Lesní mužík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Leshy (1906).jpg

Lesní mužík (leszi, lesovij, lesij či poangličtěně leshii, leshy, ukrajinsky: Лісовик, rusky: ле́ший) je lesní strašidlo mužského rodu ve slovanské mytologii. Chrání divoká zvířata a les, podobně jako Porevít, jehož nejspíše imituje jako verze určitého území, stejně jako Hejkal nebo Berstuk. Anebo mohl být negativní formou bytosti následující po představení křesťanství slovanským lidem.

Jeho analogií je bůh lesů Pan z řecké mytologie nebo jeho římské obdoby, Faun a Silvan. Obdobou je i Zelený muž.

Za ženu má kikimoru lesní, které se také někdy říká lešačikča nebo lešačka a žije s ní v lesích nebo na blatech. Spolu mají děti, kterým se říká lešonky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Lesní mužík je popisován jako vysoký muž, ale svou podobu může měnit od listu trávy až po vysoký strom. Vlasy a vousy mu tvoří živá tráva a popínavé rostliny. Někdy je zobrazován s kopyty, ocasem a rohy. Má bledou bílou kůži, která kontrastuje s jeho jasnýma zelenýma očima. Kdo jej nezná, může si myslet, že jde o ďábla. Lesní mužík má smlouvu s vlkem, ale může být viděn i ve společnosti medvěda. Je vládcem a pánem lesa. Může se proměňovat do různých podob. Kromě listu nebo vysokého stromu se dokáže proměňovat v houbu nebo lidskou podobu. Prozradí jej žhnoucí oči a obráceně nasazené boty. Ovládá řadu triků, jak uvrhnout na člověka nemoc nebo jej dokonce zabít. Je známý tím, že dřevorubcům v lese schovává jejich sekery a nářadí. Dokáže napodobit různé lidské hlasy. Není to démon, ale spíše šprýmař, který si z lidí tropí legraci.

Mýty[editovat | editovat zdroj]

Lesní mužík má za spojence vítr, který za ním smazává stopy. Lidé věří, že nesmí v lese pískat, aby nerozhněvali ducha lesa. Lesovij je podle některých mýtů samotář, takže když se v jeho blízkosti objeví jiný lesij, strhne se mezi nimi souboj, padají stromy a plaší zvěř. Podle jiných mýtů zase existují celé vesnice lesních mužů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Леший na ruské Wikipedii a Leszi na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • (rusky) Michail Оrlov: История сношений человека с дьяволом, Eksmo – Terra Fantastica, Moskva – Sankt-Petěrburg 2003, ISBN 5-699-04469-8
  • (anglicky) Carol K. Mack, Dinah Mack: A Field Guide to Demons, Fairies, Fallen Angels, and Other Subversive, Owl Books, New York 1999, ISBN 978-0-8050-6270-0

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]