Kočka (Brdská vrchovina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kočka
Kočka (789 m) a Kamenná (735 m).JPG
Vrchol 789 m n. m.
Prominence 31 m ↓ sedlo s Peterákem
Izolace 1,7 km → Peterák
Seznamy Hory a kopce Brdské vrchoviny
Poloha
Státy Česko Česko
Pohoří Brdská vrchovina / Brdy / Třemošenská vrchovina / Tocká vrchovina
Souřadnice
Kočka
Kočka
Hornina slepenec, břidlice
Povodí Klabava, Berounka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kočka je výrazný vrch v Brdech, který vystupuje nad Padrťskými pláněmi. Nedaleko vrcholu se dříve nacházela chata-útulna KČT, jejíž základy jsou dodnes patrné.

Spolu s vyšším Paterákem (813 m) a nepatrně nižším Březákem (785 m) svírají hluboké, lesnaté a vlhké údolí Voložného potoka a představují pomyslné srdce Brd. Vrchol je pokryt vzrostlým lesem, ale k jihozápadu se otevírají působivé výhledy směrem k Padrťským rybníkům. Svahy hory poměrně příkře spadají do všech okolních údolí – na jih a západ do Padrťského údolí, na východ do údolí Voložného potoka i na severovýchod do Třítrubeckého údolí.

Kopec leží na území bývalého vojenského újezdu Brdy. Od února 2014 prochází přes vrchol hranice nových katastrálních území Strašice v Brdech a Věšín v Brdech, která byla od 1. ledna 2016 připojena k obcím Strašice v okrese Rokycany Plzeňského kraje a Věšín v okrese Příbram Středočeského kraje. K Věšínu patří východní kvadrant ve směru od vrcholu, ke Strašicím ostatní tři kvadranty.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Vrch i celé jeho okolí se nacházejí na území bývalého vojenského újezdu Brdy, který byl veřejnosti zpřístupněn od 1. ledna 2016.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]