Girls und Panzer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Girls und Panzer
ガールズ&パンツァー
(Gáruzu ando Pancá)
Žánr akční vojenský seriál
Cílová skupina všechny generace
Publikace
Girls und Panzer
Autor Rjúiči Saitanija
Ilustrátor Rjúiči Saitanija
Nakladatel Media Factory
V časopise Comic Flapper
Vydáváno červen 2012 únor 2014
Počet svazků 4
Televizní anime seriál
Scénář Rejko Jošida
Režie Cutomu Mizušima
Hudba Širo Hamaguči
Produkční studio Actas
TV stanice Tokyo MX, TVA, TVO, BS11, AT-X
Zahraniční
stanice
USA Anime Network
Vysíláno 9. října 2012 – 25. března 2013
Počet dílů 12 + 2 bonusové díly (seznam dílů)
Anime film
Girls und Panzer der Film
Režie Cutomu Mizušima
Hudba Širo Hamaguči
Délka 120 minut
Distributor Bandai Visual
Premiéra 21. listopadu 2015
Anime a manga

Girls und Panzer (japonsky ガールズ&パンツァー, Gáruzu ando Pancá) je série japonských anime seriálů a mang, jež vznikla v roce 2012 v dílně společnosti Actas.[1] Hlavním tématem série je soupeření středoškolaček v tankových bitvách, jež jsou ve světě Girls und Panzer považovány za jeden z nejprestižnějších sportů mladých dívek. Série obsahuje původní seriál Girls und Panzer a stejnojmennou mangu, dále několik odvozených mang o jiných postavách či dějích odehrávajících se mimo hlavní dějovou linii. Velkým návratem k sérii byl film Girls und Panzer der Film, který měl premiéru 21. listopadu 2015. Dne 28. srpna 2016 bylo na akci spojené se sérií oznámeno pokračování s podtitulem Saišúšó (překl.: Poslední kapitola).[2][3] Z tohoto projektu vznikla jako definitivní podoba Girls und Panzer: Das Finale, jejíž první díl měl v Japonsku premiéru nakonec 9. prosince 2017.[4]

Popis prostředí[editovat | editovat zdroj]

Série se odehrává ve fiktivním světě, kde se tanky z druhé světové války využívají nikoliv jako nástroj války, ale jako prostředek bojového umění a sportu určeném pouze pro dívky. Série se upíná hlavně na dorostenky, jejichž střední školy se nacházejí oficiálně v běžných městech na pevnině, ale fakticky existují na palubách obřích lodí, jejichž palubu tvoří celé město a připomínají tak plovoucí ostrovy ve tvaru slavných válečných plavidel. Tankové souboje se nazývají senša-dó (戦車道, česky doslova "cesta tanku", lze zjednodušit na "jízda tankem"). Ve městech na palubách lodí jsou rozsáhlé školní komplexy, obytné čtvrtě, a nechybí ani zalesněné či zatravněné plochy s umělými horami, jež slouží jako tankodrom. V podpalubí se nachází další školní objekty pro studentky studující námořní studijní obory. Každá školní loď je charakteristická napodobováním ostatních národů, avšak stále to jsou japonské střední školy. Samotné tankové bitvy probíhají na pevnině v krajině i ve městech, která jsou pro tu příležitost na čas uzavřena veřejnosti.

Hlavní hrdinkou série je Miho Nišizumiová, která pochází z rodiny slavných tankistek, ale ona sama sebe považuje za netalentovanou a tíží ji špatné vzpomínky na jízdu tankem na jiné škole. Rozhodla se tedy přestoupit na školu v malém městečku Óarai, kde se jízda tankem nevyučuje. Krátce po jejím nástupu na óaraiskou střední školu se vše dramaticky změnilo.


Seznam škol a postav série Girls und Panzer[editovat | editovat zdroj]

V anime i v dalších dílech celé série se vyskytuje kromě hlavní pětice z týmu Ďas mnoho dalších postav, ať už z Óaraie, nebo z jiných škol. V tomto seznamu jsou seřazeny dle příslušnosti ke škole a týmu (resp. tanku). Pokud chybí údaj o prvním výskytu, jedná se o postavu vyskytující se v původním anime seriálu.

