Lesní mužík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Leshy (1906).jpg

Lesní mužík (leszi, lesovij, lesij či poangličtěně leshii, leshy, ukrajinsky: Лісовик, rusky: ле́ший) je lesní strašidlo mužského rodu ve slovanské mytologii. Chrání divoká zvířata a les, podobně jako Porevít, jehož nejspíše imituje jako verze určitého území, stejně jako Hejkal nebo Berstuk. Anebo mohl být negativní formou bytosti následující po představení křesťanství slovanským lidem.

Jeho analogií je bůh lesů Pan z řecké mytologie nebo jeho římské obdoby, Faun a Silvan. Obdobou je i Zelený muž.

Za ženu má kikimoru lesní, které se také někdy říká lešačikča nebo lešačka a žije s ní v lesích nebo na blatech. Spolu mají děti, kterým se říká lešonky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Lesní mužík je popisován jako vysoký muž, ale svou podobu může měnit od listu trávy až po vysoký strom. Vlasy a vousy mu tvoří živá tráva a popínavé rostliny. Někdy je zobrazován s kopyty, ocasem a rohy. Má bledou bílou kůži, která kontrastuje s jeho jasnýma zelenýma očima. Kdo jej nezná, může si myslet, že jde o ďábla. Lesní mužík má smlouvu s vlkem, ale může být viděn i ve společnosti medvěda. Je vládcem a pánem lesa. Může se proměňovat do různých podob. Kromě listu nebo vysokého stromu se dokáže proměňovat v houbu nebo lidskou podobu. Prozradí jej žhnoucí oči a obráceně nasazené boty. Ovládá řadu triků, jak uvrhnout na člověka nemoc nebo jej dokonce zabít. Je známý tím, že dřevorubcům v lese schovává jejich sekery a nářadí. Dokáže napodobit různé lidské hlasy. Není to démon, ale spíše šprýmař, který si z lidí tropí legraci.

Mýty[editovat | editovat zdroj]

Lesní mužík má za spojence vítr, který za ním smazává stopy. Lidé věří, že nesmí v lese pískat, aby nerozhněvali ducha lesa. Lesovij je podle některých mýtů samotář, takže když se v jeho blízkosti objeví jiný lesij, strhne se mezi nimi souboj, padají stromy a plaší zvěř. Podle jiných mýtů zase existují celé vesnice lesních mužů.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Lesní mužík ve Wikimedia Commons

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Оrlov М., Русская чертовщина, Amfiteatrov А. История сношения человека с дьяволом / Sborník, Terra Fantastica, 2003. 800 str. (Великие посвящённые). ISBN 5-699-04469-8
  • Togans Spirit Guide
  • A Field Guide To Demons, Carol K. Mack
  • V tomto článku byly použity překlady textů z článků Леший na ruské Wikipedii a Leszi na anglické Wikipedii.