Lnička drobnoplodá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxLnička drobnoplodá
alternativní popis obrázku chybí
Lnička drobnoplodá (Camelina microcarpa)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád brukvotvaré (Brassicales)
Čeleď brukvovité (Brassicaceae)
Rod lnička (Camelina)
Binomické jméno
Camelina microcarpa
DC.
Synonyma
  • Camelina sativa subsp. microcarpa
  • lnička maloplodá [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Květenství lničky drobnoplodé

Lnička drobnoplodá (Camelina microcarpa) je planě rostoucí jednoletá rostlina dorůstající až do výše 1 m a na přelomu jara a léta žlutě kvetoucí, je to jeden z několika druhů rodu lnička.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Tato rostlina vyrůstá vyjma Pyrenejského poloostrova, západní části Francie a většiny Velké Británie v celé Evropě. Na východ je rozšířena v Malé a Střední Asii, okolí Kavkazu a na Sibiři až po Zabajkalsko. Druhotně byla zavlečena do severní Afriky, Severní i Jižní Ameriky i na Nový Zéland. V České republice vyrůstá poměrně hojně od nížin až po pahorkatiny, v podhorských oblastech již podstatně méně.

Není náročná na kvalitu půdy, vyskytuje se v teplejších a světlých místech na polích nebo úhorech, v suchých trávnicích, ve vinicích, na skládkách, okrajích cest nebo železničních náspech, někdy roste jako plevelná rostlina v obilovinách.[2][3][4]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednoletá nebo ozimá bylina s jednoduchou nebo jen řídce rozvětvenou lodyhou dorůstající do výše 50 až 100 cm která vyrůstá z poměrně velkého a hluboko rostoucího kůlovitého kořene. Přízemní růžice je z řapíkatých listů které v době kvetení již jsou zaschnuté. Lodyha, ve spodní části více chlupatá než v horní, je střídavě porostlá přisedlými, jemně chlupatými listy s objímavou základnou a s oušky, jejich celistvé nebo drobně zubaté, úzké čepele jsou tvaru kopinatého až podlouhlého. Spodní listy lodyhy jsou dlouhé 5 až 6 cm a široké 1 až 2 cm, směrem vzhůru se zmenšují.

Žluté oboupohlavné květy na stopkách až 5 mm dlouhých jsou sestaveny do květenství hrozen dlouhého i 30 cm, ten stejně jako stopky při dozrávání plodů ještě vyrůstá. Čtyři ostře zakončené vzpřímené kališní lístky jsou 2 až 3 mm dlouhé. Čtyři korunní lístky světle žluté barvy, dlouhé 3 až 4 mm, jsou kopinaté a na vrcholu zaokrouhlené. V květu je šest tyčinek s lysými nitkami a žlutými prašníky. Dvoupouzdrý semeník nese vytrvalou čnělku s kulovitou bliznou. Kvetou v dubnu až červenci, opylovány jsou hmyzem. Ploidie je 2n = 40.

Plody jsou šešulky hruškovitého tvaru, 4 až 7 × 3 až 5 mm velké, vyrůstající na šikmo odstálých stopkách (až 2 cm dlouhých) a mají na vrcholu rovnou zaschlou čnělku. Otvírají se dvěma chlopněmi. Obsahují 10 až 25 žluto hnědých až červeno hnědých mírně zploštělých semen 1 až 1,5 mm dlouhých.[2][3][4][5]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Lnička drobnoplodá se rozmnožuje výhradně semeny, drobné rostlinky vyrostlé již na podzim přezimují. Mnohá semena však klíčí až na jaře nebo po celý rok, až pro ně nastanou vhodné podmínky; semena si uchovávají klíčivost po mnoho let. Pro vyklíčení vyžadují dostatek vláhy a rostliny pro další zdárný růst a kvetení naopak sucho.[3][4]

Význam[editovat | editovat zdroj]

V mladším stadiu snese rostlina i posekání a může znovu obrůst. Z jara má velmi rychlý růst a obvykle přeroste okolní rostliny, pokus se to nepodaří a nemá dostatek světla nevykvete. Pokud roste v obilovinách nebo lnu část semen vypadne na půdu a část se sklidí se zrním.

Semena obsahují hodně oleje který se dá vylisovat, je jedlý i vhodný pro technické účely. Pro zisk olejnatých semen se spíše používá blízce příbuzný druh lnička setá, jejíž pěstování je ekonomičtější. V minulosti byla rostlina považována za plevel, hlavně ozimů, vytrvalých pícnin a okopanin. V současnosti díky čištění semene a chemickým postřikům se na obdělávaných polích téměř nevyskytuje.[3][4]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V Česku se lnička maloplodá vyskytuje ve dvou poddruzích:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b BioLib.cz – Camelina microcarpa (Lnička drobnoplodá) [online]. BioLib.cz [cit. 2013-02-18]. Dostupné online. 
  2. a b ELIÁŠ JUN., Pavol. BOTANY.cz: Lnička drobnoplodá [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 25.06.2009 [cit. 2013-02-18]. Dostupné online. (česky) 
  3. a b c d DEYL, Miloš. Plevele polí a zahrad. Ilustrace Otto Ušák. Praha: Československá akademie věd, 1956. 374 s. Kapitola Lnička drobnoplodá, s. 220, 221. (česky) 
  4. a b c d Herba, Atlas plevelů: Lnička drobnoplodá [online]. Česká zemědělská univerzita, FAPaPZ, Katedra agroekologie a biometeorologie, Praha [cit. 2013-02-18]. Dostupné online. (česky) 
  5. AL-SHEHBAZ, Ihsan A.; YATSKIEVYCH. Projects Brassicaceae: Camelina microcarpa [online]. Tropicos.org, Missouri Botanic Garden, St. Louis, MO, USA, rev. 26.08.2009 [cit. 2013-02-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. PYŠEK, Petr; SÁDLO, Jiří; MANDÁK, Bohumil. Preslia, 74/2 – 2002, Catalogue of alien plants of the Czech Republic: Camelina microcarpa [online]. Botanický ústav AV ČR, Praha – Průhonice, rev. 2002 [cit. 2013-02-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Zdeněk. Checklist of vascular plants of the Czech Republic: Camelina microcarpa [online]. Preslia č. 84, Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, rev. 2012 [cit. 2013-02-18]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]