Klabava (okres Rokycany)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klabava
Domy v obci
Domy v obci
Znak obce KlabavaVlajka obce Klabava
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0326 559911
Kraj (NUTS 3) Plzeňský (CZ032)
Okres (LAU 1) Rokycany (CZ0326)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Rokycany
Historická země Čechy
Katastrální území Klabava
Katastrální výměra 1,54 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 463 (2019)[1]
Nadmořská výška 379 m n. m.
PSČ 338 41
Zákl. sídelní jednotky 1
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Klabava 17
33841 Klabava
Starosta Pavel Kočárek
Oficiální web: www.klabava.eu
E-mail: klabava@klabava.eu
Klabava v rámci okresu a obvodu obce s rozšířenou působností
Klabava
Klabava
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Klabava se nachází v okrese Rokycany v Plzeňském kraji, na pravém břehu stejnojmenné řeky něco přes čtyři kilometry severozápadně od Rokycan a necelých dvanáct kilometrů východně od krajského města Plzně. Žije zde 463[1] obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1401. Bohužel se nedochovala v originále, ovšem pro svoji důležitost byla přepsána do Pamětní knihy města Rokycan z let 1532–1842. Původně to vypadalo, že první písemný materiál o obci pochází dokonce již z roku 1368, ale později se ukázalo, že jde o falzifikát.

Název obce je odvozen od obcí protékající řeky Klabavy, která bývá často označována jako Klabavka, ovšem oficiální název je řeka Klabava. Slovo Klabava pochází ze slovinského slova klabotina (tj. naplavenina), nebo ze slovesa klabati (tj. osekávati, přeneseně klábositi).

S historií obce je nejvíce spjato železářství, v okolí obce se nacházela značná ložiska železné rudy.

Obecní správa a politika[editovat | editovat zdroj]

V roce 2006 se po volbách do zastupitelstev obcí stal starostou Jiří Vohradský, jeho předchůdcem byl Jindřich Maštálka. Mezi další polistopadové starosty patřili Josef Kletečka a Jan Rada. Do konce roku 2008 by měl být v obci Klabava aktivní vládní projekt Czech POINT.

Společnost[editovat | editovat zdroj]

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Místní knihovna nabízí v budově Obecního úřadu kromě půjčování knih a časopisů i veřejný internet zdarma. Knihovna si pravidelně poučí pro své čtenáře na delší dobu nové tituly z Městské knihovny v Rokycanech a díky tomu je nabídka půjčovaných knih pestřejší.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Tělovýchovná jednota Sokol Klabava patří mezi nejaktivnější spolky v obci. Sokol obec reprezentuje zejména ve stolním tenise. Místní jednota rovněž pro občany pořádá do roka několik kulturních akcí – bály, oslavy atp.

Klub cyklistů Klabava pořádá kromě pravidelných vyjížděk jednou do roka cyklistický závod (Memoriál Miloslava Kozelky), který je součástí Becker Cupu Plzeňské amatérské ligy horských kol. Klub se může pochlubit řadou úspěchů, například Hana Kalčíková z KC Klabava již několikrát zvítězila v prestižním cyklistickém závodu Král Šumavy.

Dělnická tělovýchovná jednota v Klabavě patří v celorepublikovém měřítku z dosud existujících DTJ mezi úspěšné. Účastní se sportovních her DTJ (běh, šipky, futsal). Jednotu úspěšně reprezentuje v registrovaných soutěžích oddíl ledního hokeje a futsalu. V roce 2008 DTJ pomocí státní dotace zprovoznila nové víceúčelové hřiště.[zdroj?]

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]