Dýšina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dýšina
Památná lípa
Památná lípa
Znak obce DýšinaVlajka obce Dýšina
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU 2 (obec) CZ0323 558851
Pověřená obec a obec s rozšířenou působností Plzeň
Okres (LAU 1) Plzeň-město (CZ0323)
Kraj (NUTS 3) Plzeňský (CZ032)
Historická země Čechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 1 861 (2020)[1]
Rozloha 10,38 km²
Katastrální území Dýšina
Nadmořská výška 361 m n. m.
PSČ 330 02
Počet částí obce 2
Počet k. ú. 1
Počet ZSJ 1
Kontakt
Adresa obecního úřadu Náměstí Míru 30
dysina@top.cz
Starosta Ing. Jaroslav Egrmajer
Oficiální web: www.obecdysina.cz
Dýšina na mapě
Dýšina
Dýšina
Další údaje
Geodata (OSM) OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dýšina je vesnice a společně s vesnicí Nová Huť též obec v okrese Plzeň-město, která se nachází osm kilometrů severovýchodně od Plzně. Přímou součástí města Plzeň se ale obec nestala. Žije zde přibližně 1 900[1] obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o vsi je z roku 1242. Skládá se ze dvou částí obce: Dýšiny, Nové Hutě. Jihovýchodně od Dýšiny se nachází osada Horomyslice. Novou Hutí protéká říčka Klabava, která při srpnových povodních roku 2002 strhla starý most. Nový byl vystavěn za pomoci dotací Evropské unie.

Obec se stala mediálně známou, když odkoupila sochu generála Pattona a umístila jí před místní základní školu, kterou po něm posléze pojmenovala. V obci se nachází základní škola, mateřská škola, v části Nová Huť koupaliště a tenisové kurty, v Horomyslicích bylo vybudováno osmnáctijamkové golfové hřiště. Na okraji vsi je velká průmyslová zóna (areál bývalých hrudkoven Ejpovice). V provozu je např. betonárna s výrobou prefabrikovaných dílců, plechovkárna, strojírenská výroba, velké mrazírny a řada dalších. Dýšina poslední dobou velkým tempem roste. Vzniká zde mnoho takzvaných satelitů, především díky migrací lidí z Plzně na venkov.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Dýšině.

Církevní[editovat | editovat zdroj]

  • Trojlodní kostel Nejsvětější Trojice a svatých apoštolů Šimona a Judy Tadeáše byl vystavěn byl v první čtvrtině 14. století v raně gotickém slohu a vysvěcen roku 1328. Z té doby se dochoval závěr s křížovou klenbou. Kolem roku 1696 byl chrám zčásti přestavěn v raně barokním slohu. Tehdy byla nově sklenuta loď, vybudováno průčelí a roku 1666 vztyčen hlavní oltář. Roku 1727 byla přistavěna předsíň a celý kostel obestavěn hřbitovní zdí se vstupní branou a brankami podle návrhu architekta Jakuba Augustona. Vnitřní zařízení tvoří barokní oltáře Nejsvětější Trojice, sv. Barbory a sv. Jana Nepomuckého, barokní kazatelna a kamenná křtitelnice z roku 1669.
  • Fara, Plzeňská 1 - patrová barokní stavba podle návrhu Jakuba Augustona z roku 1727
  • Madona z Dýšiny – gotická dřevořezba stojící Panny Marie s Ježíškem, kolem 1340, originál poutní sošky vystavuje Národní galerie v Praze, barokní replika byla roku 1723 zhotovena pro dýšinský kostel
  • Křížová cesta – vznikla 15. března 2014. Tvoří ji 14 zastavení v podobě keramických obrázků umístěných po obci na různých podstavcích a plotech. Cesta dlouhá tři kilometry začíná a končí u kostela.[2]

Světské[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Partnerská obec[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2020. Praha. 30. dubna 2020. Dostupné online. [cit. 2020-05-01]
  2. Drobné památky: Křížová cesta Dýšina.
  3. ČTVERÁK, Vladimír; LUTOVSKÝ, Michal; SLABINA, Miloslav; SMEJTEK, Lubor. Encyklopedie hradišť v Čechách. Praha: Libri, 2003. 432 s. ISBN 80-7277-173-6. Kapitola Dýšina, s. 78. 
  4. Nositel Nobelovy ceny prožil dětství v Dýšině - s Merkurem a topinkami. Rozhlas.cz. Dostupné online [cit. 2017-01-21]. 
  5. Zemřel fyzik Peter Grünberg, nositel Nobelovy ceny a rodák z Plzně. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2018-05-02]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Umělecké památky Čech. Příprava vydání Emanuel Poche. Svazek I. A/J. Praha: Academia, 1977. 644 s. Heslo Dýšina, s. 341–342. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]