Přeskočit na obsah

Padrťské údolí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Padrťské údolí v Brdech se táhne v délce 10,5 km ve směru sever–jih nejdříve úzké a zahloubené, od loveckého zámečku Tři trubky. Po 3,5 km se však v oblasti bývalých obcí Padrť, Přední Záběhlá a Zadní Záběhlá rozšiřuje do tzv. Padrťských plání (nyní již nevyužívaná cílová plocha střelnice), která je až na okraje prakticky bezlesá. Zde leží protáhlý Dolejší Padrťský rybník (65 ha). Ten jen hrází sousedí s jižnějším a větším Hořejším Padrťským rybníkem, který je daleko nejrozsáhlejší vodní plochou v Brdské vrchovině (115 ha). Je již ze všech stran (kromě severní) obklopen lesy. Údolí odtud pak mírně stoupá do svého závěru, který tvoří bezejmenné sedlo (695 m) u obce Teslíny a vrchy Sklář (701 m) a bezejmenná kóta 718,8 m.

Z východu je údolí obklopeno hradbou vrchů Jahodová hora (726 m), Červený vrch (770 m), Praha, Malý Paterák (795 m) a Kočka (790 m). Od západu je to Okrouhlík s působivými skalními útvary nedaleko vrcholu, Palcíř a Kamenná.

Údolím protéká Klabava, do které se vlévá výtok z Dolejšího rybníka. U Tří trubek přijímá zprava Třítrubecký potok, stáčí se k severozápadu a posléze ve Strašicích k jihozápadu. U obce Chrást u Plzně se vlévá do Berounky. Potok (říčka) je pověstný svým kolísavým vodním stavem, časté povodně působí mnohdy značné škody ve střední a dolní části jeho toku.

Více než 2/3 údolí náleží do geomorfologického okrsku Třemšínská vrchovina, zbývající část (ohraničená Kamennou, Kočkou, Malým Paterákem a Červeným vrchem) pak náleží do Třemošenské vrchoviny.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Ústí údolí do Třítrubeckého údolí je ze západu i východu obklopeno zvláštními geomorfologickými útvary, tzv. skládanými skalami. Východní se jmenuje Chocholatá skála, větší západní pak Skládaná skála.
  • Na Padrťském a Třítrubeckém potoce se nachází je významná populace raka kamenáče. Ta je v současnosti velmi ohrožována nepůvodním minkem (norkem americkým), který se zde značně rozmnožil.
  • Rašeliniště v okolí Padrťských rybníků jsou největší v Brdech. Některými necitlivými zásahy však nyní dochází k jejich rozpadu.