Klabava (okres Rokycany)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Klabava
Domy v obci
Domy v obci
Znak obce KlabavaVlajka obce Klabava
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
LAU 2 (obec)CZ0326 559911
Pověřená obecRokycany
Obec s rozšířenou působnostíRokycany
(správní obvod)
Okres (LAU 1)Rokycany (CZ0326)
Kraj (NUTS 3)Plzeňský (CZ032)
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel470 (2022)[1]
Rozloha1,50 km²
Katastrální územíKlabava
Nadmořská výška379 m n. m.
PSČ338 41
Počet domů214 (2021)[2]
Počet částí obce1
Počet k. ú.1
Počet ZSJ1
Kontakt
Adresa obecního úřaduKlabava 17
338 41 Klabava
klabava@klabava.eu
StarostaPavel Kočárek
Oficiální web: www.klabava.eu
Klabava na mapě
Klabava
Klabava
Další údaje
Kód obce559911
Kód části obce64882
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Klabava (německy Klabawa) se nachází v okrese Rokycany v Plzeňském kraji, na pravém břehu stejnojmenné řeky něco přes čtyři kilometry severozápadně od Rokycan a necelých dvanáct kilometrů východně od krajského města Plzně. Žije zde 470[1] obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1401. V originále se nedochovala, ale pro svoji důležitost byla přepsána do Pamětní knihy města Rokycan z let 1532–1842. Původně to vypadalo, že první písemný materiál o obci pochází dokonce již z roku 1368, ale později se ukázalo, že jde o falzifikát.

Název obce je odvozen od obcí protékající řeky Klabavy, která bývá často neoficiálně nazývána Klabavka. Slovo Klabava pochází ze slovinského slova klabotina (tj. naplavenina), nebo ze slovesa klabati (tj. osekávati, přeneseně klábositi).

S historií obce je nejvíce spjato železářství, v okolí obce se nacházela značná ložiska železné rudy.

Obecní správa a politika[editovat | editovat zdroj]

V roce 2006 se po volbách do zastupitelstev obcí stal starostou Jiří Vohradský, jeho předchůdcem byl Jindřich Maštálka. Mezi další polistopadové starosty patřili Václav Kletečka a Jan Rada. Do konce roku 2008 by měl být v obci Klabava aktivní vládní projekt Czech POINT.

Společnost[editovat | editovat zdroj]

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Místní knihovna nabízí v budově Obecního úřadu kromě půjčování knih a časopisů i veřejný internet zdarma. Knihovna si pravidelně poučí pro své čtenáře na delší dobu nové tituly z Městské knihovny v Rokycanech a díky tomu je nabídka půjčovaných knih pestřejší.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Tělovýchovná jednota Sokol Klabava patří mezi nejaktivnější spolky v obci. Sokol obec reprezentuje zejména ve stolním tenise. Místní jednota rovněž pro občany pořádá do roka několik kulturních akcí – bály, oslavy atp.

Klub cyklistů Klabava pořádá kromě pravidelných vyjížděk jednou do roka cyklistický závod (Memoriál Miloslava Kozelky), který je součástí Becker Cupu Plzeňské amatérské ligy horských kol. Klub se může pochlubit řadou úspěchů, například Hana Kalčíková z KC Klabava již několikrát zvítězila v prestižním cyklistickém závodu Král Šumavy.

Dělnická tělovýchovná jednota v Klabavě patří v celorepublikovém měřítku z dosud existujících DTJ mezi úspěšné. Účastní se sportovních her DTJ (běh, šipky, futsal). Jednotu úspěšně reprezentuje v registrovaných soutěžích oddíl ledního hokeje a futsalu. V roce 2008 DTJ pomocí státní dotace zprovoznila nové víceúčelové hřiště.[zdroj?!]

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2022. Praha. 29. dubna 2022. Dostupné online. [cit. 2022-05-02]
  2. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]