Gare Saint-Lazare

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gare de Paris-Saint-Lazare
Nádražní budova v noci
Město Paříž
Ulice rue d'Amsterdam, rue Saint-Lazare a rue de Rome
Souřadnice
Provozovatel dráhy SNCF
Nadmořská výška 32 m n. m.
V provozu od 1837
Nástupišť (hran) 27
Počet cestujících 274000/den
Návazná doprava Paris m 4 jms.svg Paris m 5 jms.svg Paris RER B icon.svg Paris RER D icon.svg Paris RER E icon.svg Logo train transilien.svg
Kód památky PA00088816

Gare Saint-Lazare (česky doslovně nádraží svatého Lazara) je železniční stanice v Paříži. Hlavová stanice se nachází v 8. obvodu na ulici Rue d'Amsterdam. Nádražní budova je zapsaná na seznamu historických památek. Nádraží je využíváno především pro příměstskou dopravu v regionu Île-de-France a se svými zhruba 100 milióny cestujících ročně je druhým nejrušnějším nádražím v Paříži.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První pařížské nádraží bylo zprovozněno 26. srpna 1837 pod názvem Embarcadère de l'Ouest (Západní nástupiště). Jednalo se o provizorní dřevěné nádraží, které bylo v roce 1841 nahrazeno zděnou stavbou. Ovšem už v letech 18421853 bylo postaveno dnešní nádraží podle plánů architekta Alfreda Armanda a inženýra Eugèna Flachata podél ulice Rue Saint-Lazare, po které je pojmenováno. V letech 18851889 bylo rozšířeno do dnešní podoby a otevřeno u příležitosti světové výstavy. Architektem přestavby byl Juste Lisch.

V roce 1972 byla příměstská doprava převedena na linku RER A na novém podzemním nádraží Auber, otevřeném asi 500 metrů jihovýchodně od nádraží, a Saint-Lazare ztratil značnou část cestujících. Tento pokles se ještě více projevil po přeložení dalších vlaků na RER A v letech 1979, 1988 a 1989.

Rozvoj[editovat | editovat zdroj]

Do roku 2012 by měla být dokončena rozsáhlá rekonstrukce celého nádraží. Poté by se kapacita zvýšila až na 450 000 cestujících denně, takže by se stanice ocitla na druhém místě v Evropě po Gare du Nord. Náklady se odhadují na 164 milionů eur, z čehož 63 miliónů investuje SNCF.[1]

Spojení[editovat | editovat zdroj]

Dálkové spoje zajišťují vlaky:

Regionální spoje zajišťují linky Transilien L a J.

Na stejnojmenné stanici je možné přestoupit na linky pařížského metra 3, 12, 13, a 14. Podzemní chodbou je možné se dostat na stanici Saint-Augustin, kde je linka 9.

Rovněž je možné přestoupit na linku RER E na podzemní stanici Haussmann – Saint Lazare.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Claude Monet nakreslil sérii obrazů s motivem nádraží.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gare de Paris-Saint-Lazare na francouzské Wikipedii.

  1. (francouzsky) Les coulisses du chantier de la gare de Paris Saint-Lazare, s. 2

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]