44. lehký motorizovaný prapor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
44. lehký motorizovaný prapor
Hlavním vozidlem praporu je vozidlo Iveco LMV
Hlavním vozidlem praporu je vozidlo Iveco LMV
Země ČeskoČesko Česko
Vznik 1. dubna 2008
Typ prapor pozemního vojska
Funkce doprovod konvojů
boj v zastavěných oblastech
boj v horách
Posádka Jindřichův Hradec
Nadřazené jednotky 4. brigáda rychlého nasazení
Insignie
Znak Znak 44. lehkého motorizovaného praporu Jindřichův Hradec

44. lehký motorizovaný prapor „Generála Ereta“ sídlící v Jindřichově Hradci je součástí 4. brigády rychlého nasazení (4. BRN) Armády České republiky. Prapor vznikl pod velením podplukovníka Romana Náhončíka 1. dubna 2008 (činnost zahájil 1. října 2008) a nahradil svého předchůdce, 153. záchranný prapor Jindřichův Hradec.[1]

Úkoly a nasazení[editovat | editovat zdroj]

Hlavním úkolem jednotky je zejména doprovod konvojů, boj v zastavěných oblastech a boj v horách. Ve výzbroji praporu se nacházejí vozidla Tatra T810, Iveco LMV[1] a také několik vozidel Pandur II.

Za dobu své dosavadní existence se mnoho příslušníků vystřídalo v zahraničních misích v Afghánistánu - Provinční rekonstrukční tým, OMLT (Operational Mentoring and Liaison Team, Operační výcvikový a styčný tým), MAT (Military Advisory Team, Vojenský poradní tým), nebo také v 7. ÚU EUTM – Mali (European union training mission).

Znak praporu[editovat | editovat zdroj]

Na třešňově červeném, pětiúhelníkovém štítě s modro-žlutě (zlatě) polceným lemem jsou položeny dvě zkřížené pušky s nasazenými bodáky v přirozených barvách. Znak odkazuje barvou lemu na sídlo jednotky kde byla založena - tradiční posádkové město Jindřichův Hradec.

Zkříženými puškami (symbolicky podobnými československým puškám vz. 24) a barvou štítu (třešově červená - tradiční barva pěchoty) odkazuje znak na tradice pěších jednotek československé armády.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b 44. lehký motorizovaný prapor [online]. Velitelství 4. brigády rychlého nasazení [cit. 2016-11-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-11-20.