Dívčí střední škola Óarai[editovat | editovat zdroj]

(県立大洗女子学園 - Kenricu Ōarai Džoši Gakuen)

Jedná se o školu na obří lodi ve stylu letadlová loď typu Šókaku, spadající administrativně pod japonské pobřežní městečko Óarai v Prefektuře Ibaraki. Ta před 20 lety výuku jízdy tankem zrušila, ale nyní ji opět zavádí. Z dřívějších dob ve školním hangáru s tanky zbyl jen jediný tank a zbylé musely zájemkyně o studium jízdy tankem nalézt na nejrůznějších místech. Óaraiská škola má jako jedna z mála různorodou tankovou armádu z hlediska původu jejich výrobců. Jako znak školy slouží znaky kandži pro jméno Óarai (大洗), které jsou napsané jeden přes druhý.

 • Tým Ďas (あんこうチーム - Ankó Čímu) - Tvoří ho žačky druhého ročníku, mezi něž patří Miho a její kamarádky. Řídí německý tank Panzer IV Ausf. D s kanónem 7,5 cm KwK 37, později přestavěn na verzi F2 s dalekonosnějším kanónem 7,5 cm KwK 40 a nakonec na verzi H.
  • Miho Nišizumiová (西住 みほ - Nišizumi Miho; Dabing: Mai Fučigamiová) - Hlavní hrdinka anime seriálu. Na školu přestoupila, aby se vyhnula jízdě tankem, ale byla prakticky donucena členkami studentské rady k zápisu na předmět. I přes špatné zkušenosti s tanky, když její bývalá škola Kuromorimine prohrála finále předešlého ročníku kvůli tomu, že běžela zachránit posádku tanku topícího se ve vodě, se postupně vypracovala na pozici velitelky celého tankového praporu óaraiské školy a ukázala, že je přeci jen členkou slavné rodiny tankistek. Na Óarai ji jízda tankem také začala bavit.
  • Saori Takebeová (武部 沙織 - Takebe Saori; Dabing: Ai Kajanová) - Dívka, která se ráda chlubí nejen zájmem o tanky, ale i o muže a považuje se za jednu z nejatraktivnějších studentek, avšak žádný vztah s mužem nedokázala navázat. Je hlavní hrdinkou novelizované verze seriálu. V tanku zaujala místo radistky na základě její upovídanosti. Na začátku Das Finale se stala PR manažerkou studentské rady.
  • Hana Isuzuová (五十鈴 華 - Isuzu Hana; Dabing: Mami Ozakiová) - Hezká černovlasá dívka z rodiny květinářů. Její matka však její volbu jezdit tankem nepřijala s nadšením. V tanku zaujala místo dělostřelkyně. Na začátku Das Finale zaujala místo předsedkyně studentské rady.
  • Jukari Akijamová (秋山 優花里 - Akijama Jukari; Dabing: Ikumi Nakagamiová) - Dívka z rodiny kadeřníků, jež je přímo posedlá tanky a vojenstvím, což vedlo k tomu, že byla v dětství dost osamělá, avšak zná zpaměti všechny technické údaje o tancích. Na bitevním poli je ale ve svém živlu a plní funkci nabíječe děla. Je velkou obdivovatelkou Miho (kterou nazývá zdvořilostní formou „Nišizumi-dono“) a její pravou rukou. V Das Finale se stala místopředsedkyní studentské rady. Je hlavní hrdinkou v manze.
  • Mako Reizejová (冷泉 麻子 - Reizei Mako; Dabing: Juka Igučiová) - Černovlasá dívka, sirotek (má už jen starou babičku) a Saorina kamarádka z dětství. Trpí nízkým krevním tlakem, proto je často unavená a zaspává. Je schopná usnout ve dne naprosto kdekoliv a má nastřádáno na začátku série 245 pozdních příchodů, kvůli nimž čelí hrozbě opakování ročníku navzdory tomu, že má vynikající prospěch. V tanku je skvělou řidičkou.
 • Tým Želva (カメさんチーム Kame-san Čímu) - Tvoří ho žačky 3. ročníku, členky studentské rady. Řídí československý tank LT vz. 38, který byl později v 10. dílu seriálu upraven na verzi Hetzer. V bitvách má tým roli záškodníků a soupeřky (obzvlášť z Kuromorimine) na jejich činy nevzpomínají, zostuzeny, rády.
  • Anzu Kadotaniová (角谷 杏 - Kadotani Anzu; Dabing: Misato Fukuen) - Předsedkyně studentské rady, velitelka a radistka týmu, která je manipulativní, zbrklá a dětinská, ale i pohodářská, líná a všežravá. Později převezme po Momo pozici střelce a ukáže se, že výborně střílí. Je též skvělá manažerka a vyjednávačka. Na začátku Das Finale odstoupila z funkce předsedkyně studentské rady a nahradila ji Hana.
