Emma Goldmanová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Emma Goldmanová
Narození 27. června 1869
Kaunas
Úmrtí 14. května 1940 (ve věku 70 let)
Toronto
Povolání spisovatel a filosof
Vlivy Ralph Waldo Emerson
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Emma Goldmanová (27. června 1869, Kaunas, Ruské impérium14. května 1940, Toronto, Kanada) byla americká anarchistka a mírová aktivistka židovského původu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Kovně v Ruském impériu (dnes Kaunas v Litvě). Když jí bylo třináct, rodina se z důvodu politických represí po zavraždění cara Alexandra II. přestěhovala do Petrohradu.

V roce 1885 emigrovala s nevlastní sestrou Helenou do USA, kde se rychle zkontaktovala s ruskými exulanty a anarchisty.

Nekompromisně prosazovala právo každého jedince na sebeurčení a ze začátku se hlásila k násilí jako prostředku politického boje proti vykořisťování a utlačování. Později se od tohoto postoje distancovala. [zdroj?]

V letech 1895-96 absolvovala ve Vídni kurz pro porodní báby. Po návratu do USA nadále bojovala za svobodu projevu a začala propagovat volnou lásku, což znamenalo, že základem byla vzájemná úcta mezi partnery, ne model maloměšťácké rodiny.

Emma Goldmanová a Alexander Berkman

Emma Goldman vydávala časopis Mother Earth (Matka Zem) a publikovala knihu Anarchism and Other Essays (Anarchizmus a jiné eseje, 1911). Zasazovala se za zveřejňování informací o kontrole porodnosti.

V průběhu první světové války protestovala proti nucenému odvodu mužů, za co se v roce 1917 dostala na dva roky do vězení s přítelem Alexanderem Berkmanem. Po návratu z vězení byli oba deportováni do Ruska. Zpočátku byla nakloněna ruské bolševické revoluci, poté však, zejména po Kronštadtském povstání, vyjádřila svůj nesouhlas sovětskému teroru a represi nezávislých hlasů.

V následujících letech žila v Německu, Francii, Anglii, Švédsku a v Kanadě.

Po Berkmanově sebevraždě v roce 1936 zaujala Goldmanovou Španělská občanská válka, proto odešla do Katalánska a odtud do Londýna propagovat republikánské Španělsko. Zároveň uspořádala v Kanadě sbírku.

V roce 1940 umírá v Torontu ve věku nedožitých 71 let na mozkovou příhodu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]