Dogecoin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dogecoin
Země mezinárodní

Dogecoin je kryptoměna založená na Litecoinu. V jejím logu vystupuje pes plemene Shiba ze známého internetového memu. Tato měna byla představena 8. prosince 2013. Na rozdíl od ostatních měn má Dogecoin mnohem rychlejší plán své produkce - předpokládá se, že do konce roku 2014 bude v oběhu přibližně 100 miliard mincí. Poté se předpokládá nárůst o pouhých 5,2 miliardy za rok. 1. února 2014 bylo zatím vytěženo 40 578 746 592 mincí Dogecoin. Zatímco komerčních aplikací je poskrovnu, Dogecoiny jsou často využívány jako forma „spropitného“ pro autory zajímavého obsahu. Měna Dogecoin je spojována s mottem „To the Moon!“.

Na základě Dogecoinu byly vytvořeny kryptoměny Apecoin (APE), Nyancoin (NYAN), Catcoin (CAT) a Pandacoin (PND).[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dogecoin byl vytvořen programátorem a bývalým inženýrem IBM Billem Markusem z Oregonu. Jeho kamarád, Jackson Palmer, v té době pracoval v marketingovém oddělení společnosti Adobe Systems v Austrálii. Společně se rozhodli zakoupit doménu dogecoin.com, krátce po naprogramování první peněženky Markusem web spustili. Novou měnu založili na již stávající měně - Litecoinu. Dogecoin tedy také využívá algoritmus scrypt. Ten, alespoň prozatím, znemožňuje zvýhodnění při těžbě pro majitele určitého specializovaného hardware. Typická těžba mincí probíhá výpočtem s použitím grafické karty či procesoru. Nultý Dogecoin se datuje k 6. prosinci 2013, nárůst je od té doby ve světě kryptoměn nevídaný.

Např. 19. prosince jeho hodnota stoupla během 72 hodin o 300 % (z $0.00026 na $0.00095). Již o 5 dní později se odehrála první velká krádež Dogecoinů - miliony mincí byly ukradeny z internetové peněženky Dogewallet. Útočník tehdy získal přístup k souborovému systému serveru, díky němuž modifikoval stránku na příjem/zaslání mincí tak, aby byly všechny zasílány jemu.

V lednu roku 2014 již intenzita obchodování s Dogecoiny předčila objem transakcí Bitcoinu i všech ostatních kryptoměn dohromady. Další zajímavou událostí je dar komunity Dogecoin Jamajskému bobovému týmu, který si nemohl dovolit cestu na zimní olympiádu v Soči - bylo jim darováno 30 000 dolarů, nebo sponzorování jezdce Joshe Wise na závodech NASCAR (celý vůz byl stylizován do tematiky Doge memu, Dogecoinu a sociální sítě reddit).

29. ledna 2014 se kapitalizace trhu s Dogecoiny pohybovala na téměř 60 milionech USD.

[editovat | editovat zdroj]

Logo Dogecoinu je velmi oblíbený mem s názvem Doge. V principu se jedná o vyobrazení psa rasy Shiba Inu, kdy jsou k obrázku přidány interní poznámky, jakoby jimi něco konkrétního komentoval právě onen pes. V poznámkách se velice četně objevují pravopisné chyby a používá se fontu Comic Sans.

Ukázkový mem Doge

Tyto memy se vyskytují ve více variantách, například kdy je pes digitálně zakomponován do jiné fotky tak, aby se jevil jako její součást.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

DOGE, jak je někdy Dogecoin nazýván, funguje díky asymetrické kryptografii. Uživatel si nechá vygenerovat veřejný a privátní klíč. Veřejný klíč poté může bez starostí šířit, důležité je za každých okolností udržet v tajnosti klíč privátní. Všechny Dogecoin adresy jsou hashovací funkce veřejných klíčů - tedy řetězce 34 znaků a čísel (vždy však začínájí písmenem „D“). Příkladem Dogecoin adresy, na kterou můžou další účastníci trhu zasílat své mince, má například následující tvar: DJ7zB7c5BsB9UJLy1rKQtY7c6CQfGiaRLM. Tato konkrétní adresa patří tzv. „Dogecoin Foundation“.

