Proof-of-Work

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Proof-of-work (PoW) systém (či protokol, funkce) je způsob, kterým uživatel platebního systému dokazuje hodnotu platebního prostředku pomocí vynaložené práce.

V současné době je tento pojem často užíván ve spojitosti s kryptoměnami a vynaložením výpočetního výkonu těžařů některých kryptoměn pro vytváření bloků.

Popis funkce[editovat | editovat zdroj]

Následující příklad popíše funkci PoW:

Alice chce poslat Bobovi 1 BTC. Aby byla tato transakce validní, musí někdo z těžařů "natěžit" blok, ve kterém je tato transakce zaznamenána. Aby se nemohlo stát, že by tato transakce byla zaznamenána 2x (tzv. problém dvojnásobného utrácení), musí proběhnout hlasování o tom, kdo tento blok našel. Čím větší výpočetní výkon těžař má, tím má větší šanci na to, že blok objevil on. Protože celá BitCoinová síť má tak velký výpočetní výkon, tak by se "těžení bitcoinu" nevyplatilo. Proto se těžaři seskupují do těžařských spolků (mining poolů), které jsou počítány jako jeden uzel. Když nějaký mining pool objeví blok, rozdělí se odměna podle toho, kolik výpočetního výkonu těžař do poolu přidal.

Čím větší výkon má celá síť PoW kryptoměny, tím větší musí být obtížnost těžení, aby byl block time stále stejný (v případě BTC to je 10 minut).

51% útok[editovat | editovat zdroj]

Tzv. 51% útok je situace, kdy má nějaký těžař nebo mining pool více 1/2 výkonu celé sítě. Tím by bylo možné znehodnotit již proběhnuté transakce, ale i tak by útočník nemohl používat adresy, ke kterým nemá přístup. Jediné co by se stalo by bylo to, že by se zmenšila důvěra v tu danou kryptoměnu, pád hodnoty a zánik sítě. V případě BTC byl 19. 5. 2018 výpočetní výkon celé sítě 27 191 117,75 TH/s[1]. Ale i tak pro jistotu někteří těžaři opouštějí některé mining pooly aby snížili jejich výkon.

Měny fungující na systému hlasování PoW[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bitcoin Block Explorer - Blockchain. blockchain.info [online]. [cit. 2018-05-20]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-05-04. 
  2. Ethereum - těžba, cena, vývoj ceny a jak ho koupit - E15.cz. E15.cz. Dostupné online [cit. 2018-02-12].