Temný web

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Temný web (anglicky dark web) je ta část obsahu World Wide Webu, která je umístěna na darknetech, tj. překryvných sítích, které využívají Internet, ale jsou přístupné pouze prostřednictvím speciálního softwaru nebo konfigurace. Temný web tvoří část hlubokého webu, což je oblast webu, kterou vyhledávače neindexují.

Darknety zahrnují jak malé peer-to-peer sítě, tak i velké a populární sítě jako například Freenet, I2P a Tor.

Terminologie[editovat | editovat zdroj]

Můžeme se setkat se srovnáním, že hluboký web (deep web) je temný web a naopak. Toto srovnání je mylné, hluboký web jsou dokumenty a webové stránky, které mají dostupný obsah pouze po přihlášení či jiném druhu autorizace nebo jednoduše nejsou indexované žádným vyhledávačem a jsou dostupné pouze znalostí URL.

Dalo by se říct, že dark web je část deep webu, protože se k němu můžeme dostat pouze za využití specifického softwaru a i případné autorizace, není dohledatelným běžným internetovým vyhledávačem.

Legální nebo nelegální?[editovat | editovat zdroj]

Dark web je síť zcela legální. V mnoha zemích, které omezují a kontrolují přístup k internetu, umožňuje lidem přístup k internetu a ke svobodným informacím. Jiní zase využívají síť pro její bezpečnost a vyšší úroveň anonymity. Proto se temný web používá například pro sdílení citlivých dokumentů či pro zkušenější a odbornější uživatelé k tunelování přípojení k domácí sítě či jiné lokální sítě (LAN), která nemá přidělenou veřejnou adresu či jednoduše nemá nastavené přesměrování portů.

Ovšem vzhledem k tomu že dark web nabízí anonymitu mohou se zde nacházet stránky s ilegálním obsahem jako jsou stránky s prodejem drog, falešných identit, kradených kreditních a debetních karet, čísel bankovních účtů, zbraní, nájemné vraždy a jiné. V rámci fór se vyskytují kontroverzní a nelegální témata, na úložištích se vyskytuje i nelegální pornografie.

Využití[editovat | editovat zdroj]

  • Bezpečnější surfování po Internetu či po samotném Dark webu
  • Vyšší anonymita
  • Bezpečné sdílení dokumentů, souborů a jiných dat
  • Obcházení cenzury Internetu