Železniční trať Pňovany–Bezdružice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pňovany - Bezdružice
Pňovanský most
Pňovanský most
Číslo 177
Provozovatel dráhy Správa železnic
Technické informace
Délka 24 km
Rozchod koleje 1435 mm (normální)
Traťová třída C2
Napájecí soustava neelektrizovaná trať
Počet kolejí 1
Maximální rychlost 60 km/h
Externí odkazy
Geodata (OSM) OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
0,003 Pňovany
Trať 170
Mže
3,530 Blahousty
7,278 Trpísty
9,761 Lomnička
12,679 Cebiv
15,491 Strahov
18,613 Břetislav
20,382 Kokašice
21,266 Konstantinovy Lázně
23,961 Bezdružice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Železniční trať Pňovany–Bezdružice (v jízdním řádu pro cestující označená číslem 177) je jednokolejná regionální trať z Pňovan do Bezdružic, dokončená v roce 1901. Roku 2020 na ní zajišťuje pravidelnou osobní dopravu společnost České dráhy.

Největší stavbou je most přes údolí řeky Mže u Pňovan, dlouhý 210 metrů a vysoký téměř 50 metrů. Zpočátku na trati jezdily pouze tři páry parních, smíšených, nákladních vlaků s přepravou cestujících. Původně soukromá dráha byla zestátněna a převedena pod Československé státní dráhy v roce 1925. V roce 1930 začaly na trati jezdit motorové osobní vozy, které provoz zrychlily a zhospodárnily. Poslední nákladní parní vlak projel po trati roku 1969.

V roce 2018 byla zahájena celková rekonstrukce mostu přes údolí přehrady Hracholusky. Most byl ve velmi špatném technickém stavu a dokonce hrozilo zastavení provozu. Všechna tři mostní pole byla vyměněná za nová, celosvařovaná. Výměna probíhala unikátní metodou, kdy bylo nové navezeno na staré a následně se obě mostní pole spojila a otočila kolem své osy. Z tohoto důvodu byla v polovině července 2018 byla na trati zahájená nepřetržitá výluka, která trvala až do konce dubna 2019.

Provoz na trati řídí dirigující dispečer dle předpisu D3 ze stanice Mariánské Lázně. Od prosince roku 2014 je doprava provozovaná linkou Plzeň–Pňovany–Bezdružice, kterou obsluhují střídavě dvě soupravy Regionova se samoobslužným odbavením cestujících. Na trati je silná rekreační doprava, protože ekologicky čistá krajina kolem Konstantinových Lázní a Bezdružic je vyhledávaným cílem cest turistů. V prosinci 2019 vyjely nové, dopolední spoje.

Nákladní doprava – přeprava dřeva – je provozována pouze v úseku PňovanyCebiv.

Zastávka v Blahoustech

V létě se koná na trati tzv. Bezdružické parní léto, což jsou dva víkendy, kdy je na trati provozován parní vlak, jeden víkend v červenci, jeden v srpnu. K tomu je zajištěn kulturní program. Součástí je i pochod za dostavbu trati do Teplé, o které se uvažovalo již krátce po vybudování trati a později po Mnichovské dohodě, kdy se celá trasa trati stala součástí Třetí říše.[1] Tato dostavba měla propojit stávající trať s tratí z Mariánských Lázní do Karlových Varů, a zkrátit tak železniční propojení Plzně a Karlových Varů.[2]

Ve dnech 16. a 17. července 2011 proběhla oslava 110 let trati.

Navazující tratě[editovat | editovat zdroj]

V Pňovanech na Bezdružickou lokálku navazuje železniční trať Plzeň–Cheb.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]