Nové Sedlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o městě na Sokolovsku. Další významy jsou uvedeny na stránce Nové Sedlo (rozcestník).
Nové Sedlo
Nové Sedlo - panoráma
Nové Sedlo - panoráma
Znak obce Nové SedloVlajka obce Nové Sedlo
znakvlajka
Lokalita
Status město
LAU (obec) CZ0413 560570
Kraj (NUTS 3) Karlovarský (CZ041)
Okres (LAU 1) Sokolov (CZ0413)
Obec s rozšířenou působností Sokolov
Pověřená obec Chodov
Historická země Čechy
Katastrální výměra 16,98 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 2 599 (2019)[1]
Nadmořská výška 427 m n. m.
PSČ 357 34
Zákl. sídelní jednotky 6
Části obce 3
Katastrální území 3
Adresa městského úřadu Masarykova 502
357 34 Nové Sedlo
Starostka Ing. Věra Baumanová
Oficiální web: www.mestonovesedlo.cz
E-mail: podatelna@mestonovesedlo.cz
Nové Sedlo v rámci okresu a obvodu obce s rozšířenou působností
Nové Sedlo
Nové Sedlo
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Město Nové Sedlo (něm. Neusattl) se nachází v okrese Sokolov, kraj Karlovarský. Hraje významnou roli v průmyslu především tradiční sklářskou výrobou obalového skla v závodě O-I Manufacturing Czech Republic (cca 1 mil. ks/den) a dále porcelánkou Leander v Loučkách, známou výrobou jemného bílého a růžového porcelánu. Žije zde přibližně 2 600[1] obyvatel.

Zeměpisná poloha[editovat | editovat zdroj]

Město Nové Sedlo leží v nadmořské výšce 427 metrů, na levém břehu Ohře, vedle historického města Lokte, ve středu Sokolovské pánve. Město leží v místě těžby hnědého uhlí. Na západ se nachází lom Družba a vnitřní výsypka lomu Jiří. Novým Sedlem vede silnice II/209 z Lokte do Chodova, kterou v jižní okrajové části města křižuje Silnice I/6 z Karlových Varů do Sokolova.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1397. Během husitských válek v 15. století bylo město několikrát drancováno husitskými a císařskými vojsky, která městem procházela.

V 16. století prodal Sebastián Thüssel z Taltitz svůj majetek sousednímu panství Loket, ke kterému Nové Sedlo patřilo až do doby zrušení patrimoniální správy v roce 1850. Po osamostatnění se obec stala součástí kraje Loket, kde se nacházelo i sídlo soudu. Nové Sedlo bylo v roce 1899 povýšeno na městys a roku 1908 získalo právo na svůj městský znak.

Památky a zajímavosti města[editovat | editovat zdroj]

Nejcennější kulturní památkou ve městě je kostel Nanebevstoupení Páně postavený v roce 1904 převážně ze dřeva. V roce 2014 kostel oslavil již 110 od slavnostního vysvěcení.

Plány na stavbu kostela[editovat | editovat zdroj]

Koncem devatenáctého století bylo Nové Sedlo obcí s největším počtem obyvatel loketské farnosti, kam po mnoho let patřilo. Vzhledem k počtu obyvatel začali radní uvažovat o stavbě místního kostela. V prosinci roku 1898 byl ustanoven „Spolek pro stavbu kostela“, který byl řádně schválen a zaregistrován 20. ledna 1899. Výstavba kostela se setkala s překážkami, vázla na výběru vhodného pozemku. Vlekla se jednání s radními v Lokti o prodeji části pozemků v Novém Sedle. Protože nebyla příliš úspěšná, bylo rozhodnuto postavit kostel na školním hřišti.

15. července 1904 zahájena výstavba kostela podle plánů pražského architekta Matěje Blechy. Stavbu prováděla společnost stavitele Václava Haberera z Nového Sedla. Stavebním materiálem bylo dřevo, ze kterého byla postavena jednoduchá kostelní loď o rozměrech 28×13 metrů a výšce 9 metrů. Celkový náklad představovala částka 32 000 zlotých, z toho 20 000 uvolnila ze svého rozpočtu radnice a na další částce se podílel Spolek pro stavbu kostela a pražská arcidiecéze.

Vnitřní vybavení kostela zahrnuje především oltář, lavice a tři obrazy, jenž byly darovány Spolkem sv. Bonifáce z Prahy. O malířskou výzdobu se postaral sokolovský mistr Richard Krautmann a postranní oltář, betlém, zpovědnici, křtitelnici, kazatelnu a varhany zajistil místní spolek. Další dary představovalo například okno s motivem „Nanebevstoupení Páně“ (věnovali manželé Pecherovi z Alberova), sochu u oltáře věnovali poštmistr J. Kieger a paní B. Forsterová, jeden ze tří zvonů Rudolfi o váze 184 kg byl darem ředitele sklárny pana Rudolfa Dieterleho, tento zvon v kostele zůstal. O osudu jiných dvou zvonů Bonifacius a Karoli, každém o váze 414 kg, rozhodla válka - byly obětovány pro válečné účely. Zvony byly vyhotoveny zvonařským mistrem Pecherem z Českých Budějovic. Po dokončení stavby byl kostel vysvěcen dne 18. prosince 1904. Před stým výročím kostela byly provedeny stavební udržovací práce za finanční pomoci manželů Baierových z Německa. Znovu byl kostel vysvěcen plzeňským biskupem Msgr. Františkem Radkovským dne 28. srpna 2004.

Další zajímavostí je uměle vytvořená víceúčelová vodní nádrž „Anna“ jejíž plocha dosahuje 4 ha. V roce 2010 proběhla její celková revitalizace.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Silnice[editovat | editovat zdroj]

Městem vede silnice II. třídy

Železnice[editovat | editovat zdroj]

Nové Sedlo leží na významné železniční trati, pro cestující označena 140, spojující Chomutov a Cheb a na trati spojující Nové Sedlo a Loket označena 144.

Části města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • EVA VLASÁKOVÁ, VLADIMÍR VLASÁK. Dějiny města Nového Sedla

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]