Husa (Kokořínsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuPřírodní památka
Husa
pohled na vrcholovou skálu
Datum vyhlášení 15. listopadu 1991
Vyhlásil Okresní úřad Česká Lípa
Kód ÚSOP 1354
Lokalita Domašice
Výška 415 – 449 m n. m.
Výměra 3,9 ha
Seznam CHÚ v okrese Česká Lípa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Přírodní památky v Česku
Husa (kopec)
Vrchol 449 m n. m.
Prominence 40 m
Izolace 360 m
Poloha
Pohoří Ralská pahorkatina / Dokeská pahorkatina / Polomené hory / Vlhošťská vrchovina / Kostelecká část
Souřadnice
Husa
Husa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Husa na Kokořínsku je název skalnatého útvaru a také zřízené přírodní památky stejnojmenného kopce na území CHKO Kokořínsko-Máchův kraj, v jižní části okresu Česká Lípa v Libereckém kraji. Chráněné území je ve správě AOPK ČR - regionálního pracoviště Správa CHKO Kokořínsko - Máchův kraj.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Na území Ralské pahorkatiny jižně od obce Holany je zalesněné území plné skal, v němž poblíž sebe je celá řada chráněných maloplošných území – Vlhošť, Martinské stěny, Kostelecké bory, Stříbrný vrch a také PP Husa. Celé území je v horní části CHKO Kokořínsko a navazuje na okres Mělník.

Vrchol kopce Husa je v nadmořské výšce 449 m a ochrana se týká rozlohy 3,9 ha ve výši 415 až 448,8 m. n.m., tedy celého kopce. Husa se nalézá na katastrálním území Domašice, na Husí cestě, vyznačené turisty žlutě a z kopce je pěkný rozhled.[1] Skalnatý útvar Husy na vrcholu kopce svým tvarem připomíná ptáka husu a podle něj skalní hřbet i památka dostaly své označení. V jiné verzi o původu jména se uvádí, že se zde tajně scházeli přívrženci Husova učení.[2]

Není zde zajímavá květena, roste zde hodně brusnice borůvka a vřes obecný.[3]

Geomorfologické začlenění[editovat | editovat zdroj]

Skalnatá lokalita je v Ralské pahorkatině, poddrobněji Dokeská pahorkatina, Polomené hory - Vlhošťská vrchovina - Kostelecká část.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Chráněná lokalita byla vyhlášena přírodní památkou v roce 1999, předmětem ochrany jsou pískovcové plošiny s výrazně vyvinutými geologicko-geomorfologickými jevy. Přírodní památka je součástí evropsky významné lokality Roverské skály.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Oblastí prochází několik vyznačených turistických tras, přes Husu vede žlutá protínající celou tuto severní část Kokořínska a pod kopcem vede cyklotrasa 0058. Nejbližší železniční trať 087 je z České Lípy do Lovosic. Nejbližší vlaková zastávka je v 4 km vzdálených Blíževedlech. Nejbližší obcí je Hvězda zhruba 2 km severně.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Mapa KČT 15, Máchův kraj, 4. vydání. Praha: Trasa s.r.o, 2008. ISBN 978-80-7324-168-1. 
  2. NOVOTNÁ, Mgr Daniela. Kokořínsko. Praha 1: Olympia a.s., 2004. ISBN 80-7033-843-1. Kapitola Místopisná část, s. 51. 
  3. MODRÝ ING. PHD, Martin; SÝKOROVÁ RNDR, Jarmila. Maloplošná chráněná území Libereckého kraje. Liberec: Liberecký kraj, referát ŽP a zemědělství, 2004. S. 12. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]