Karel Löwenstein-Wertheim-Rosenberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel Löwenstein-Wertheim-Rosenberg
6. kníže Löwenstein-Wertheim-Rosenberg
Karel jako řeholník
Karel jako řeholník
Éra vlády 3. listopadu 18491908
Narození 21. května 1834
Bor, České království
Úmrtí 8. listopadu 1921 (ve věku 87 let)
Kolín nad Rýnem, Výmarská republika
Předchůdce Karl Thomas
Nástupce Aloys
Manželky Adelheid Ysenburg-Büdingen
Sofie Lichtenštejnská
Potomci viz Manželství a děti
Rod Löwenstein-Wertheim-Rosenberg
Otec Konstantin Löwenstein-Wertheim-Rosenberg
Matka Anežka Hohenlohe-Langenburská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Löwenstein-Wertheim-Rosenberg (21. května 1834, Bor8. listopadu 1921, Kolín nad Rýnem) byl německý šlechtic, kníže Löwenstein-Wertheim-Rosenberg, katolický politik a později dominikánský řeholník. Byl prvním prezidentem Katolické společnosti Německa a člen Reichstagu a Deutsche Zentrumspartei.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 21. května 1834 v BoruTachova jako třetí dítě Konstantina dědičného knížete Löwenstein-Wertheim-Rosenberg a kněžny Agnes Hohenlohe-Langenburg. V mužské linii byl potomkem kurfiřta Fridricha I. Falckého. Studoval v letech 1854 - 1857 právo na univerzitě v Bonnu a roku 1849 se stal hlavou rodu Löwenstein-Wertheim-Rosenberg s titulem kníže. Roku 1877 byl na jeho popud založen Augustinus-Verein (Augustinský spolek) za účelem podpory katolického tisku.

Manželství a děti[editovat | editovat zdroj]

Dne 18. října 1859 se oženil s princeznou Adelheid Ysenburg-Büdingen. Před svou smrtí roku 1861 porodila své jediné dítě Marii Anu Löwenstein-Wertheim-Rosenberg. Dne 4. května 1863 se znovu oženil a to za princeznu Sofii Lichtenštejnskou. Spolu měli 8 dětí:

Pozdější život[editovat | editovat zdroj]

Po smrti své manželky roku 1907 vstoupil do Dominikánského řádu a přijal jméno Raymundus Maria a žil v klášteře ve VenloNizozemsku. Roku 1908 byl vysvěcen na kněze. Ve stejný rok nastoupil jako hlava rodu jeho syn Aloys. Zemřel 8. listopadu 1921Kolíně nad Rýnem.

Byl rytířem Řádu zlatého rouna.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Charles, 6th Prince of Löwenstein-Wertheim-Rosenberg na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]