Kočičí dívka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
"Wikipe-tan" jako kočičí dívka

Kočičí dívka je ženská postava s kočičími prvky jako kočičí uči, kočičí ocásek a další charakteristiky na lidském těle. Kočičí dívky jsou v různých fikčnich žánrech a částečně v japonském anime a manga komiksech, kde se jim mnohem častěji říká neko (猫, doslova kočka) nebo nekomimi (猫耳, doslova kočko-uch).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Portrét kočičích dívek v Japonsku sahá nejméně do roku 1924, kdy Kenji Miyazawa (Japonský autor dětské literatury v prvních Shōwa období Japonska), který vytvořil 水仙月の四日 (4 narcis měsíc), kde první "Moderní" Nekomimi kočičí dívka se objeví jako 雪婆んご v příběhu, krásné, kočkouché ženy.[1] první anime s názvem Králův ocas (Osama no Shippo) zahrnující kočičí dívky byl vyroben v roce 1949 Mitsuyo Seo.[2] Kočičí dívky v Japonských médií se dále staly populární, když v roce 1978 série Hvězda Cottonlandu (Wata no Kuni Hoshi) začala.[3] V Americe, Catwoman a Gepard byly vytvořeny DC Comics , které se datují do roku 1940.[4] Kočičí dívky od té doby vystupovaly různých médiích po celém světě.

Český překlad[editovat | editovat zdroj]

V angličtině se o objevuje jako catgirl a z toho se taky překládá do češtiny jako kočičí dívka. V češtině se běžně setkáte s výrazem neko (猫) přeloženým jako kočka používaným v japonsku. Dalším japonským výrazem je pak nekomimi (猫耳) jehož překlad je mnohem složitější. Někdy se špatně překládá jako kočičí ouška, ale to by v japonštině muselo být 猫の耳. Správně je to spojení slov kočka a ucho což jde přeložit jako kočko-uch.

Události[editovat | editovat zdroj]

Dost z této subkultury se vyvinulo do různých akcích s těmito tématy jako například Nekocon.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Catgirl na anglické Wikipedii.

  1. Dostupné online. 
  2. Dostupné online. 
  3. [s.l.]: [s.n.] ISBN 3-86124-289-3. 
  4. [s.l.]: [s.n.] ISBN 978-0-7566-6742-9. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]