Anarchismus bez přívlastků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Anarchismus
Černá vlajka - anarchistický symbol

Směry:

Agorismus
Anarchokapitalismus
Anarchokomunismus
Anarchoprimitivismus
Anarchosyndikalismus
Bez přívlastků
Buddhistický
Feministický
Filosofický
Kolektivistický
Individualistický
Infoanarchismus
Křesťanský
Mutualismus
Pacifistický
Povstalecký
Sociální
Tržní
Zelený


Anarchismus bez přívlastků (ze španělského anarquismo sin adjetivos) je směr anarchistické teorie vybízející k nedělení anarchismu, k upuštění od rozlišovacích přívlastků jako např. komunistický, kolektivistický, mutualistický či individualistický anarchismus. Vyvstal jako reakce na odlišné náhledy různých anarchistických škol na ekonomické uspořádání budoucí společnosti a jejich následné spory o její ideální podobu. Vyzývá ke koexistenci všech anarchistických škol a spojení se okolo společné antiautoritářské myšlenky, ekonomické uspořádání pak považuje až za druhotně důležité.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Tento postoj byl zformulovaný roku 1889 v Barceloně Kubáncem Fernandem Tarrida del Mármolem. Směřoval své připomínky ke komunistickým a kolektivistickým anarchistům ve Španělsku, kteří v té době vedli intenzivní debatu nad výhodou jejich teorií. Anarchismus bez přívlastků byl pokus ukázat větší toleranci mezi anarchistickými směry, aby bylo jasné, že anarchisté by neměli vnucovat komukoli předjímané hospodářské plány — ani v teorii.[1]

Podobný ideový spor probíhal i v USA mezi individualistickými a komunistickými anarchisty.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Někteří anarchisté, kteří nepodporují anarchismus bez přívlastků, se brání toleranci anarchokapitalismu a proto se identifikují jako sociální anarchisté, tvrdíce, že tolerance spojená s anarchismem bez přívlastků by se neměla vztahovat na anarchokapitalismus.[2][1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anarchism without adjectives na anglické Wikipedii.

  1. a b The Anarchist FAQ Editorial Collective. An Anarchist FAQ [online]. 2009-06-18 [cit. 2017-11-26]. Kapitola A.3.8 What is “anarchism without adjectives”?. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Iain Mckay. An Anarchist FAQ. Stirling: AK Press, 2008. Dostupné online. ISBN 1902593901. OCLC 182529204 Kapitola What is "anarchism without adjectives"?. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]