Viktora IV. pověřil zásahem v Uhrách mimo jiných i českého krále Vladislava II., Vladislav hájil Štěpána III. a zásadu primogenitury. Roku 1164 vstoupili Češi za velkého drancování na uherské území a setkali se s byzantskými sbory, k bitvě mezi nimi nedošlo, Manuel ustoupil za Dunaj a Vladislav dosáhl uznání Štěpána III.[2] Štěpán IV. byl zajat a brzy poté propuštěn. Vládu Štěpána III. v Uhersku posléze přijal i císař Manuel I. a Štěpánovi IV. dal k dispozici pevnost v Zemunu. Odtud Štěpán IV. podnikl několik útoků na sousední uherské území. Jednotky Štěpána III. Zemun oblehli a obránci pevnosti Štěpána IV. otrávili ještě předtím, než se vzdali. Štěpán byl pohřben v Zemunu a později bylo jeho tělo převezeno do Székesfehérváru.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Stephen IV of Hungary na anglické Wikipedii.

  1. www.britannica.com
  2. ŽEMLIČKA, Josef. Čechy v době knížecí : (1034-1198). Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2007. ISBN 978-80-7106-905-8. S. 261.