Digital currency exchanger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Pod pojmem digital currency exchanger se rozumí činnost, umožňující jakémukoliv uživateli nakoupit či prodat digitální měnu krytou zlatem (e-gold, 1MDC).

V České republice pro výraz digital currency exchanger neexistuje zcela přesný název. Nejvíce se činnosti exchangerů podobá směnárenská činnost. V ČR je však směnárenská činnost definována dle živnostenského zákona č. 455 / 1991 Sb., jako činnost nákup cizí měny, to je bankovek, mincí nebo šeků v cizí měně, za bankovky, mince nebo šeky v české měně. Použití slova směnárna proto není zcela správné, i když svojí podstatou tuto činnost nejspíše vystihuje.

Při směně elektronického zlata nedochází k nákupu ani prodeji bankovek a mincí za jiné bankovky ani mince, ale dochází ke změně vlastnictví určitého množství zlata mezi uživateli.

Dle zákona č. 61/1996 Sb. musí provozovatel systému vyžadovat identifikaci kupujících nebo prodávajících, pokud dochází k obchodním operacím převyšující částku 15 000 EUR (cca 950 gramů zlata).

Výběr společností, zabývajících se touto službou:

Poskytovatel služeb[editovat | editovat zdroj]

V listopadu 2021 Yahoo! prostřednictvím nové digitální burzy s názvem CoinPal.eu, která umožňuje výběr bitcoinů na PayPal.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CoinPal Announces the Launch of Its Crypto Exchange. Yahoo!. 2021-11-18. Dostupné online [cit. 2022-11-12]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]