Kryptoanarchismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Anarchismus
Černá vlajka - anarchistický symbol

Směry:

Agorismus
Anarchokapitalismus
Anarchokomunismus
Anarchoprimitivismus
Anarchosyndikalismus
Bez přívlastků
Buddhistický
Feministický
Filosofický
Kolektivistický
Individualistický
Infoanarchismus
Křesťanský
Mutualismus
Pacifistický
Povstalecký
Sociální
Tržní
Zelený


Kryptoanarchismus je filozofie objasňující použití silné kryptografie veřejného klíče (Asymetrická kryptografie) na prosazení soukromé a individuální svobody. Kryptoanarchisté se snaží o vytvoření virtuální komunity, v níž je každý absolutně anonymní, resp. pseudonymní.

Lidé mají podle kryptoanarchistů právo svou internetovou aktivitu šifrovat, protože je prokázáno, že státy a firmy sledují Internet. Internetová anonymita je podle nich na stejné úrovni jako listovní tajemství.[1][2]

Rozvoj metod sledování a obzvláště rozmach internetové komunikace otevírá nebývalé možnosti počítačového sledování; proto kryptoanarchisté tvrdí: „Dokud bude existovat byť jen minimální svoboda slova, je nemožné zastavit lidi před přenosem šifrovaných informací. Již dnes je v některých zemích ilegální použití silné kryptografie. Přimět lidi přestat používat kryptografii je však pravděpodobně nemožné, protože kryptografie může být použita i na ukrytí samotné existence kódované zprávy. Také lze ukrýt zprávu kódovanou ilegálním způsobem uvnitř zprávy kódované legálním druhem kódovacího systému, takže pro třetí osobu je velmi komplikované rozlišit, zda jde o informaci kódovanou legálním nebo nelegálním způsobem.“

V Česku se kryptoanarchismem zabývá především Insitut kryptoanarchie, jenž sídlí v multifunkčním prostoru Paralelní polis v pražských Holešovicích. Založen byl v roce 2014 uměleckou skupinou Ztohoven. Institut kryptoanarchie navazuje na celosvětový trend zakládání takzvaných hackerspace, sdružující komunitu lidí se zájmem o nové technologie a elektroniku. Součástí Palarelní polis je rovněž kavárna, která jako první na světě přijímá pouze měnu bitcoin.[3][4]

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Nemělo by se zaměňovat použití předpony „krypto-“ s naznačováním ideologie nebo systému úmyslně skrývajícího „pravou přírodu“. Například by někdo mohl použít termín „kryptofašista“ k popisu jedince nebo organizace, který/-á vyznává fašistickou ideologii a hlásí se k fašistické doktríně, ale pokouší se skrýt tuto činnost změnou svého zevnějšku. Každopádně Timothy C. Mayův Cyphernomicon naznačuje, že termín kryptoanarchista byl původně myšlen jako slovní hříčka a vlastně vůbec neměl v úmyslu vyjádřit jím svou víru nebo postoj.[5]

Anonymní komunikace na Internetu[editovat | editovat zdroj]

Bezhotovostní styk a anonymní internet banking existující v těchto virtuálních komunitách umožňuje obchodovat v naprosté anonymitě. Příkladem takových bank jsou DMT a Yodelbank. Takový druh obchodování usnadňuje komunikaci s informačními servisy, které mohou být poskytovány přes Internet. Například vývojáři I2P získali anonymní peněžitou podporu od I2P komunity. Poskytování fyzických produktů je mnohem komplikovanější, protože anonymita může být mnohem jednodušeji narušena zasahováním do fyzického světa. Použití nezjistitelných peněz umožňuje ignorovat některé zákony fyzického světa, neboť zákony nemohou být uplatněny bez poznání fyzické identity člověka. Například daň z příjmu za on-line servis poskytovaný anonymně nemůže být uplatněna, když žádná vláda nezná identitu poskytovatele servisu. Neméně podstatnou složkou anonymní komunikace je měna bitcoin, která není regulována žádným státem.

Důležitým prostředkem anonymní komunikace na Internetu je anonymní síť Tor. Ta umožňuje přístup na tzv. darkweb přístupný pouze skrze tuto síť.[6] Jednou z neznámějších stránek je dnes již nefungující internetové tržiště Silk Road, které proslulo prodejem ilegálních návykových látek a zbraní. Tržiště Silk Road bylo uzavřeno poté, co byl ve Spojených státech amerických v roce 2013 zatčen jeho zakladatel Ross Ulbricht. V lednu 2015 byl odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody.[7]

Často využívaný je v komunitě kryptoanarchistů také operační systém Tails (založený na operačním systému Linux). Ten využívá programu Tor a zároveň umožňuje spuštění z paměťového média a nezanechá tak na hostitelském počítači žádné stopy po aktivitách uživatele. Tento operační systém byl využíván například whistleblowerem Edwardem Snowdenem.[8]

Manifest kryptoanarchie[editovat | editovat zdroj]

From: tcmay@netcom.com (Timothy C. May)

Subject: The Crypto Anarchist Manifesto

Date: Sun, 22 November 1992

Moderním světem prochází přízrak, přízrak krypto-anarchie. 