  • Momo Kawašimová (河嶋 桃 - Kawašima Momo; Dabing: Kana Uedová) - PR manažerka studentské rady, dělostřelkyně a nabíječ v tanku. Snaží se vypadat vyrovnaně, ale snadno vybuchne pod návalem emocí, což se mimo jiné projeví tím, že střílí velmi nepřesně a nikdy netrefí cíl. Je značně citlivá a snadno ji ledacos zlomí. Na začátku Das Finale odstoupila z funkce PR manažerky studentské rady a nahradila ji Saori.
  • Juzu Kojamová (小山 柚子 - Kojama Juzu; Dabing: Mikako Takahašiová) - Místopředsedkyně studentské rady a řidička tanku, velmi loajální k Anzu. Je velmi pracovitá, takže zpravidla většinu práce, kterou Anzu rozděluje, dělá ona. Na začátku Das Finale odstoupila z funkce místopředsedkyně studentské rady a nahradila ji Jukari.
 • Tým Kachna (アヒルさんチーム - Ahiru-san Čímu) - Tvoří ho bývalé členky školního volejbalového týmu v naději, že účastí v jízdě tankem dosáhnou obnovení volejbalu na Óarai. V průběhu série se ukázaly být jedněmi z nejlepších tankistek a soupeřky (obzvlášť z Kuromorimine) na jejich činy nevzpomínají, zostuzeny, rády. Řídí japonský tank Typ 89 I-gó.
  • Noriko Isobeová (磯辺 典子; Dabing: Mika Kikučiová) - velitelka tanku, nabíječ, kapitán zrušeného volejbalového klubu s nízkou postavou, ale ohromným zápalem jak pro volejbal, tak pro jízdu tankem. Je žačka 2. ročníku.
  • Taeko Kondóová (近藤 妙子; Dabing: Maja Jošioková) - radistka, žačka 1. ročníku.
  • Šinobu Kawanišiová (河西 忍; Dabing: Mari Kirimura) - řidička, žačka 1. ročníku.
  • Akebi Sasakiová (佐々木 あけび; Dabing: Sakura Nakamurová) - střelkyně, žačka 1. ročníku.
 • Tým Hroch (カバさんチーム Kaba-san Čímu) - Je tvořen žačkami 2. ročníku, označovanými jako Reki-džo, které si berou za své přezdívky slavné historické osobnosti. Disponují rozsáhlými znalostmi dějin. Řídí německé samohybné dělo Sturmgeschütz III (Stug).
  • Riko Macumotová (松本 里子) / Erwin (エルヴィン - Eruvin; Dabing: Satomi Morijová) - velitelka tanku s generálskou čapkou pouštního provedení, jež sebe připodobňuje k maršálu Erwinu Rommelovi
  • Takako Suzukiová (鈴木 貴子) / Caesar (カエサル - Kaesaru; Dabing: Eri Sendaiová) - nabíječ s římským sagunem, jež sama sebe připodobňuje ke Gaiu Juliu Caesarovi.
  • Kijomi Sugijamová (杉山 清美) / Saemonza (左衛門佐; Dabing: Juka Inoueová) - střelkyně, jež se připodobňuje ke slavnému samurajovi Sanadovi Jukimurovi a nosí šest zlatých mincí na jeho počest.
  • Takeko Nogamiová (野上 武子) / Orjó (おりょう; Dabing: Ajuru Óhašiová) - řidička, připodobňuje se k slavné japonské političce Narasaki Rjó.
 • Tým Králík (ウサギさんチーム, Usagi-san Čímu) - je tvořen šesticí upovídaných studentek prvního ročníku. Řídí americký tank M3 Lee.
  • Azusa Sawová (澤 梓; Dabing: Hitomi Takeučiová) - velitelka
  • Karina Sakagučiová (阪口 佳利奈; Dabing: Konomi Tadová) - řidička
  • Júki Ucugiová (宇津木 優季; Dabing: Juri Jamaoková) - navigátorka a radistka
  • Ajumi Yamagóová (山郷 あゆみ; Dabing: Nozomi Nakazatová) - nabíječ a střelkyně u 75mm kanónu pro M2/M3/M6
  • Saki Marujamuová (丸山 沙希; Dabing: Mikako Komacuová) - nabíječ a střelkyně u 37mm kanónu na věži. V průběhu seriálu jako jediná vůbec nemluví a vypadá proto hloupě, až na konci série promluví v situaci, kdy je to potřebné.
  • Aja Ónová (大野 あや; Dabing: Čuna) - nabíječ a střelkyně u 37mm kanónu na věži a při bitvě se školou Anzio se dočasně chopila i kanónu 75 mm.
 • Tým Husa (カモさんチーム, Kamo-san Čímu) - je tvořen trojicí studentek třetího ročníku, jež ve škole vedou disciplinární a mravnostní výbor, dohlížejí na dodržování školního řádu a zaznamenávají studentkám pozdní příchody. Řídí francouzský tank Renault B1 bis. Všechny tři dabovala ta samá osoba.
