Kanton 10

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Hercegbosenský kanton)
Skočit na: Navigace, Hledání
Kanton 10
Hercegbosanska županija
Geografie
Canton 10 in Federation of Bosnia and Herzegovina.svg
Hlavní město Livno
Souřadnice
Rozloha 4934,1 km²
Časové pásmo +1
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 84 239
Hustota zalidnění 17,07 ob./km²
Jazyk chorvatština, bosenština, srbština
Národnostní složení Chorvati, Bosňáci, Srbové
Náboženství Římskokatolické, Sunnitský islám, Pravoslavné
Správa regionu
Nadřazený celek Bosna a Hercegovina
Druh celku kanton (chorvatsky župa)
Podřízené celky 6 opčin (općine)
Premiér Branko Ivković

Kanton 10, v chorvatském prostředí známý též jako Hercegbosenská župa, je jedním z deseti kantonů Federace Bosny a Hercegoviny v Bosně a Hercegovině.

Vzhledem k tomu, že po vzniku Federace Bosny a Hercegoviny roku 1994 mezi představiteli Chorvatů a Bosňáků nedošlo ke shodě ohledně pojmenování této samosprávné jednotky, začalo se používat neutrální označení Kanton 10, kolokviálně též Livenský kanton. Chorvaté, kteří v regionu tvoří výraznou většinu, ale začali jednostranně preferovat jméno Hercegbosenská župa. Federální orgány se i nadále důsledně přidržují neutrálního značení, kantonální úřady setrvale užívají vlastní pojmenování, které se promítlo i do znění regionální ústavy[1] a dalších zákonů a nařízení.

Charakter kantonu[editovat | editovat zdroj]

Hlavním městem Kantonu 10 je malé město Livno, ležící na silnici mezi Splitem v Chorvatsku a Bugojnem v Bosně a Hercegovině. Parlament kantonu nicméně sídlí v Tomislavgradu. Většina území je hornatá, avšak ne tolik jako zbytek země; pro zemědělství je vhodná rovina Livanjsko Polje, rozkládající se od hl. města Livna na severozápad. Obyvatelé kantonu jsou dnes Chorvati, avšak před rozpadem Jugoslávie zde žili hodně také Srbové. Není zde železnice, jedinou důležitější silnicí je ta již zmíněná, spojující Split s Bugojnem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Opčiny a města Hercegbosenského kantonu

Bosansko Grahovo | Drvar | Glamoč | Kupres | Livno | Tomislavgrad


  1. Ustav Hercegbosanske županije [online]. Narodne novine Hercegbosanske županije 3/96, [cit. 2016-10-11]. Dostupné online.