Výpočetní technika stojí na bodu na zlomu, kdy bude schopna poskytnout jednotlivcům i celým skupinám možnost komunikovat navzájem v naprosté anonymitě.

Budeme vyměňovat zprávy, uzavírat obchody a vyjednávat smlouvy elektronicky, aniž bychom věděli, pravé jméno, nebo právní status druhé strany. Operace napříč sítěmi budou nevystopovatelné prostřednictvím šifrovaných aplikací, které implementují kryptografické protokoly s téměř dokonalými pojistkami proti prolomení.Pověst bude mít zásadní význam. V obchodním styku bude hrát mnohem důležitější roli, než jakou hrají dnes roli hodnocení a reference. Tento vývoj bude od základu měnit povahu vládní regulace, schopnost danit a regulovat ekonomické vztahy, schopnost udržet informace v tajnosti.

Technologie pro tuto revoluci - a jistě to bude revoluce společenská i ekonomická - existuje na úrovni teorie posledních deset let. Metody jsou založeny na šifrování pomocí veřejného klíče, systémech prokazování bez jakékoliv další informace, a různé softwarové protokoly pro interakci, ověřování a potvrzování.

Teprve v poslední době dosahují počítačové sítě a osobní počítače dostatečnou rychlost, aby tyto myšlenky byly prakticky uskutečnitelné. A příští desetiletí přinese další přidanou rychlost, která umožní jejich ekonomickou proveditelnost a v podstatě nezastavitelnost. Vysokorychlostní sítě, ISDN, schránky odolné proti prolomení, čipové karty, satelity, satelitní vysílače , osobní počítače s vysokou operační pamětí a šifrované čipy a ve fázi vývoje jsou další z budoucích klíčových technologií.

Státy se samozřejmě budou snažit zpomalit nebo zastavit šíření této technologie, budou zmiňovat obavy o národní bezpečnost, hrozby využívání technologií drogovými dealery a daňovými podvodníky, a budou hrozit obavami ze společenské dezintegrace. Mnohé z těchto obav budou na místě. Kryptoanarchie umožní volné nakládání s národním tajemstvím a umožní, aby se obchodovalo s ilegálními a ukradenými materiály. Anonymní elektronický trh bude dokonce umožňovat odporné trhy s vraždami a vydíráním. Různé kriminální a cizorodé živly budou aktivními uživateli krypto-sítě. To ale šíření kryptoanarchie nezastaví.

Stejně jako technologie tisku změnila a zmírnila sílu středověkých cechů a struktury společenské moci, tak i kryptologické metody zásadně změní povahu korporací a vládních zásahů do ekonomických transakcí. V kombinaci s novými informačními trhy, bude kryptoanarchie tvořit tekutý trh pro veškerý materiál, který lze vyjádřit slovy nebo obrazy. A stejně jako zdánlivě nevýznamný vynález ostnatého drátu umožnil oplocení rozlehlých farem a zemědělských podniků, a tím navždy změnil pojetí pozemku a vlastnických práv na západě, tak i zdánlivě malý objev z tajemného odvětví matematiky přišel s kleštěmi, které odstraní ostnatý drát kolem duševního vlastnictví.

Povstaňte, nemáte co ztratit, leda své ostnaté dráty![pozn. 1][9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Z anglického originálu přeložil Petr Žílka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kryptoanarchizmus na slovenské Wikipedii.

  1. Die Zeit. Die Zeit [online].  [cit. 2015-12-3]. Dostupné online.  
  2. https://www.cypherpunks.to/faq/cyphernomicron/chapter16.html
  3. http://www.paralelnipolis.cz/institut/
  4. http://www.paralelnipolis.cz/bitcoin-coffee/
  5. https://www.cypherpunks.to/faq/cyphernomicron/cyphernomicon.html
  6. https://www.torproject.org/about/overview.html.en
  7. THIELMAN, Sam. Silk Road operator Ross Ulbricht sentenced to life in prison. The Guardian [online]. 2015-05-29 [cit. 2015-12-06]. Dostupné online.  
  8. FINLEY, Klint. Out in the Open: Inside the Operating System Edward Snowden Used to Evade the NSA. Wired [online]. 2014-04-14 [cit. 2015-12-06]. Dostupné online.  
  9. http://www.activism.net/cypherpunk/crypto-anarchy.html

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]