  • Midoriko Sonová (園 みどり子; Dabing: Šiori Izawová) - velitelka, radistka a také nabíječ a střelkyně 47mm kanónu na věži. V sérii s notýskem u vstupní brány do školy se zápalem peskuje nedochvilné studentky a zapisuje jim pozdní příchody a neomluvené absence. Obzvlášť spadeno má na Mako. Ostatní ji snadno naštvou přezdívkou Sodoko, což je zkrácenina jejího příjmení a jména. Na začátku Das Finale odstoupila z funkce předsedkyně disciplinárního a mravnostního výboru.
  • Mojoko Gotóová (後藤 モヨ子; Dabing: Šiori Izawová) - řidička a nabíječ kanónu 75 mm. Ostatní ji říkají Gomojo.
  • Nozomi Konparuová (金春 希美; Dabing: Šiori Izawová) - nabíječ a střelkyně u kanónu 75 mm. Ostatní ji říkají Pazomi.
 • Tým Mravenečník (アリクイさんチーム, Arikui-san Čímu) - je tvořen třemi podivínskými dívkami, jež si libují v hraní online her. V reálném životě se poprvé setkaly až u tanku v momentě, kdy se rozhodly zapsat do jízdy tankem. Řídí Typ 3 Či-nu a ve finále si stěžovaly, že v reálu se řídí mnohem obtížněji než na počítači. Proto se v Das Finale zaměřily na posilování,což můžeme vidět například, když, čekali na Tým Žralok tak nabíjeli granáty jednou rukou.
  • Nekonjá (ねこにゃー) neboli Nekota (猫田; Dabing: Ikumi Hajamová) - velitelka a radistka. Nosí tlusté brýle a čelenku s kočičíma ušima, díky nimž vypadá velmi divně, ale ve skutečnosti je velmi půvabná, když to sundá. Je spolužačkou Miho a dalších, tedy je žačka 2. ročníku. Když mluví, zakončuje větu citoslovcem njá.
  • Momogá (ももがー; Dabing: Masajo Kuratová) - řidička, nosí pásku přes oko. Je žačka 1. ročníku.
  • Pijotan (ぴよたん; Dabing: Sumire Uesaková) - nabíječ a střelkyně. Je žačka 3. ročníku.
 • Tým Leopon (レオポンさんチーム, Reopon-san Čímu) - je tvořen idealistickými členkami školního automobilového klubu, žačkami 3. ročníku, které se před vstupem do předmětu jízdy tankem zabývaly převážně jejich údržbou a opravami. Řídí německý těžký tank Porsche Tiger s dělem 8,8 cm KwK 36, kterému na hraně pravidel vylepšily pohonnou jednotku a sní o tom, že s tankem budou driftovat jak na závodní dráze.
 • Tým Žralok (サメさんチーム, Same-san Čímu) - je tvořen pěticí studentek námořních oborů, která se k jízdě tankem přihlásila až v sérii Das Finale, aby pomohly Momo, které chtějí vrátit laskavost, protože se jich kdysi zastala, když měly být vyloučeny ze studia. Žijí v nejspodnějším patře školní lodi, tvořící slum, kde nemá mezi zdejšími průšvihářkami žádnou autoritu ani studentská rada ani mravnostní výbor. Vedou zde Bar Donzoko a stylizují se jako pirátky, rády děsí členky týmu Králík. Řídí britský tank Mark IV, který má pirátskou vlajku.
  • Ogin (お銀; Dabing: Ajane Sakurová) - velitelka tanku a kapitánka pirátů. Je též známá pod přezdívkou "Tornádo" (竜巻 Tacumaki).
  • Rum (ラム; Dabing: Nacumi Takamoriová) - jedna ze dvou řidiček - na levoboku, pijanka. Je též známá pod přezdívkou "Explodující cyklón."
  • Murakami (ムラカミ; Dabing: Jó Taičiová) - jedna ze dvou střelkyň - na pravoboku, vyhazovačka v Baru Donzoko a rváčka. Má velice výbušnou povahu. Je též známá pod přezdívkou "Sargasso" (サルガッソ Sarugasso).
  • Flint (フリント; Dabing: Madoka Jonezawová) - jedna ze dvou řidiček - na pravoboku, radistka, zpěvačka v Baru Donzoko. Je též známá pod přezdívkou "Obří vlna."
  • Cutlass (カトラス; Dabing: Ami Nanaseová) - jedna ze dvou střelkyň - na levoboku, barmanka v Baru Donzoko. Je též známá pod přezdívkou "Čerstvá rybičkovo-rýžová miska."
 • Ostatní: - Taiga Ou (členka novinářského kroužku), Sadoka, Mazoe (řadové členky disciplinárního a mravnostního výboru)

