Klabava (řeka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klabava
Údolí Klabavy pod železničním mostem na trati Chrást Radnice
Údolí Klabavy pod železničním mostem na trati Chrást Radnice
Základní informace
Délka toku51,2 km
Plocha povodí373 km²
Průměrný průtoku ústí 2,1 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-11-01-038
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Plzeňský kraj - Rokycany)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Vltava, Berounka
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klabava, někdy též Klabavka, je řekaPlzeňském kraji, pravostranný přítok Berounky. Její délka je 51,2 km, plocha povodí činí 373 km². V minulosti se její horní tok do soutoku s Holoubkovským potokem nazýval Padrťský potok.[1]

Popis toku[editovat | editovat zdroj]

Řeka pramení v Brdech severozápadně od vrchu Praha v okrese Příbram, nedaleko samoty Na Rovinách, a teče nejprve na jihozápad. Napájí Gangloffův náhon odvádějící vodu na jih do Bukové. U Hořejšího Padrťského rybníka se stáčí na sever a v následujícím úseku protéká v blízkosti hranic Plzeňského a Středočeského kraje. Následně vtéká definitivně na území Plzeňského kraje a zleva přijímá výtok přitékající z Dolejšího Padrťského rybníka a severní směr si udržuje až k obci Strašice. Poté pokračuje jeho tok na západ k Dobřívi, Hrádku, dále k Rokycanům, která protéká městem a za ním přijímá zprava Holoubkovský potok. Protéká vesnicemi Klabava, Ejpovice, Dýšina-Nová Huť a Chrást. U Chrástu přes tok přechází železniční trať ocelovým mostem o třech polích. Pod Chrástem se vlévá do řeky Berounky; toto ústí je trojmezím okresů Rokycany, Plzeň-město a Plzeň-sever.

Významnější přítoky[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Řeka má značně rozkolísaný průtok, rychle reaguje na srážky v povodí. Pro regulaci toku byla nad vsí Klabavou vybudována přehrada.

Jako odklon řeky byly v letech 1956-59 vybudovány dva souběžně vedoucí tunely. Oba klabavské tunely mají rozměry profilu cca 5×5 metrů a jsou dlouhé cca 1560 metrů.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Okolí je využíváno pro rekreaci, řeka je vodácky velmi zajímavá, jedná se o jednu z nejzajímavějších divokých vod v kraji, je sjízdná pouze v období tání sněhu nebo významných dešťů.

Mlýny[editovat | editovat zdroj]

Mlýny jsou seřazeny po směru toku řeky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vojenská topograf. mapa v systému S-1952 M 1:10000 [online]. Zeměměřický úřad, 1960 [cit. 2020-08-31]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]