Padrťské rybníky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Padrťské rybníky
Horní padrťský rybník
Poloha
Světadíl Evropa
Státy ČeskoČesko Česko
Padrťské rybníky (Česko)
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rok 1565 (první doložené záznamy)
Rozloha 115 ha Horní a 65 ha Dolní padrťský rybník, a to včetně zarostlých částí.[1]
Objem cca 1.700.000 Horní a cca 880.000 Dolní padrťský rybník[1]
Ostatní
Typ soustava rybníků
Nadm. výška 640 m n. m.
Přítok vody potoky z okolních brdských lesů
Odtok vody Padrťský potok, Klabava, Berounka, Vltava, Labe, Severní moře
Ostrovy bývalý ostrov na Dolním padrťském rybníku srostl s břehem [1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Padrťské rybníky je souhrnný název pro dvojici rybníků, které leží v široké kotlině, nazývané též Padrťské údolí (dlouhé přes 10 km), v níž leží Hořejší padrťský rybník a menší Dolejší padrťský rybník. Nacházejí se v srdci Brdské vrchoviny, v tzv. Středních Brdech v průměrné nadmořské výšce 640 m a jsou jednou z nejcenějších součástí CHKO Brdy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rybníky byly založeny v 16. století jako vodní rezervoár pro plavení dřeva pro hutě, rozložené na Padrťském potoce. Dlouhou dobu byly největší vodní plochou v Plzeňském kraji. Pod nimi stála ves Padrť, která byla vysídlena a následně zničena v 50. letech 20. století (spolu s dalšími brdskými obcemi) při rozšíření Vojenského újezdu Brdy. Ve své době byly vyhlášeným rekreačním místem a jezdilo sem i mnoho známých osobností. Znovu přístupné jsou rybníky od roku 2008, od roku 2016 jsou i součástí výše zmíněného CHKO.

Příroda[editovat | editovat zdroj]

V jejich okolí se vyskytuje řada chráněných rostlin a živočichů, hnízdí zde např. orel mořský, bekasina otavní,čáp černý, volavka popelavá a žije zde i vydra. Oba rybníky spolu s pobřežními porosty jsou v rámci CHKO Brdy přírodní rezervací o rozloze 200 ha, doprovázené přirozenými společenstvy podmáčených smrčin. Oblast Padrtě je navržena i do soustavy Natura 2000.

Na východních březích Hořejšího padrťského rybníka se rozkládá rozsáhlé rašeliniště, které je však kvůli necitlivým melioračním zásahům s.p. VLS v rozpadu (VLS se snaží využívat rybníky k chovu ryb a pro ten účel snižuje kyselost vody, ovlivňovanou rašeliništěm - proto se je snaží zničit).[1]

Nad hlavními dvěma rybníky se nachází ještě další čtyři menší rybníky, u kterých kdysi stávaly mlýny a hamry.

Okolí rybníků[editovat | editovat zdroj]

Vytéká odtud Padrťský potok, který nese od soutoku s Holoubkovským potokem název Klabava.[zdroj?] Ta se nedaleko Chrástu u Plzně vlévá do Berounky.

Oblast severně od rybníků, tzv. Padrťské pláně byla po řadu let součástí vesnic Padrť, Zadní Záběhlá a Přední Záběhlá a byla využívána k zemědělským účelům. Dodnes se tu setkáme s typickými vesnickými stromy jako je jabloň či hrušeň.

Asi 1300 m jižně od Hořejšího padrťského rybníka se nachází kóta 718,8m, tzv. Břízkovec, kde se měla být vybudována radarová základna amerického systému protiraketové obrany. Řada lidí se obávala o mikroflóru přítoků rybníků, kterou by plánovaný radar mohl poškodit.[zdroj?]

V blízkosti se nalézají také významné vrchy, jako např. Praha (862 m), druhá nejvyšší hora Brd, Paterák (813 m), Kočka (789 m), Kamenná, Palcíř (724 m), Okrouhlík (707 m) s působivými skalními útvary nedaleko vrcholu a již zmiňovaný Břízkovec (719 m).

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Od 1. 6. 2008 byla zpřístupněna cyklostezka z obce Trokavec kolem vrchu Okrouhlík a Skály Marie Terezie na hráz Hořejšího padrťského rybníka a odtud až do Bukové u Rožmitálu pod Třemšínem s odbočkou do obce Teslíny.

Od roku 2017 je přístupné placené parkoviště v bývalém vojenském areálu na kraji obce Skořice. Toto parkoviště je nejvýhodnějším výchozím bodem pro turisty směřující k Padrťským rybníkům. Cena je 50 korun a parkoviště provozuje Správa CHKO Brdy.

K Padrťským rybníkům vede tři turistické značky:

K oblíbenému turistickému cíli dojedete i na kole - po cyklostezce č. 2273 z Trokavce. Na parkovišti ve Skořici je i nabíjecí stanice pro elektrokola, na hrázi Hořejšího rybníka je turistický přístřešek s lavičkami.

Jelikož turistické značené cesty v Brdech v současné době procházejí značným vývojem, je možné, že některé zde jmenované značené cesty nejsou ještě dokončené a některé naopak mohou chybět.

Oba dva rybníky jsou prohlášeny za vodárenskou nádrž a není zde povoleno koupání ani jiné aktivity.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Pavel Čámský. Padrťské rybníky. www.turistika-brdy.cz [online]. 2015-04-17 [cit. 2016-03-29]. Dostupné online.