Dívčí střední škola Kuromorimine[editovat | editovat zdroj]

Flag of Germany (1935–1945).svg

(黒森峰女学園, Kuromorimine Džogakuen - česky doslova Hora Černý les, německy Schwarzwaldspitze)

Jedná se o dívčí školu na obří lodi, připomínající letadlovou loď Graf Zeppelin, z prefektury Kumamoto, jež je vedená v německém stylu. V jízdě tankem je tato škola nadmíru úspěšná a v předešlých deseti letech vyhrála devětkrát japonský národní pohár. Pouze v předešlé sezóně skončila druhá, když ji porazila Pravda. Škola vlastní širokou, prakticky kompletní paletu tanků Třetí Říše: Tigery I, Tigery II, Panzery III, Jagdpanzery IV, Panthery, Jagdpanthery, Elefanty, Jagdtigery a jeden exemplář supertěžkého tanku Maus. Škola má ve znaku železný kříž a přes něj kandži nápis 黒森峰. V seriálu při bitvě reprezentují tuto školu píseň Erika a Panzerlied

 • Maho Nišizumiová (西住 まほ; Dabing: Rie Tanaková) - starší sestra Miho, velitelka tanku Tiger I i velitelka celého školního tankového oddílu. Ačkoliv působí chladně, přísně a nekompromisně, dokáže uznat sílu soupeře, především své sestry. Je pravověrnou zastánkyní tankové školy Nišizumi, jež se v rodině dědí z matky na dceru, a očekává se, že jednou zaujme místo své matky. V manze Little Army vyšlo najevo, že působí nekompromisně proto, aby dovolila Miho najít svůj vlastní přístup k jízdě tankem, protože si byla vědoma toho, že pro Miho je styl Nišizumi příliš bezcitný. Viditelně ji například v 8. díle seriálu zasáhl matčin úmysl Miho vydědit. S úlevou pak ve 12. díle přiznala porážku a s radostí uviděla Miho se svou vlastní jízdou tankem. V Der Film byla první, kdo dorazil Óarai na pomoc a v Das Finale byla přijata na univerzitu v Dolním Sasku v Německu.
 • Erika Icumiová (逸見 エリカ; Dabing: Hitomi Nabatameová) - zástupkyně velitele a pobočnice Maho, jež zároveň velí tanku Tiger II. Často hlasitě kritizuje Miho a styl boje óaraiské školy. Jízdu tankem bere smrtelně vážně, považuje ji takřka za něco posvátného a nesnese, když někdo Jízdu tankem zneucťuje, takže neuznává Miho a její v tancích přítelkyně. Miho však nemůže vystát i kvůli jejímu zavinění porážky ve finále minulého ročníku. V bitvách působí značně výbušně, avšak je schopná pilotka helikoptéry Focke-Achgelis Fa 223. V Das Finale se stala velitelkou kuromoriminského tankového týmu.
 • Kóme Akabošiová (赤星 小梅; Dabing: Eri Sendaiová) - velitelka Panthera, která v předešlém ročníku velela Panzeru III a byla jednou z těch, kterým Miho tenkrát zachránila život. Jako jediná z nich měla možnost v 10. díle seriálu poděkovat Miho a omluvit se jí za chování ostatních studentek Kuromorimine.
 • Ritaiko - velitelka jagdpanthera, které hetzer týmu Želva dvakrát ustřelil pás. Na hetzer tedy nevzpomíná ráda.
 • Gešiko - velitelka Panthera, která způsobila chaos, když neidentifikovala óaraiský hetzer, který vedle ně vjel pod kopcem během bitvy v 11. díle seriálu. Svůj omyl nenapravila ani při ústupu Óaraie z kopce ani v bitvě ve městě. Na hetzer tedy nevzpomíná ráda.
 • Sangó - velitelka Panzeru III, jež sledovala pohyb Óaraiských a měla za úkol chránit Maus, kdy se kvůli vlastní aroganci nechala hloupě vyřadit. I ona si své selhání vyčítá.
 • Mauko - velitelka Mause, velice impulsivní a agresivní při bitvách, ale jindy strašpytel. Z bitvy s Óaraií vyšla zahanbena a zasedla si na tým Kachna, jejich typ 89 a na velitelku Noriko a střelkyni Akebi.

