Kvitance

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Kvitance (stvrzenka) je písemné potvrzení věřitele dlužníku, že splnil svůj dluh (zpravidla peněžitý). Kvitance je soukromou listinou.

Podle českého práva (§ 1949-1951 občanského zákoníku) je věřitel, sám nebo i prostřednictvím třetí osoby, povinen vydat kvitanci na požádání dlužníka. V ní musí být uvedeno jméno dlužníka i věřitele, předmět plnění a čas, kdy byl dluh splněn. Dlužník má právo odepřít plnění, nevydá-li mu věřitel potvrzení, přitom se nedostává do prodlení. Platí také vyvratitelná právní domněnka, že byla-li vydána kvitance jen na jistinu, bylo splněno i její příslušenství. Kvitance je důležitou důkazní listinou, prokazuje, že věřitel prohlásil, že dlužník dluh v ní uvedený splnil. Jestli ke splnění skutečně došlo, je případně otázkou skutkového zjištění v rámci volného hodnocení důkazů soudem.

Podobnou právní úpravu kvitance, resp. stvrzenky obsahoval v § 1426-1430 i všeobecný zákoník občanský a v § 312-315 střední občanský zákoník, naopak poměrně stručná byla úprava potvrzení o splnění dluhu v § 569 občanského zákoníku z roku 1964.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SPÁČIL, Jiří. Hodnocení důkazu soukromou listinou, zejména potvrzením o splnění dluhu (kvitancí). Ad notam. 2000, čís. 5, s. 93–98.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]