Vlajka Jižní Koreje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Jihokorejská vlajka)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Užití vlajkyZlevadoprava Jihokorejská vlajka
Poměr stran: 2:3

Vlajka Korejské republiky, známější jako Jižní Korea (v korejštině oficiálně nazývaná Tchägukki – 태극기 / 太極旗), je obdélníkového tvaru, kde se na bílém pozadí ve středu nachází tchäguk 태극 t.j. červeno-modrý symbol jin a jang (modrá část je dole a červená nahoře). V každém ze čtyř rohů se nachází jeden trigram, který se skládá ze tří čárek, kombinací celé a přerušené čáry.[1]

Trigramme2630 ☰.svg Nebe
čín. 天; kor. 건, geon/kon; Síla; Jaro; Východ; Kov; Ctnost; ♂ (muž)
Trigramme2635 ☵.svg Voda
čín. 水; kor. 감, gam/kam; Propast; Zima; Sever; Měsíc; Moudrost
Trigramme2632 ☲.svg Oheň
čín. 火; kor. 리, ri/i; Lesk; Podzim; Jih; Slunce; Slušnost
Trigramme2637 ☷.svg Země
čín. 地; kor. 곤, gon/kun; Pole; Léto; Západ; Spravedlnost; ♀ (žena)

Z historie[editovat | editovat zdroj]

První verze vlajky (ilustrace z roku 1882)
Vlající jihokorejská vlajka

Vlajka sa začala formovat v druhé polovině 19. století, když se do té doby uzavřená Korea začala otevírat světu. Vlajka byla zpočátku tvořená jen symbolem jin a jang v červeno-modrém provedení na bílém pozadí. Až později se přidalo osm trigramů, které byly postupně zredukované na čtyři (pojmenované kon 건, kun 곤, kam 감, i 리). Ačkoliv už začátkem 20. století byl vzhled vlajky ustálený, její přesné rozměry a umístění obrazců nebylo stále jasné. To bylo kodifikované v zákoně ze dne 15. října 1949. Od té doby používá Korejská republika oficiálně vlajku Tchägukki.

Změny po roce 1945[editovat | editovat zdroj]

Po Japonské okupaci Koreje byla vlajka od roku 1945 používána vojenskou správou Spojených států na jižní části Korejského poloostrova. V roce 1948 se vlajka změnila: zvětšil se symbol jin a jang i velikost trigramů. O rok později se prohodily pravý horní a levý spodní trigram. V roce 1997 byly upraveny a oficiálně schváleny barvy symbolu jin a jang.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Symbol täguk odráží staletou tradici harmonie dvou protikladů jin – jang (světlo – tma, mužský aspekt – ženský aspekt, vnitřní – vnější atd.), který se odvíjí od taoismu, ale je přítomný ve všech myšlenkových směrech přítomných v Koreji – v konfucianismu, buddhismu, šamanismu, ale snad i v křesťanství.

Bílé pozadí vlajky symbolizuje světlo a čistotu. Vyjadřuje touhu korejského národu po míru. Čtyři trigramy symbolizují nebe, zem, oheň a vodu. Všechny tyto elementy dohromady vyjadřují kosmickou harmonii a jednotu. Je to ideál národní prosperity a univerzální pravdy, který dávají do popředí všichni Korejci.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Kórejskej republiky na slovenské Wikipedii.

  1. http://www.crwflags.com/fotw/flags/kr.html Jihokorejská vlajka na Flags Of The World

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]