Monero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Monero
Logo Monera
Logo Monera
Země mezinárodní
ISO 4217 XMR (neoficiální)
Inflace 5 XMR ~ 2 min. (2017)
Symbol ɱ

Monero (XMR) je open-source kryptoměna vytvořená v dubnu roku 2014, která se zaměřuje na soukromí, decentralizaci a škálovatelnost. Na rozdíl od mnoha kryptoměn, které jsou deriváty Bitcoinu, Monero je založeno na CryptoNote protokolu a má významné algoritmické rozdíly, které se vztahují k blockchain mlžení.[1] Monero má trvalou podporu od komunity,[2] a jeho modulární kód architektury byl vychvalován Vladimir J. van der Laanem, Bitcoin Core správcem.[3] Zpočátku se setkalo s malou oblíbeností u veřejnosti. V průběhu roku 2016 ale Monero potkal raketový vzestup v tržní kapitalizaci (z 5M USD na 185M USD)[4] a objemu transakcí,[5] částečně vzhledem k adoptování měny na darknet trhu AlphaBay na konci léta 2016.[6]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Monero bylo spuštěno 18. dubna 2014 originálně pod jménem BitMonero, což je složenina slov Monero ( = mince, z jazyka Esperanto) a Bit (jako v Bitcoinu). Po pěti dnech se komunita rozhodla používat jen zkrácené Monero. Byl to první fork digitální měny založené na protokolu CryptoNote - Bytecoin, nicméně s dvěma změnami. Block time byl snížen ze 120 sekund na 60 a emise byla zpomalena o 50%. Později se Monero vrátilo ke 120 sekundovému bloku, se zachováním původní snížené emise zdvojnásobením odměny za blok. Navíc vývojáří Monera našli spoustu případů, kde bylo kód třeba přepsat. 

Několik týdnů po spuštění byl vyvinutý optimalizovaný GNU miner pro CryptoNight PoW.

4. září 2014 se Monero muselo vzpamatovat z nebývalého útoku na síť této digitální měny.

10. ledna 2017 byla vylepšena anonymita transakcí dobrovolným využitím funkce Ring Confidential Transactions. Tato funkce pomáhá zamaskovat počet převedených prostředků komukoli, kdo se na převodu přímo nepodílel.

Omezení[editovat | editovat zdroj]

Protože Monero není pouze dalším derivátem Bitcoinu, nemůže využít možnosti nabízené technologickým ekosystémem Bitcoinu, jako například platební procesory, nicméně většina mandatorních funkcí, které momentálně komunitě chybí je již na cestě. Jeden z hlavních vývojářů, Riccardo Spagni již pracuje na platebním procesoru PayBee.

Oficiální klient (peněženka)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Monero (cryptocurrency) na anglické Wikipedii.

  1. Nope. You are confused. You should consider this great news because you are abou... | Hacker News [online]. [cit. 2015-10-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Monero (XMR) CoinGecko Community Statistics [online]. [cit. 2015-09-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Wladimir J. van der Laan [online]. [cit. 2015-09-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Monero (XMR) Market Capitalization [online]. [cit. 2016-09-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. http://monerostats.com/charts/?type=transactions
  6. ALIENS, C. AlphaBay and Oasis Markets to Begin Accepting Monero for Payments [online]. 23 August 2016. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]