Dívčí akademie st. Gloriana[editovat | editovat zdroj]

(聖グロリアーナ女学院, Sei Guroriána Džogakuin)

Je to dívčí střední škola z prefektury Kanagawa, jež je vedená v britském stylu. Dívky z této akademie často pijí, i během bitev, čaj. Ve svém tankovém arzenálu mají minimálně čtyři Matildy Mk II, jeden Churchill Mk VII, Cromwell a minimálně čtyři Crusadery Mk VI. Ve svém znaku mají štít, v něm nakresleny čajovou sadu a ibišek syrský. Kapitánka týmu má ve zvyku obdarovávat své soupeřky balením s šálky čaje, pokud je uzná za dobré soupeřky.

 • Darjeeling (ダージリン) - Nejstarší tankistka sv. Gloriany a vrchní velitelka. V bitvě velí z tanku Churchill Mk VII a je téměř nemožné vidět ji bez šálku s čajem, který ráda pije. Zakládá si na vybraných způsobech mluvení a ráda vypráví vtipy či citáty slavných osobností. Jízdu tankem považuje za disciplínu, k níž patří kavalírské vystupování a nesnese, pokud někdo hraje nečistou hru a jmenuje speciálně školy Saunders a Pravda. Obdivuje taktické schopnosti Miho a po vyřazení sv. Gloriany z japonského poháru nevynechala ani jeden zápas oaraiské školy, kde dávala často najevo, že jim fandí. Její jméno či přezdívka je z názvu čaje Darjeeling.
 • Assam (アッサム) - Pobočnice Darjeelingy a střelkyně v jejím tanku. Má zajímavě zvlněné blond vlasy, je též usměvavá a tichá. Její jméno či přezdívka je odvozená od čaje Assam.
 • Orange Pekoe (オレンジペコ) - Nováček u tankistek sv. Gloriany a slouží jako nabíječ v tanku Churchill Mk VII. Při zápasech oarajské školy doprovází Darjeelingu. Její jméno je odvozené od čaje Orange pekoe.

Střední škola při univerzitě Saunders[editovat | editovat zdroj]

(サンダース大学付属高校, Sandásu Daigaku Fuzoku Kókó)

Saunders je dívčí střední škola z prefektury Nagasaki, jež je vedená v americkém stylu. Mají ze všech škol k dispozici nejvíce financí a mají spolu s tím i velmi široký výběr tanků. Vlastní bezpočet tanků M4 Sherman, včetně jeho modifikací jako např. Sherman Firefly a M4A6 Sherman. Používají jako svůj znak blesk se štítem a pěti hvězdami.

 • Kay (ケイ) - Velitelka tankistek, jež vypadá a se chová jako typická Američanka. Je hlučná, upovídaná, charismatická a přehnaně sebevědomá. Na druhou stranu je přesvědčena, že jízdy tankem nejsou jako válka a má v sobě vychovaný velký smysl pro fair play.
 • Naomi (ナオミ) - Jedna z pobočnic Kay a střelkyně v Shermanu Firefly, výborně střílí na daleké cíle. Při bitvách působí klidně a uvolněně a žvýká žvýkačku.
 • Alisa (アリサ) - Jedna z pobočnic Kay, která velí tanku, jež drží vlajku. Touží po tom vyhrávat za každou cenu, tedy se nebrání ani podvádění.

Střední škola Pravda[editovat | editovat zdroj]

(プラウダ高校, Purauda Kókó)

Pravda je dívčí škola z Hokkaida, jež je vedena v sovětském stylu, navíc se pyšní titulem úřadující mistr Japonska. Název školy je přímo odvozený od názvu sovětského deníku Pravda. Mají střední tanky T-34/76 i T-34/85 a také několik těžkých tanků IS-2 a KV-2. Ve svém arzenálu mají také minimálně jeden raketomet Kaťuša, ale využívají ho jen k přepravě, neboť do bitev smí jen tanky. Jejich znak připomíná znak sovětského svazu. Je tvořen dvěma úhelníky a příložníkem, poskládanými tak, aby připomínal srp a kladivo, a nůžkami nahrazujícími rudou hvězdu. Na svých uniformách mají ještě znak čtyřcípé rudé hvězdy.