Zásoby[editovat | editovat zdroj]

Implementace Dogecoinu se od Litecoinů liší v několika parametrech. Obtížnost těžby se mění každé 4 hodiny, čas bloku je 1 minuta. Každý blok těžaře odmění náhodným počtem mincí - od 0 až po určité definované maximum, které se řídí přesným plánem. Od bloku 600 001, jehož vytěžení se odhaduje na 27. ledna 2015, bude fixní odměna 10 000 Dogecoinů/blok, nyní je několikanásobně vyšší. Podle plánu bude do ledna 2015 uvolněno cca 98 miliard mincí, následně se předpokládá produkce zhruba 5 miliard mincí/rok. 2. února 2014 autoři Dogecoinů diskutovali na fórech a podle ohlasů se nakonec (trochu kontroverzně) rozhodli neurčit žádný strop pro nové mince, jejich počet by tak měl do budoucna zůstat neomezen.

Směna[editovat | editovat zdroj]

Několik online směnáren již nabízí směnu DOGE/BTC(Bitcoin), DOGE/LTC(Litecoin). Směnárna AltQuick.co byla první, která se rozhodla pro obchodování DOGE/USD(Americký dolar) (od 8. ledna 2014), natěžené Dogecoiny si tedy již dnes lze směnit za „reálné peníze“. Chvíli po AltQuick.co se k trendu přidala i Kanadská směnárna Vault of Sathoshi, která nejen zprostředkovávala výměnu DOGE/USD, ale tak DOGE/CAD(Kanadský dolar).

14. únorem se začal šířit názor, že by Dogecoin měl být podporován všemi hlavními světovými měnami. Návrh původně Hong Kongské směnárny Asia Nexgen podpořila také Čínská směnárna BTC38, což se podepsalo na nárustu tržního kapitálu této virtuální měny. V prvních dnech se měna vyšplhala na druhou příčku nejčastěji měněných virtuálních měn hned za Bitcoinem.

31. ledna 2014 byl tržní objem skrze všechny hlavní burzy odhadován na 1 050 000 amerických dolarů. Tržní kapitalizace byla 60 milionů amerických dolarů. Na většině celkového objemu se podílely tři směnárny, Bter (60%), Cryptsy (23%) a Vircurex (10%). Nejčastější výměny byly zaregistrovány mezi DOGE/BTC (50%), DOGE/CNY (44%) a DOGE/LTC (6%).

Fundraising[editovat | editovat zdroj]

Nadace Dogecoin a komunita této virtuální měny stojí i za několika velkými i malými fundraisingy pro pomoc potřebným. Nejvíce v povědomí jsou fundraisingy spojené se Zimní olympiádou v Soči, Světový den vody a podpora jezdce NASCAR.

Zimní olympiáda v Soči[editovat | editovat zdroj]

Nadace Dogecoin společně s komunitním zapojením podpořili Jamajský bobový tým, který si nemohl dovolit zúčastnit se Zimní Olympiády i přesto, že se zdárně kvalifikoval. Za účelem jeho podpory se vybralo 50 000 dolarů, z toho 30 000 dolarů bylo vybráno v prvních dvou dnech.

Doge4Water[editovat | editovat zdroj]

Dalším významným meznímek byl fundraising pro vybudování studny v povodí řeky Tana v Keni. Cílem bylo vybrat 30 000 dolarů (v té době zhruba 40 milionů Dogecoin). Částku z velké části vybrali díky anonymnímu příspěvku 11 000 dolarů (tehdy 14 milionů Dogecoinů).

NASCAR[editovat | editovat zdroj]

25. března bylo komunitně vybráno 55 000 dolarů (v té době 67,8 milionů Dogecoinů) jako sponzorský dar pro NASCAR závodníka Joshe Wisea. V závodě tehdy skončil na dvacáté pozici, dostal se však do hledáčku internetové komunity a právě díky její obrovské podpoře při online hlasování získal i startovní příčku na Sprint All-Star Race. Dojel na patnácté pozici.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dogecoin na anglické Wikipedii. O Dogecoinu na IT blogu

  1. Map of coins: the history of cryptocurrencies from bitcoin to dogecoin and more. Map of coins [online]. [cit. 2017-07-26]. Dostupné online. (anglicky)