Mýto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o městě v okrese Rokycany. Další významy jsou uvedeny v článku Mýto (rozcestník).
Mýto
Náměstí v Mýtě

Náměstí v Mýtě

znak obce Mýtovlajka obce Mýtoznakvlajka

status: město
LAU 2 (obec): CZ0326 560014
kraj (NUTS 3): Plzeňský (CZ032)
okres (LAU 1): Rokycany (CZ0326)
obec s rozšířenou působností: Rokycany
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální území: Mýto v Čechách
katastrální výměra: 17,79 km²
počet obyvatel: 1 520 (2017)[1] (e)
nadmořská výška: 443 m n. m.
PSČ: 338 05
zákl. sídelní jednotky: 2
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa městského úřadu: Náměstí 109
Mýto
33805 Mýto v Čechách
starosta / starostka: František Končel
Oficiální web: www.mestomyto.cz
E-mail: info@mestomyto.cz
Mýto na mapě
Mýto
Red pog.svg
Mýto
Zdroje k infoboxu a částem obce

Město Mýto (katastrální území Mýto v Čechách) se nachází v okrese Rokycany, kraj Plzeňský, v údolí Holoubkovského potoka něco přes 11 km severovýchodně od Rokycan.

Mýto leží na hlavních spojnicích Prahy a Plzně: osu města tvoří historická silnice II/605, ze severní strany město míjí dálnice D5 (západně od Mýta je položen exit 50 Mýto), z jižní strany pak železniční trať 170 (zastávka Mýto). Součástí města je též osada Kařízek II, situovaná při železniční trati (zastávka Kařízek) asi 2¾ km vsv. od Mýta.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1336 v souvislosti s kupováním Mýta Petrem Rožmberským. To byl pro obec důležitý mezník, protože za Rožmberků získalo mnoho privilegií. Ve zmínce je Mýto označováno již jako městečko. Zanedlouho Mýto obdrželo znak. V roce 1360 bylo přemísťováno kvůli nedostatku vody. V roce 1379 byla v Mýtě sladovna, mlýn, lazebníci a 8 masných krámů. Zbirožské panství, které zatím převzalo obec, připadlo za husitských válek královi i s Mýtem. V čele obce se vystřídali Kolovratové, Štemberkové, Lobkovicové, a poté roku 1594 Koruna česká → další privilegia.

Následně začala třicetiletá válka. Kdysi výnosná zemská silnice přinášela jen pohromy v podobě vojsk. V roce 1641 první zmínka o poště. V 18.století Mýto ožilo. Ve třicátých letech byl přestavěn kostel Sv. Jana Křtitele. Nastal rozvoj cechů → v Mýtě třetí nejznámější cvočkařské centrum na Podbrdsku. Ve stejném cechu byli i pekaři. Rozvíjely se i ženské spolky. Cvočkaři si v té době ale moc dobře nežili. Za svůj denní výdělek si mohli koupit 3 kg černého chleba; 2/3 kg hovězího; 300 g vepřového; 150 g másla, případně 6 vajec. V roce 1905 bylo Mýto povýšeno na město. Tou dobou bylo založeno divadlo.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Pověsti[editovat | editovat zdroj]

Když byla kaple sv. Jana Křtitele rozšířena na kostel, a občanům chyběl zvon, chtěli jej vzít z nedalekého kostela sv. Štěpána. Vůz se zvonem však nedokázaly utáhnout ani dva páry koní, a tak jej museli nechat na původním místě.

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2017. Praha. 28. dubna 2017. Dostupné online. [cit. 2017-05-04]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ŠORM, Antonín. Pověsti o českých zvonech. Praha: V. Kotrba, 1926.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]