 • Kaťuša (カチューシャ, Kačúša) - Vrchní velitelka tankistek Pravdy. Je rozmazlená a nesmírně arogantní. Kvůli svému malému vzrůstu trpí velmi těžkým napoleonským komplexem a dívá se na své soupeřky jako na spodinu a často si sedne na ramena své velmi vysoké pobočnici Nonně, aby na ně mohla koukat svrchu. Je také mistrem strategie a skvělou vůdkyní, což se projevuje jednak tím, že předešlý rok vyhrály národní pohár, i tím, že jí jsou studentky z Pravdy zcela oddané. Během bitev se projevuje hodně agresivně, výbušně, také zle a ráda své soupeře ponižuje, ale přes tyto vady má velký smysl pro sportovní chování a je schopna uznat porážku i sílu soupeře. K Miho chová určitý stupeň obdivu.
 • Nonna (ノンナ) - Kaťušina první důstojnice, které je naprosto oddaná a splní každý její rozkaz. Také o rozmazlenou Kaťušu pečuje, jako by byla snad její dcera.

Střední škola Anzio[editovat | editovat zdroj]

(アンツィオ高校, Ancio Kókó)

Tato střední škola je vedena v italském stylu a pochází z prefektury Aiči. Mnohem více než tanků si ale studentky Anzia cení italské kuchyně. Z důvodu nedostatku financí má poměrně málo tanků, ale pořád jich má více než Oarai. Vlastní těžký tank Carro Armato P40, tančíky Carro Veloce L3/33, samohybná děla Semovente 75/18 a střední tank Fiat M13/40. Ve svém znaku mají nakrájenou pizzu. Název školy pochází od bitvy u Anzia.

 • Čijomi Anzajová (安斎 千代美) neboli Ančovy (アンチョビ) - Vrchní velitelka tankistek Anzia, jež velí z P40. Ráda se nechává titulovat Duce a nosí uniformu velmi podobnou té, kterou nosil Benito Mussolini, kombinovanou s šedozelenou barvou. Její osobnost je značně odlišná od mangy a od anime seriálu. V manze je vyobrazená jako krutá a horkokrevná velitelka, která bere jízdy tankem jako duely velitelů, přičemž neváhá slovně inzultovat velitele soupeřek a nazývat je zbabělci. Naproti tomu v anime sérii je vyobrazena jako veselá holka s trochu přehnanou sebejistotou, která se k soupeřkám chová mimo bitevní pole vždy kamarádsky. Také uvnitř jejího týmu se ke všem chová jako k sobě rovným, takže je v Anziu oblíbená, také dbá na to, jak si ostatní tanky vedou a zda jsou posádky v pořádku po vyřazení ze hry. Kromě toho je také výborným stratégem a věří, že za výsledek bitvy je vždy zodpovědná velitelka.
 • Hina neboli Carpaccio (カルパッチョ) - Jedna z pobočnic Ančovy, která v bitvách s ledovým klidem vyhledává dobrý a férový souboj jeden na jednoho. V manze velí tanku M13, kdežto v anime sérii je nabíječem a střelkyní v Semovente. Je to Ceasaryna kamarádka ze základní školy.
 • Pepperoni (ペパロニ) - Další z pobočnic Ančovy, řídí L3/33. Je velice výbušná a impulsivní, ale v bitvě ji to moc dobře strategicky nemyslí. Mimo jízdu tankem je to fantastická kuchařka.

Další postavy[editovat | editovat zdroj]

 • Ami Čónová (蝶野 亜美) - tanková instruktorka, jež studovala jízdu tankem na věhlasné škole Nišizumi u matky Miho a Maho, a kapitán japonských pozemních sil sebeobrany.
 • Šiho Nišizumiová (西住 しほ) - Matka Miho a Maho. Velmi dbá na přísné dodržování praktik tankové školy Nišizumi, jejíž styl vyznává škola Kuromorimine, kde tankům velí Maho. Ovšem je velmi zklamaná z přístupu Miho, který nazvala kacířstvím, a dokonce ji za to, že nebojuje ve stylu Nišizumi, hodlala vydědit.
 • Juri Isuzuová (五十鈴 百合) - Hanina matka, květinářka. Nemá ráda tanky a se svou dcerou se kvůli nim přestala mluvit. Později se ale usmířily. Stará se o ni student Šinzaburó.
 • Džungorú Akijama (秋山 さん) - Jukarin otec, kadeřník.
 • Hisako Reizejová (冷泉 久子) - Babička Mako, je to její jediná příbuzná, a ačkoliv se často hádají, jsou si velmi blízké a Mako se snaží ji nezklamat. Při své hospitalizaci vypadala velmi potěšeně, když se dověděla, že se Mako dala na jízdu tankem.

