Bor (okres Tachov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bor
Náměstí s poutním kostelem svatého Mikuláše (2013)
Znak obce BorVlajka obce Bor
znakvlajka
Lokalita
Status město
LAU (obec) CZ0327 560758
Kraj (NUTS 3) Plzeňský (CZ032)
Okres (LAU 1) Tachov (CZ0327)
Obec s rozšířenou působností Tachov
Pověřená obec Bor
Historická země Čechy
Katastrální výměra 116,52 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 4 201 (2017)[1] (e)
Nadmořská výška 472 m n. m.
PSČ 348 02
Zákl. sídelní jednotky 22
Části obce 22
Katastrální území 17
Adresa městského úřadu náměstí Republiky 1
348 02 Bor
Starosta Petr Myslivec
Oficiální web: www.mubor.cz
Email: mu@mubor.cz
Bor
Bor
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bor (německy Haid, v 18. století též Hayd), též Bor u Tachova, je město v Plzeňském kraji, nachází se 14 km jihovýchodně od Tachova. Zahrnuje 22 místních částí, 744 domů a má přibližně 4 200[1] obyvatel. Obec leží na dálnici D5 (Praha - Norimberk).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Poprvé je Bor písemně připomínán v roce 1263 (Hayda). Později bývá zmiňován jako Hayd (pod tímto názvem je uveden ještě na mapě stabilního katastru v roce 1838), pak Haid.

Pod správou šlechty pánů ze Švamberka, Götzenu i Löwensteinů ve městě vzkvétaly řemesla a obchod. Stává se centrem obchodu nejen díky své poloze na rozhraní Čech a Německa na cestě založené Karlem IV., ale těží i z blízkosti spousty malých vesniček odkázaných na zemědělskou výrobu. V období středověku město kvete, na náměstí se pořádají dobytčí trhy a počtem hostinců nemůže žádné město v okolí konkurovat. Město bohužel utrpělo četné šrámy na architektuře na konci druhé světové války při ostřelování americkou armádou, přesto se zachovalo natolik, že mohlo být roku 1992 prohlášeno městskou památkovou zónou.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Boru (okres Tachov).

Kostel sv. Mikuláše[editovat | editovat zdroj]

Detail kostelní věže

Kostel sv. Mikuláše byl založen současně s městem, prvně je zmiňován roku 1282. V roce 1526 byla dostavěna mohutná hranolová věž s ochozem. Starý vyhořelý kostel byl zbořen v roce 1738 a na jeho místě byl vystavěn mezi lety 1739 a 1750 nový barokní kostel. Poslední opravy kostela byly zahájeny roku 1990, při nich získala věž novou báň krytou měděným plechem. Opraveny byly rovněž fasády a zahájeny opravy fresek v interiéru kostela. V současnosti probíhají opravy fresek a restaurování hlavního oltáře. Interiér kostela zdobí nástěnné malby z druhé poloviny 18. století. Hlavní oltář vyhotovil rodák z nedaleké Stráže sochař Johann Christoph Artschlag.

Zámek[editovat | editovat zdroj]

Borský zámek

Borský zámek, dnes v pseudogotickém slohu, stojí na místě původního pozdně gotického vodního hradu snad z poloviny 13. století, z něhož se do dnešních dnů dochovala bílá válcová věž. Svou současnou podobu v romanticky historizujícím slohu zámek získal v 19. století. Součástí zámku, respektive bývalého hradu, je kaple svatého Vavřince z roku 1362 s pozdější sklípkovou klenbou a renesanční výmalbou.

Kaple sv. Jana Křtitele[editovat | editovat zdroj]

Borský špitál, vystavěný při křižovatce naproti zámku, byl vybudován z podnětu Jindřicha ze Švamberka kolem roku 1515. Jeho součástí se stala i původem starší stavba kaple sv. Jana Křtitele. Při výstavbě špitálu byla kaple obnovena, získala sklípkovou klenbu ve tvaru hvězdice, která je dochována dodnes. V kapli je löwensteinská hrobka a několik historických náhrobků, nejstarší z nich pochází ze 16. století. K budově kaple přiléhá objekt bývalého špitálu, později využívaného jako klášter.

Loreta[editovat | editovat zdroj]

Loretánská kaple

Na křižovatce naproti zámecké věži stojí loreta, která byla založena roku 1668 majitelkou panství Isabelou von Götzen roz. Trčkovou z Lípy a jejím manželem. Koncem 18. století zájem o borské poutní místo upadá, kolem poloviny 19. století je uváděna jako pustá. Teprve kněz Andreas Riedl vrátil loretě v průběhu 19. století její původní slávu a obnovil i poutě k borské černé madoně. 2. května 1945 byla loreta poničena při ostřelování Boru americkou armádou. K obnovení poutí došlo až po sametové revoluci a první novodobá pouť se konala 8. září 1991. Dnes je borská pouť opět hojně navštěvována místními usedlíky i bývalými rodáky z Německa. V roce 1994 přispěl stát na obnovu lorety částkou přes půl milionu korun a nadále je počítáno s postupnou renovací objektu. Z historických domů zachovaných na borském náměstí vyniká budova radnice ozdobená kamennou sochou Panny Marie a městským znakem. V Boru stojí také několik barokních soch.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

V Boru se každoročně koná loretánská pouť k Černé madoně v loretánské kapli nedaleko zámku.

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Místní části[editovat | editovat zdroj]

(Údaje z roku 2001)

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2017. Praha. 28. dubna 2017. Dostupné online. [cit. 2017-05-04]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]