Konstantinovy Lázně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konstantinovy Lázně
Znak obce Konstantinovy LázněVlajka obce Konstantinovy Lázně
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0327 560952
Kraj (NUTS 3) Plzeňský (CZ032)
Okres (LAU 1) Tachov (CZ0327)
Obec s rozšířenou působností Stříbro
Pověřená obec Bezdružice
Historická země Čechy
Katastrální výměra 23,81 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 905 (2018)[1]
Nadmořská výška 520 m n. m.
PSČ 349 52
Zákl. sídelní jednotky 12
Části obce 8
Katastrální území 7
Adresa obecního úřadu Lázeňská 27
349 52 Konstantinovy Lázně
Starosta Karel Týzl
Oficiální web: www.konst-lazne.cz
Email: obec@konst-lazne.cz
Konstantinovy Lázně
Konstantinovy Lázně
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konstantinovy Lázně (německy Konstantinsbad) je lázeňská obec ležící v západních Čechách, v okrese Tachov. Je vzdálena 39 km severozápadně od Plzně a 31 km severovýchodně od Tachova. Leží v nadmořské výšce okolo 520 m a žije zde 905[1] obyvatel. Z jedné části je obec obklopena lesy, velkou část obce zabírá lázeňský park. Místní lázně se specializují na poruchy kardiovaskulárního systému, hlavní léčebné metody jsou založeny na využívání místní minerální vody s největším obsahem kysličníku – oxidu uhličitého ze všech pramenů v České republice.

Historie obce[editovat | editovat zdroj]

První lázeňská budova byla u sirnatého pramene postavena v roce 1803. V roce 1837 lázně koupil majitel panství Konstantin z Lövensteinu, podle kterého se lázně od roku 1900 jmenují Konstantinovy (dříve Nová Ves-lázně). Lázně byly znovu prodány v roce 1872 jisté plzeňské společnosti, kterou vedl JUDr. Franz Josef Pankraz. Tehdy byl založen lázeňský park a dokončena stavba nové lázeňské budovy. V roce 1890 nechala Pankrazova manželka Sofie vybudovat kapli, zasvěcenou Panně Marii Lurdské, která je dodnes v provozu.

Po smrti Franze Pankraze se vedení lázní ujal jeho syn Otmar, ale odborné vedení přešlo na Pankrazova zetě dr. Eduarda Lenze, který se stal v roce 1905 majitelem lázní. Tehdy se v lázních léčili zejména lidé nemocní padoucnicí, revmatismem a chorobami oběhové soustavy. V roce 1901 byla do města přivedena železniční trať, což znamenalo velký rozvoj lázní, vybudování nových lázeňských vil a hotelů. Po první světové válce bylo vybudováno také koupaliště, vodovod, kino a obec byla elektrifikována.

V roce 1928 byla přestavěna hlavní lázeňská budova (zvýšena o patro), po druhé světové válce byla budova i hlavní pramen pojmenována podle pražského lékaře Bohumila Prusíka, který byl význačným kardiologem a příznivcem lázní. Od 1. května 1992 jsou lázně součástí společnosti Léčebné lázně Konstantinovy Lázně, a.s.

Současnost obce[editovat | editovat zdroj]

Dnes patří Konstantinovy Lázně mezi nejmenší lázně v České republice. Obec působí velmi příjemně a klidně, hlavně díky krásnému a rozlehlému lázeňskému parku s Prusíkovým pramenem. V obci je mateřská a základní základní škola (1.–5.třída), pošta, zdravotní středisko, lékárna a policie. Obec nabízí rozmanité možnosti kulturního i sportovního vyžití.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

V obci má zastávku železniční trať Pňovany - Bezdružice. Nedaleko od ní najdeme také autobusové stanoviště, odkud vyjíždí autobusové linky do různých směrů (Planá, Stříbro, Bezdružice, Plzeň).

Místní části[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2018. 30. dubna 2018. Dostupné online. [cit. 2018-05-01]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]