Rozlosování dívčích středních škol 63. japonského národního poháru v senša-dó dorostenek[editovat | editovat zdroj]

Na začátku turnaje byla všem přihlášeným družstvům vylosována za účasti kapitána čísla, jež byla zařazena do pavouka podle klíče 1+2, 3+4, atd.. V prvním a druhém kole (osmifinále a čtvrtfinále) smělo každé družstvo nasadit nejvýše 10 tanků. V semifinále 15 tanků a ve finále 20 tanků. V zápase turnaje vyhrál ten, kdo vyřadil tank soupeře, jenž měl u sebe vlajku. Výsledky zápasů jsou tedy zapsány ve tvaru počtu vyřazených tanků soupeře. Výherce zápasu má za číslem ještě znamení (V), jež znamená, že mezi vyřazenými tanky je i ten s vlajkou. Z průběhu anime bylo možné vyčíst výherce a poražené ve všech zápasech kromě zápasu mezi týmy středních škol Jogurt a Waffle. V Japonsku byly výsledky ostatních bitev, včetně seznamu použitých tanků a popisů bitev samotných, zveřejněny v magazínu Gekkan Senshado Magazine[5]

Osmifinále Čtvrtfinále Semifinále Finále
                           
1 vs. 2            
 Vikingská námořní střední škola   4 (V)
1 vs. 3
 Akademie Koalí les   ?  
 Vikingská námořní střední škola   0?
3 vs. 4
   Střední škola Pravda   10 (V)  
 Střední škola Pravda   10 (V)
3 vs. 8
 Střední škola Bonple   0  
 Střední škola Pravda   3
5 vs. 6
   Oaraiská dívčí střední škola   8 (V)  
 Dívčí akademie Maginot   1
6 vs. 8
 Střední škola Anzio   1 (V)  
 Střední škola Anzio   1
7 vs. 8
   Oaraiská dívčí střední škola   10 (V)  
 Střední škola při univerzitě Saunders  3
8 vs. 13 – pod horou Fudži
 Oaraiská dívčí střední škola   2 (V)  
 Oaraiská dívčí střední škola  11 (V)
9 vs. 10
   Dívčí střední škola Kuromorimine  7
 BC škola svobodných  1
10 vs. 11
 Dívčí akademie sv. Gloriany  6 (V)  
 Dívčí akademie sv. Gloriany   10? (V)
11 vs. 12
   Střední škola Jogurt  3  
 Střední škola Jogurt   10 (V)
10 vs. 13
 Střední škola Waffle  ?  
  Dívčí akademie sv. Gloriany  3?
13 vs. 14
   Dívčí střední škola Kuromorimine  15 (V)   O třetí místo
 Dívčí střední škola Kuromorimine   10? (V)
13 vs. 16  
 Dívčí akademie Či-Ha-Tan  0  
 Dívčí střední škola Kuromorimine   10 (V)      
15 vs. 16
   Střední škola Jatkosota  3        
 Střední škola Modrá divize  ?
 Střední škola Jatkosota   10 (V)  

Popis ostatních středních škol v turnaji Senša-dó

Popis ostatních středních škol, jež se nezúčastnily turnaje Senša-dó, ale též vyučují Jízdu tankem

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam dílů seriálu Girls und Panzer.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. (japonsky) スタッフ - Oficiální stránky anime Girls und Panzer. 4.10.2012.
 2. CORPORATION, Mynavi. 『ガルパン』最終章の制作が決定、大洗女子学園の一大事に新生徒会が活躍?. マイナビニュース [online]. [cit. 2016-08-28]. Dostupné online. (japonsky) 
 3. Anime News Network Girls & Panzer Anime Gets 'Final Chapter' Sequel [online]. [cit. 2016-08-28]. Dostupné online. (Angličtina) 
 4. Girls & Panzer Anime's 6-Film Finale Starts December 9, Anime News Network, 19. března 2017.
 5. japonsky Gekkan Senshado Magazine Special - průvodce 63. mistrovství Japonska v Jízdě tankem dorostu, Bandai, čísla 1-6. Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]