Nové Sedlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o městě na Sokolovsku. Další významy jsou uvedeny v článku Nové Sedlo (rozcestník).
Nové Sedlo
Nové Sedlo - panoráma

Nové Sedlo - panoráma

znak obce Nové Sedlovlajka obce Nové Sedloznakvlajka

status: město
LAU 2 (obec): CZ0413 560570
kraj (NUTS 3): Karlovarský (CZ041)
okres (LAU 1): Sokolov (CZ0413)
obec s rozšířenou působností: Sokolov
pověřená obec: Chodov
historická země: Čechy
katastrální výměra: 16,98 km²
počet obyvatel: 2597 (1. 1. 2014)
nadmořská výška: 427 m n. m.
PSČ: 357 34
zákl. sídelní jednotky: 6
části obce: 3
katastrální území: 3
adresa městského úřadu: Masarykova 502
Nové Sedlo
35734 Nové Sedlo u Lokte
starosta / starostka: Ing. Věra Baumanová
Oficiální web: mestonovesedlo.cz
E-mail: urad@mestonovesedlo.cz
Nové Sedlo na mapě
Nové Sedlo
Red pog.svg
Nové Sedlo
Zdroje k infoboxu a částem obce

Město Nové Sedlo (něm. Neusattl) se nachází v okrese Sokolov, kraj Karlovarský. Hraje významnou roli v průmyslu. Především tradiční sklářskou výrobou obalového skla v závodě O-I Manufacturing Czech Republic (cca 1mil. ks/den) a dále porcelánkou Leander v Loučkách, známou výrobou jemného bílého a růžového porcelánu.
Ke dni 1. 1. 2015 zde žilo 2647 obyvatel.

Zeměpisná poloha[editovat | editovat zdroj]

Město Nové Sedlo leží v nadmořské výšce 427 metrů, na levém břehu Ohře, vedle historického města Lokte, ve středu Sokolovské pánve. Město leží v místě těžby hnědého uhlí. Na západ se nachází lom Družba a vnitřní Výsypka lomu Jiří. Novým Sedlem vede silnice II/209 z Lokte do Chodova, kterou v jižní okrajové části města křižuje Silnice I/6 z Karlových Varů do Sokolova.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1397. Během husitských válek v 15. století bylo město několikrát drancováno husitskými a císařskými vojsky, která městem procházela.

V 16. století prodal Sebastián Thüssel z Taltitz svůj majetek sousednímu panství Loket, ke kterému Nové Sedlo patřilo až do doby zrušení patrimoniální správy v roce 1850. Po osamostatnění se obec stala součástí kraje Loket, kde se nacházelo i sídlo soudu. Nové Sedlo bylo v roce 1899 povýšeno na městys a roku 1908 získalo právo na svůj městský znak.

Památky a zajímavosti města[editovat | editovat zdroj]

Kostel Nanebevstoupení Páně, tento svatostánek byl vybudován v roce 1904 převážně ze dřeva. V roce 2004 to bylo již 100 let, co byl kostel slavnostně vysvěcen.

Co tomu předcházelo:

Koncem devatenáctého století bylo Nové Sedlo obcí s největším počtem obyvatel loketské farnosti, kam po mnoho let patřilo. Vzhledem k počtu obyvatel začali radní uvažovat o stavbě místního kostela. V prosinci roku 1898 byl ustanoven „Spolek pro stavbu kostela“, který byl řádně schválen a zaregistrován 20. ledna 1899. Výstavba kostela se setkala s překážkami, vázla na výběru vhodného pozemku. Vlekla se jednání s radními v Lokti o prodeji části pozemků v Novém Sedle. Protože nebyla příliš úspěšná, bylo rozhodnuto postavit kostel na školním hřišti.

Tak byla 15. července 1904 zahájena výstavba kostela podle plánů pražského architekta Matěje Blechy. Stavbu prováděla společnost stavitele Václava Haberera z Nového Sedla. Stavebním materiálem bylo dřevo, ze kterého byla postavena jednoduchá kostelní loď o rozměrech 28×13 metrů a výšce 9 metrů. Celkový náklad představovala částka 32 000 zlotých, z toho 20 000 uvolnila ze svého rozpočtu radnice a na další částce se podílel Spolek pro stavbu kostela a pražská arcidiecéze.

Vnitřní vybavení kostela – hlavně oltář, lavice a tři obrazy, byly darovány Spolkem sv. Bonifáce z Prahy. O malířskou výzdobu se postaral sokolovský mistr Richard Krautmann a postranní oltář, betlém, zpovědnici, křtitelnici, kazatelnu a varhany zajistil místní spolek.

Další dary představovaly: okno s motivem „Nanebevstoupení Páně“ věnovali manželé Pecherovi z Alberova, sochu u oltáře věnovali pošmistr J. Kieger a paní B. Forsterová, jeden ze tří zvonů Rudolfi a váze 184 kg byl darem ředitele sklárny pana Rudolfa Dieterleho, tento zvon v kostele zůstal. O osudu dvou zvonů Bonifacius a Karoli, každý o váze 414 kg, rozhodla válka, byly obětovány pro válečné účely. Zvony byly vyhotoveny zvonařským mistrem Pecherem z Českých Budějovic. Po dokončení stavby byl kostel vysvěcen dne 18. prosince 1904. Před stým výročím kostela byly provedeny stavební udržovací práce za finanční pomoci manželů Baierových z Německa. Znovu byl kostel vysvěcen plzeňským biskupem Msgr. Františkem Radkovským dne 28. srpna 2004.

Další zajímavostí je uměle vytvořená víceúčelová vodní nádrž „Anna“ jejíž plocha dosahuje 4 ha. V současné době (srpen 2010) probíhá její celková revitalizace, viz foto.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Silnice[editovat | editovat zdroj]

Městem vede silnice II. třídy

Železnice[editovat | editovat zdroj]

Nové Sedlo leží na významné železniční trati, pro cestující označena 140, spojující Chomutov a Cheb a na trati spojující Nové Sedlo a Loket označena 144.

Části města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • EVA VLASÁKOVÁ, VLADIMÍR VLASÁK. Dějiny města Nového Sedla

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]