e-gold

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

E-gold byl elektronický platební systém krytý zlatem (tzv. digital gold currency), který byl provozován společností Gold & Silver Reserve Inc. pod obchodním jménem e-gold Ltd. E-gold Ltd. je společnost zapsaná v obchodním rejstříku na ostrově Nevis. Systém ukončil svou činnost v roce 2008 v důsledků prohraných soudních sporů s vládou USA.

Byl založen v roce 1996 doktorem Douglasem Jacksonem a Barry K. Downeyem.[1] Jedná se o nejstarší digitální zlatou měnou na světě. V květnu 2008 měla tato služba více než pět milionů účtů[2] a spravovala několik tun zlata.[3]. Po zostření boje proti terorismu v USA, v důsledku přijetí Patriot Act a po přijetí nových definic převodce peněz se však systém E-gold stal cílem autorit. Pod vlajkou boje proti praní špinavých peněz a dětské pornografii byl systém soudní cestou během roku 2008 zlikvidován, provozovatelům uloženy pokuty, zlato sloužící jako krytí zabaveno a rozprodáno. Část prostředků byla vrácena účastníkům systému, kteří byli úřadům USA schopni a ochotni prokázat jejich nezávadný původ. Přes snahu společnosti E-gold Ltd vyhovět předpisům pro zprostředkování peněžní směny a identifikace svých účastníků se systém E-gold již znovu nerozběhl.

Rezervy, krytí, riziko[editovat | editovat zdroj]

e-gold musí dle všeobecných smluvních podmínek[4] udržovat minimálně 100 % hodnoty cirkulujících drahých kovů ve speciálně určených místech u členů tzv. London Bullion Market Association.[5]

Ze samé podstaty fungování systému e-gold a za předpokladu, že elektronické zlato je zajištěno fyzickým uložením drahého kovu, nikoliv dluhem nebo jiným finančním nástrojem, nemůže docházet k finančním rizikům, která jsou běžně charakteristická pro jiné finanční instrumenty. Finanční riziko proto existuje u jiných platebních systémů jako jsou Moneybookers, PayPal a další.

Je však nutné upozornit, že absence finančního rizika neznamená absenci veškerých rizik. Stále jsou tu rizika kurzového charakteru, která vyplývají z rizik komoditního trhu (vzrůst a pokles ceny zlata a jiných drahých kovů). K tomu všemu si je třeba uvědomit, že se věrohodnost mladé společnosti zapsané v ostrovním státě nedá měřit s věrohodností staletých bank nebo národních finančních institucí, které spravují obvyklé měny.

Směna a obstarání e-gold[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od jiných platebních systémů jako je PayPal nebo Moneybookers, má e-gold neobvyklý způsob nabývání e-gold gramů. Zatímco u běžných elektronických peněženek na bázi PayPal dochází k tomu, že si zákazník svůj účet sám nabíjí a vybírá za pomocí svého účtu či kreditní karty, musí v případě obstarání e-gold měny využít služeb mnoha specializovaných digital e-currency exchangerů.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

 • Neexistujicí finanční dohled (platební systém bez jakéhokoliv dohledu finančních autorit a národních bank).
 • Celosvětovost (jakýkoliv uživatel systému e-gold může zaslat jakékoli množství elektronického zlata jakémukoliv jinému účastníkovi bez územního omezení).
 • Okamžitost (platby provedené v rámci systému e-gold jsou odepsány a připsány s okamžitou platností).
 • Nevratnost (žádné okolnosti nekonstituují podmínku pro nárokování stornování nebo reverzi již uskutečněné platby).
 • Krytí (drahé e-kovy cirkulující v systému jsou v jakémkoliv okamžiku kryty odpovídajícím množstvím téhož kovu).
 • Neomezenost transakcí a neomezenost limitů (jakýkoliv účastník systému může převádět milionové částky bez jakéhokoliv omezení).

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. www.e-gold.com [online]. [cit. 17-03-2007]. Dostupné v archivu pořízeném dne 14-10-2004. 
 2. Archivovaná kopie. www.e-gold.com [online]. [cit. 2007-03-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2007-04-30. 
 3. www.e-gold.com [online]. [cit. 17-03-2007]. Dostupné v archivu pořízeném dne 09-11-2006. 
 4. https://www.e-gold.com/newacct/newaccount.asp?cid=2239110[nedostupný zdroj]
 5. Archivovaná kopie. www.lbma.org.uk [online]. [cit. 2007-03-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-03-11. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]