Tor (software)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tor
Logo
The Tor Browser Showing The main Tor Project page.png
Vývojář Core Tor People
První vydání 2001
Aktuální verze 0.4.4.3-alpha (27. července 2020)
Operační systém GNU/Linux
Microsoft Windows
BSD
macOS
Android
UN*X
Vyvíjeno v C, C++, Python
Typ softwaru démon
Licence BSD licence
Web torproject.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tor je v informatice názvem softwarového systému zajišťujícímu anonymizaci uživatele při pohybu na Internetu, k čemuž využívá model klient-server. Uživatel využívá klientskou část a jeho datový tok prochází nejprve sítí Tor složené ze serverových částí a teprve pak k cílovému počítači. Tím je možné skrýt informace o IP adrese uživatele a dalších faktorů, které by ho mohly identifikovat. Díky používání Toru je obtížnější vysledovat stopy činnosti uživatele na Internetu včetně návštěv webových stránek, on-line příspěvků, programů pro komunikaci v reálném čase (instant messaging) a dalších forem komunikace. Je určen k ochraně osobních údajů uživatelů, jejich svobody, soukromí, a možnosti provádět důvěrné obchodování, tím že je chrání před sledováním jejich aktivit na Internetu. Informace zde jdou přes několik různých vrstev. Jedná se o open source software a síť Tor lze použít zdarma.

Princip činnosti[editovat | editovat zdroj]

Tor-onion-network.png

Ačkoli název Tor vznikl jako zkratka z projektu The Onion Routing (cibulové směrování), nyní již název není považován za zkratku, a proto se již nezapisuje velkými písmeny. Je založen na přeposílání komunikace přes síť serverových částí systému provozovaných dobrovolníky na různých místech. Protože internetové adresy odesílatele a příjemce nejsou obě najednou čitelné v žádném kroku cesty (a ve středních článcích řetězce není ani jedna z adres čitelná), kdokoli provádí analýzu síťového provozu a dohledu v libovolném bodě na trati, není schopen přímo určit, který konec systému komunikuje s kterým. Kromě toho příjemce zná pouze adresy posledního zprostředkujícího stroje, ne odesílatele. Tím, že se drží některé ze vstupních bodů skryté, je schopen obejít mnoho systémů cenzury Internetu, dokonce i ty, které jsou zaměřené speciálně na něj.

Klade si za cíl skrýt identitu svých uživatelů a jejich síťové aktivity před sledováním a analýzou provozu. Využívá vícevrstvý způsob šifrovaní (obdobně jako původní cibulové směrování) a zajišťuje bezpečné doručení tajemství mezi routery.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Alfa verze softwaru cibulového směrování (anglicky onion routing) byla uvedena 20. září 2002.[1] Prezentaci sítě Tor provedli 13. srpna  2004 na 13. USENIX sympóziu věnovanému bezpečnosti Roger Dingledine, Nick Mathewson a Paul Syverson, kteří ho představili jako „The Second-Generation Onion Router“.[2] Původně byl Tor sponzorován United States Naval Research Laboratory.[2] V roce 2004–2005 byl finančně podpořen Electronic Frontier Foundation.[3] Tor projekt je od prosince 2006 výzkumně-vzdělávací nezisková organizace se sídlem v USA, která získává rozmanitou finanční podporu.[4]

Mobilní verze[editovat | editovat zdroj]

The Guardian vyvinul i verzi pro mobil jménem Orbot. Funguje na stejném principu a připojuje se také k Tor síti.

Možnosti odhalení identity[editovat | editovat zdroj]

Identitu uživatele mohou odhalit některé JavaScripty.

V případě, kdy je webový server špatně nakonfigurován a naslouchá i na jiném rozhraní než 127.0.0.1 a současně služba používá https, při dotazu na veřejnou adresu server vydá certifikát vystavený pro doménu .onion.[5]

Odkazy v populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Tor byl zmíněn například:

  • v 6. epizodě „Lara“ v 7. řadě amerického seriálu Smallville,
  • v epizodě „Chapter 15“ ve 2. řadě seriálu House of Cards,
  • v 1. epizodě seriálu Mr. Robot
  • Ve filmu Nerve (2016)
  • Film Do hloubky webu se tématu TORu a prvních anonymních tržišť přímo věnuje

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DINGLEDINE, Roger. or-dev. pre-alpha: run an onion proxy now! [online]. 2002-09-20 [cit. 2008-07-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b (13 August 2004) "Tor: The Second-Generation Onion Router". Proc. 13th USENIX Security Symposium. Retrieved on 17 November 2008. 
  3. Tor: Sponsors [online]. 11 December 2010 [cit. 2010-12-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Tor: Donate! [online]. 27 June 2008 [cit. 2008-07-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. KRČMÁŘ, Petr. Identitu skrytých Tor služeb lze odhalit pomocí HTTPS certifikátů. root.cz [online]. 5. 9. 2018. Dostupné online. ISSN 1212-8309. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]